Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd skazał jednego z mężczyzn oskarżonych o napad na właściciela kantoru

Białostocki sąd skazał jednego z mężczyzn oskarżonych o napad na właściciela kantoru

11.03.2022, 18:12, akt. 18:16

Jeden z oskarżonych - skazany, drugi - uniewinniony. To wyrok w sprawie napadu na właściciela kantoru w Białymstoku. Chodzi o wydarzenia, do których doszło w maju 2019 r. przy ul. Grażyny.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Białostocki sąd skazał jednego z mężczyzn oskarżonych o napad na właściciela kantoru - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

3,5 roku więzienia i uniewinnienie - taki wyrok zapadł w piątek (11.03) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w procesie dwóch mężczyzn oskarżonych o napad na właściciela kantoru w Białymstoku i kradzież ok. 150 tys. zł w różnych walutach. Wyrok jest nieprawomocny.

Prokurator domagał się dla obu oskarżonych po siedem lat więzienia za rozbój z użyciem gazu. Jeden z nich przyznał się do udziału w przestępstwie i przeprosił; chciał nadzwyczajnego złagodzenia kary. Drugi wszystkiemu zaprzeczał i chciał uniewinnienia.

Chodzi o wydarzenia, do których doszło w maju 2019 r. przy ul. Grażyny w Białymstoku. Napastnicy zaatakowali pokrzywdzonego gazem, pobili i zabrali plecak. W czasie szarpaniny i ucieczki część pieniędzy rozsypała się. W plecaku były złotówki, funty brytyjskie, dolary i ruble - według aktu oskarżenia - łącznie w złotych 130 tysięcy.

Po wyjściu ze szpitala pokrzywdzony zadeklarował, że było tam nawet więcej (podał inną kwotę w dolarach), bo ok. 150 tys. zł. I sąd przyjął w wyroku, że w sumie była to równowartość 156 tys. zł.

Sporą część pieniędzy odnaleziono w dwóch mieszkaniach, jeden z oskarżonych - skazany w piątek 27-latek - w procesie przyznał się i wyraził skruchę; twierdził, że motywem jego działania była chęć zdobycia pieniędzy, by pomóc matce, która miała długi. W trakcie procesu dobrowolnie zapłacił też pokrzywdzonemu 50 tys. zł.

Sąd w wyroku nakazał mu zapłacić jeszcze różnicę strat właściciela kantoru, czyli 52,1 tys. zł; skazany ma też zapłacić mu 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Drugi z oskarżonych, 50-latek, zaprzeczał, by brał udział w tym rozboju. Policja znalazła przy nim kluczyki od wypożyczonego samochodu, którym napastnicy uciekli. Mężczyzna twierdził, że znajomy dał mu te kluczyki, by je przechował.

Uzasadniając wyrok sędzia Marcin Kęska zaznaczył, że z ustaleń śledztwa wynika, iż sprawców było trzech; dwie osoby zostały oskarżone, trzecia nie została zidentyfikowana do dziś. Mówił, że sprawstwo jednej z tych dwóch osób zostało udowodnione, ale w przypadku drugiego z mężczyzn wiadomo jedynie, że był w samochodzie użytym w napadzie, ale nie udało się ustalić, kiedy to było.

Sędzia Kęska wyjaśniał, że nie ma żadnych dowodów, które potwierdziłyby obecność 50-latka w miejscu napadu (np. materiału genetycznego, zeznań świadków, sam pokrzywdzony nie rozpoznał go, a napastnika opisał inaczej) i - jak to ujął - "mamy ciąg poszlak, który się kończy na samochodzie". Wobec tych wątpliwości sąd tego oskarżonego uniewinnił.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces oskarżonych o napad na właściciela białostockiego kantoru

19.02.2021, 17:30

Siedmiu lat więzienia domaga się prokurator dla dwóch mężczyzn oskarżonych o napad na właściciela kantoru w Białymstoku. Jeden z nich przyznał się i przeprosił, drugi - wszystkiemu zaprzecza i chce uniewinnienia.


Rozpoczął się proces dwóch mężczyzn oskarżonych o napad na właściciela kantoru w Białymstoku

11.09.2020, 15:59

Przeprasza pokrzywdzonego i zapewnia, że chce naprawić szkodę. 25-latek oskarżony o napad na właściciela kantoru w Białymstoku stanął w piątek (11.09) przed sądem. W sprawie tej oskarżony jest jeszcze jeden mężczyzna, ale on się nie przyznaje i nie przyszedł na rozprawę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com
KULTURA
27.03.2023, 09:57, akt. 12:07

W Łapach tydzień z teatrem


Fotolia.com
KRAJ
27.03.2023, 09:16, akt. 09:44

Oszuści znów podszywają się pod ZUS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok