Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Uroczystości w 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem [zdjęcia]

Białystok: Uroczystości w 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik

10.04.2022, 08:47, akt. 11:42

Mszą świętą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej uczczono w niedzielę (10.04) rano w Białymstoku 12. rocznicę tej katastrofy.

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Uroczystości przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Białymstoku, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Białystok: Uroczystości w 12. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości odbyły się przy pomniku, który znajduje się przy kościele św. Rocha 

Poprzedziła je msza święta, którą odprawił metropolita białostocki - arcybiskup Józej Guzdek.

W asyście wojska odczytano apel pamięci. Kwiaty złożyli przedstawiciele rodzin ofiar, władz wojewódzkich i państwowych. Nie było przemówień, w rozmowach z dziennikarzami podkreślano, jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach.

-Historia musi być znana dla Polaków, abyśmy przetrwali jako naród i państwo. Gdy mówimy o bohaterach sprzed wieków, gdy mówimy o II wojnie światowej, o ofiarach Katynia, musimy także mówić o ofiarach katastrofy smoleńskiej, bo to jest ciąg pokoleń, które walczyły o wolną Polskę i które ginęły, tak jak w przypadku polskiej delegacji, która udawała się do Katynia 12 lat temu" - mówił dziennikarzom wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

-Wszyscy dbają o to, żeby pamięć (o katastrofie smoleńskiej) nie zanikła: jest bardzo dużo uroczystości, bardzo dużo pomników poświęconych tej katastrofie. Ale czym dalej jest od katastrofy, tym trudniej jest mi zrozumieć, że był to zwykły wypadek. Jest coraz więcej pytań, coraz więcej niedomówień" - ocenił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

-Dzisiaj wspominamy wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. To była podróż państwowa i oni, jako funkcjonariusze państwa polskiego, polegli na służbie" - mówił dziennikarzom wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Wcześniej kwiaty przy pomniku złożyły też władze Białegostoku.


Uczczono także pamięć ofiar katastrofy związanych z regionem podlaskim

Ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putrę, prawosławnego abp Mirona Chodakowskiego i stewardessę Justynę Moniuszko. W niedzielę złożono kwiaty na ich grobach i w miejscach pamięci.

Zgodnie z zapowiedziami w niedzielę w mieście ok. godz. 8:40 zawyły syreny alarmowe. Władze Białegostoku apelowały, aby zachować ciszę, ze względu na przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Władze miasta nie uruchomiły syren - zrobiły to służby wojewody.W przeddzień 12. rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary z naszego regionu.12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem - obchody w Białymstoku [zdjęcia]W przeddzień 12. rocznicy katastrofy, w sobotę, w Supraślu odsłonięto pomnik abp. Mirona, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP. Znajduje się on na terenie supraskiego monasteru, gdzie przez kilkanaście lat abp Miron był przełożonym i gdzie jest pochowany.Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa Mirona w Supraślu [zdjęcia]10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 

Polska delegacja zmierzała na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

| red: mark, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Augustowianie wspominali ofiary katastrofy smoleńskiej

10.04.2022, 07:55

„Nie dajmy zginąć poległym” - takimi słowami hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej oddali w sobotę (9.04) augustowianie.


12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem - obchody w Białymstoku [zdjęcia]

9.04.2022, 09:50

To bolesna rocznica, o której nie możemy zapominać. O tym m.in. mówił w sobotę (9.04) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Polityk w przeddzień 12. rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem złożył kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary z naszego regionu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok