Radio Białystok | Wiadomości | Protesty przeciwko wycince w Puszczy Knyszyńskiej

Protesty przeciwko wycince w Puszczy Knyszyńskiej

autor: Marcelina Markowska

21.03.2022, 16:49, akt. 17:41

Niektórzy mieszkańcy i członkowie organizacji ekologicznych protestują przeciwko wycince starych drzew w Puszczy Knyszyńskiej. Chodzi m.in. o ponad 160-letnie sosny, których usuwanie już rozpoczęło Nadleśnictwo Supraśl.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Protesty przeciwko wycince w Puszczy Knyszyńskiej - relacja Marceliny Markowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przedstawiciele Lasów Państwowych podkreślają, że wycinka zaplanowana na tych terenach jest częścią planu zagospodarowania lasu. Jednak protestujący chcą, by las mógł odnowić się naturalnie. 

Obecny protest dotyczy lasu, który znajduje się po drodze do Majówki. Jednak ogólnie protestujemy przeciwko wycinkom starych lasów, które są w otoczeniu Supraśla, w strefie uzdrowiskowej. Najbardziej jesteśmy przeciwni wycinkom całkowitym na danym terenie. Jesteśmy zaniepokojeni tym, że takie wycinki mogą odbywać się na większą skalę 

 - mówi koordynatorka inicjatywy SupraśLAS Elżbieta Sawicka.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych podkreśla, że wycinka była wcześniej zaplanowana i zorganizowano także konsultacje społeczne w tej sprawie.

Te drzewa i obszar, na którym jest wycinka, jest poza strefą uzdrowiskową, poza strefą ochronną. Na takim obszarze takie zabiegi się wykonuje. Poza tym, ten las był zaplanowany do pozyskania drewna w tym dziesięcioleciu i nie było żadnych przeciwwskazań, żeby te prace poprowadzić

 - zaznacza rzecznik Jarosław Krawczyk.

Gospodarka leśna czy rolna jest prawnie dozwolona na terenie Parku Krajobrazowego - mówi dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej Joanna Kurzawa.

Oczywiście musi być ona prowadzona w sposób, który nie zagraża obiektowi chronionemu. W tym zakresie gospodarka Lasów Państwowych jest całkowicie legalna. Park nie może w żaden sposób protestować przeciwko tej wycince. Musiałyby wejść konkretne akty prawne, które nadałyby temu terenowi jeszcze większe znaczenie i zabraniałyby wycinki np. drzew powyżej 120 lat

 - zaznacza Joanna Kurzawa.

Członkowie inicjatywy SupraśLAS wystosowali też wniosek o nadanie specjalnej ochrony lasom w Dębinie koło wsi Lipina - tamtejszy kompleks leśny ma blisko 185 lat.

| red: mag, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z terenu Augustowskiego Centrum Edukacyjnego zniknęło 21 sosen

10.02.2022, 08:14

Prawie 100-letnie drzewa wielokrotnie już łamały się podczas silniejszych wiatrów. Pojawiła się realna groźba, że zwalą się na ludzi lub na budynki.


Społecznicy i niektórzy mieszkańcy wsi Lipina nie chcą wycinki wiekowych dębów

7.02.2022, 07:33

Społecznicy i niektórzy mieszkańcy wsi Lipina zainteresowali się starym lasem, leżącym niedaleko ich miejscowości, na granicy gmin Szudziałowo i Sokółka. Część rosnących tam drzew, m.in. blisko 180-letnie dęby, Nadleśnictwo Supraśl przeznaczyło do wycinki.


180 nowych drzew pojawiło się w ostatnich tygodniach w Suwałkach

29.11.2021, 13:01

Ponad 50 między rondami na ulicach Północnej i Wylotowej. Ale to nie wszystko, bo Zarząd Dróg i Zieleni planuje posadzić kilkadziesiąt sztuk m.in. na miejskich bulwarach i wzdłuż nowych ulic.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok