Radio Białystok | Wiadomości | Nowy mural wita małych pacjentów UDSK [zdjęcia]

Nowy mural wita małych pacjentów UDSK [zdjęcia]

5.05.2022, 13:05, akt. 14:05

Mural z misiem doktorem i zwierzątkami pacjentami wita najmłodszych, którzy przyjeżdżają do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Malowidło zastąpiło słoneczko na głównej ścianie budynku, niedaleko wejścia.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Nowy mural wita małych pacjentów UDSK - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wcześniej na ścianie szpitala było wielkie słońce

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny to jedyna taka placówka w północno-wschodniej Polsce. Dotąd przyjeżdżające do szpitala dzieci widziały na głównej ścianie wielkie słońce z – jak mówiły – "strasznym wzrokiem". Nowy rysunkowy mural, na którym widnieje postać misia doktora, a wokół niego jest m.in. lisek na wózku inwalidzkim, pszczółka z zasłoniętym okiem czy krokodyl z owiniętą bandażem głową, gipsem na kończynach i z kulą odsłonięto oficjalnie w czwartek (05.05).

Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby dzieci, które do nas trafiają, pozytywnie odbierały szpital i żeby ten wizerunek szpitala budować w bardzo dobrym świetle

- mówiła podczas otwarcia dyrektorka UDSK prof. Anna Wasilewska. Dodała, że z pomysłem na nowy mural zgłosili się organizatorzy Up To Date Festival, a prace trwały ponad rok.

Dyrektorka mówiła, że poprzedni mural ze słoneczkiem funkcjonował ok. 40 lat i był "to pewien symbol szpitala", ale – jak podkreśliła – w opinii dzieci i rodziców nie kojarzył się pozytywnie.

Zależy nam na tym, żeby ten szpital, w sumie jedyny w regionie, który zapewnia taką wysokospecjalistyczną opiekę, był miejsce, do którego dzieci nie wracają z lękiem i zdenerwowaniem, żeby zmniejszyć te emocje negatywne, które niestety takiemu pobytowi czasem towarzyszą

- wyjaśniła Wasilewska i dodała, że projekt był konsultowany z psychologami dziecięcymi.

Anna Wasilewska przyznała, że od początku podobał jej się projekt nowego muralu, a sam mural ma pozytywny wydźwięk. Dodała, że w tworzeniu muralu brały udział dzieci, które w ramach konkursu miały narysować maskotkę UDSK. Mówiła, że maskotką został miś, który widnieje na muralu. "Jest on trochę zbliżony do tego, co narysowały dzieci" - dodała dyrektorka.

Powiedziała też, że szpital ubiega się o przekazanie mu pełnych praw autorskich. Dzięki temu – jak podkreśliła – szpital będzie mógł umieszczać postacie z muralu na różnych elementach. Wymieniła, że zostaną wykorzystane m.in. w przygotowywanym przez szpital i fundację KIDS poradniku dla rodziców dzieci, które trafiają do tej placówki.

Dyrektor kreatywny Up To Date Festival Cezary Chwicewski powiedział, że poprzedni mural ze słoneczkiem "świetnie oddawał ducha czasów" i był kawałkiem Białegostoku, ale – jak podkreślił – mural ma służyć dzieciom, aby czuły się bezpiecznie, wchodząc do szpitala. Mówił, że osoby zaangażowane w tworzenie muralu wiele godzin spędziły na merytorycznych rozmowach o tym, co powinno znaleźć się na ścianie szpitala.

"Ten misio miał być duży, okazały, rubaszny, po to, żeby rodzice łatwo mogli prowadzić narrację wobec dzieci: "jedziemy do szpitala z misiem, jedziemy do misia"" – powiedział. Dodał, że ważne, aby był to prosty przekaz, bo dziecko, kiedy jedzie do szpitala, to się boi i jest zaniepokojone, a prosty przekaz będzie je uspokajał. Mówił też, że najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź jednej z małych pacjentek, która powiedziała, że "jak jest zestresowana, to krew się długo pobiera, a jak wyluzowana – to krótko".


Dzieci mówią, że mural bardzo im się podoba

Dzieci biorące udział w odsłonięciu muralu mówiły, że mural bardzo im się podoba, ma wesołe obrazki. Jedna z dziewczynek, Natalia, powiedziała, że teraz będzie wesoło w szpitalu i nie będzie się bać.

Fundusze na mural pozyskano m.in. z budżetu województwa podlaskiego i Białegostoku, a także lokalnych firm. Obecny na otwarciu marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki wyraził nadzieję, że mural pomoże małym pacjentom poradzić sobie w trudnym czasie pobytu w szpitalu. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że mural podoba się małym pacjentom i zapewne spodoba się białostoczanom.

źródło: PAP | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach pojawi się nowy mural

22.04.2022, 07:39

Mural powstaje w Suwałkach na ścianie 10-piętrowego bloku przy ul. Wierusza-Kowalskiego. Jest poświęcony klubowi piłkarskiemu Wigry.


W Białymstoku zniknął mural z babcią Eugenią

23.03.2022, 07:18

"Wyślij pocztówkę do babci” - jeden z najważniejszych murali w Podlaskiem zniknął z reprezentatywnej ściany wieżowca w centrum Białegostoku. Trwa remont budynku należącego do Urzędu Marszałkowskiego i malowidło zakrywa warstwa ocieplenia.


W Augustowie powstaną kolejne murale

5.01.2022, 12:33

W ten sposób miasto chce uczcić zasłużone osoby.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok