Radio Białystok | Wiadomości | Na razie około 20 ukraińskich dzieci uczy się w białostockich szkołach

Na razie około 20 ukraińskich dzieci uczy się w białostockich szkołach

7.03.2022, 13:35, akt. 13:49

Około 20 dzieci ukraińskich uczy się w białostockich szkołach – wynika z danych magistratu. Z myślą o dużo większej grupie dzieci z Ukrainy, w placówkach edukacyjnych Białystok może utworzyć oddziały przygotowawcze wdrażające do polskiego systemu edukacji. Rodzicom, którzy chcą dzieci zapisać do szkoły, może pomóc tłumacz.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Dwie dziewczyny z Ukrainy trafiły do Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Ok. 20 dzieci z Ukrainy uczęszcza do białostockich szkół - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Wszystkie dzieci i młodzież, która trafi do nas z Ukrainy, będzie mogła uczyć się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkolach" – mówił w poniedziałek (07.03) na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, przypominając obowiązujące przepisy.

Zaznaczył, że w zasadzie nie obowiązuje rejonizacja w podstawówkach (czyli można wybrać szkołę również poza miejscem zamieszkania). Dyrekcja placówki – po rozmowie z rodzicami i uczniem – będzie oceniać, do której klasy dziecko ma trafić, by sobie poradziło z poziomem nauczania. W razie potrzeby – poprzez departament edukacji Urzędu Miasta w Białymstoku – można będzie skorzystać z pomocy tłumacza języka ukraińskiego, który przyjedzie do danej placówki, by pomóc w takiej rozmowie.

Rafał Rudnicki mówił też, że w dwóch wskazanych podstawówkach mogą powstać oddziały przygotowawcze dla takich dzieci z Ukrainy, by mogły się one wdrażać w polski system oświatowy.

Na razie edukacja tych dzieci nie stanowi w Białymstoku większego problemu. Według danych magistratu, w miejskich podstawówkach i szkołach średnich jest 19 dzieci z Ukrainy. "Ale przygotowujemy się, że ta liczba znacznie wzrośnie" – zaznaczył Rudnicki.

Poinformował, że we współpracy z Unią Metropolii Polskich Białystok przygotowuje wydawnictwo po ukraińsku z ważnymi informacjami dla uchodźców. Ma ono trafić również do innych miast UMP. Miasto zbiera też dane o wolontariuszach posługujących się ukraińskim, którzy byliby też pomocni w edukacji.

Dyrektor białostockiej podstawówki nr 20 Mariusz Sokołowski, gdzie w ubiegłym tygodniu trafiły dwie dziewczyny z Ukrainy, mówił że placówka ma już doświadczenia z pracą z dziećmi cudzoziemców, bo od półtora roku uczą się tam uczniowie z Białorusi. Uczennice z Ukrainy mają dwie dodatkowe godziny języka polskiego w tygodniu.

Młodzież i dzieci mają w sobie duże pokłady elastyczności, jeśli nawet nie rozumieją ukraińskiego czy polskiego, jest jeszcze język uniwersalny – angielski, jest body language, najważniejsza jest pewna otwartość na drugiego człowieka

– mówił Mariusz Sokołowski.

Z danych podlaskiego kuratorium oświaty wynika, że od wybuchu wojny na Ukrainie do minionego piątku do szkół w regionie trafiło kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy. Jak poinformowała wicekurator oświaty Barbara Buraczewska, tych zgłoszeń do piątku było ok. 50, ale – jak podkreśliła – dane wciąż się zmieniają.

Dodała, że ukraińskie dzieci trafiły do już istniejących oddziałów, mają w szkołach zapewnioną pomoc, szczególnie psychologiczno-pedagogiczną.

Nie czują się, na tyle, na ile to oczywiście możliwe, zagubieni, wyobcowani, ponieważ całe społeczności szkolne włączają się w pomoc Ukraińcom

– mówiła wicekurator.

Buraczewska powiedziała, że w sześciu szkołach w regionie są nauczyciele uczący języka ukraińskiego, ale w bardzo wielu są nauczyciele, którzy posługują się językiem rosyjskim.

"Sądzimy, że nie będzie tu większych kłopotów z nawiązaniem kontaktu, z edukacją tych uczniów" – oceniła.

Poinformowała, że na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Białymstoku, a także w punkcie informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy, działającym na dworcu PKP w Białymstoku, można znaleźć informacje o zasadach przyjmowania dzieci do szkół. Materiały dostępne są w języku polskim i ukraińskim.

Wicekurator poinformowała też o możliwości zgłaszania się – przez stronę Ministerstwa Edukacji i Nauki – wolontariuszy, którzy mówią w języku polskim i ukraińskim bądź rosyjskim, którzy chcieliby pomóc w nauczaniu ukraińskich dzieci. Dodała, że w podlaskim kuratorium zostanie powołany wojewódzki koordynator, który będzie kontaktował się ze szkołami i instytucjami potrzebującymi pomocy wolontariuszy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W pobliżu polsko-ukraińskiej granicy powstały ogromne punkty recepcyjne [zdjęcia, wideo]

7.03.2022, 07:33

Ponad milion uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną wjechało do Polski. Wielu z nich trafia do punktów recepcyjnych, w których mogą się ogrzać, przebrać i odpocząć po podróży. Tam też jest organizowany dla nich dalszy transport w głąb Polski lub do innych krajów europejskich.


Suwałki Solidarne z Ukrainą. Słowa otuchy trafią do Ukraińców

7.03.2022, 07:28

Pod tym hasłem młodzi społecznicy zorganizowali wczoraj (06.03) zbiórkę darów dla dzieci z tego kraju.


Augustowskie szkoły będą gotowe na przyjęcie ukraińskich dzieci

7.03.2022, 08:17

Ratusz wraz z dyrektorami placówek organizuje dla nich klasy przygotowawcze dla uczniów, którzy przyjechaali do miasta uciekając przed wojną.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok