Radio Białystok | Wiadomości | Nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie już otwarty [zdjęcia, wideo]

Nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie już otwarty [zdjęcia, wideo]

12.05.2022, 15:21, akt. 17:09

Blisko 3,6 mln zł kosztowała budowa nowego dworca kolejowego w Wasilkowie. Obiekt powstał w formule tzw. innowacyjnego dworca systemowego, zasilany i ogrzewany jest energią z paneli fotowoltaicznych.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie już otwarty - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dworzec w Wasilkowie to siódma w ostatnich latach inwestycja dworcowa w Podlaskiem.

Wasilków leży na trasie kolejowej z Białegostoku m.in. do Sokółki. W ciągu doby przejeżdża tamtędy ponad dwadzieścia pociągów. Dojazd do Białegostoku zajmuje kilka minut.Wszystkie najważniejsze elementy inwestycji w Wasilkowie, oddanej w czwartek (12.05) oficjalnie do użytku, umieszczone są pod wiatą, która jest też zadaszeniem budynku, z poczekalnią osłoniętą z trzech stron. Obiekt będzie w sezonie jesienno-zimowym ogrzewany poprzez promienniki. Są tam też elektroniczne tablice informacyjne, stojaki na rowery i stacja serwisowania jednośladów. 

Członek zarządu PKP SA Krzysztof Golubiewski podkreślił podczas otwarcia dworca, że województwo podlaskie jest regionem turystycznym, a wasilkowski dworzec jest przygotowany również z myślą o takich pasażerach jak rowerzyści. Przypomniał, że Polskie Koleje Państwowe prowadzą od sześciu lat program inwestycji w dworce, w ramach którego w latach 2016-2023 zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych na nowo łącznie 190 obiektów. Koszt tych inwestycji sięgnie 2,5 mld zł.

Jak dodał Krzysztof Golubiewski, dworzec w Wasilkowie to siódma taka stacja w Podlaskiem (wcześniej zostały oddane do użytku obiekty w Czeremsze, Bielsku Podlaskim, Białymstoku, Siemiatyczach, Jabłoni Kościelnej i Szepietowie). Do końca przyszłego roku planowanych jest jeszcze siedem (w tym roku mają być otwarte jeszcze dworce w Kuźnicy oraz Raciborach).

Golubiewski zaznaczył, że w 2024 roku ruszy kolejny program związany z inwestycjami w stacje kolejowe w Polsce.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że region przechodzi etap inwestycji m.in. w kolej. "Pewne połączenia są rewitalizowane, przywracane" - wyjaśnił. Wśród najważniejszych inwestycji wymienił dworzec w Białymstoku (po modernizacji oddany do użytku jesienią 2021 roku, koszt prac to 45 mln zł), gdzie wciąż trwa przebudowa szlaków kolejowych.


Oczekujemy, że te inwestycje spowodują, że kolej będzie w naszym regionie intensywnie się rozwijać, liczymy też, że ułatwi to poznawanie atrakcji turystycznych naszego województwa i życie mieszkańców, ale liczymy też, że te modernizowane linie kolejowe będą przynosiły nam konkretne efekty gospodarcze - powiedział wojewoda.


Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz ocenił, że inwestycja da "nową jakość" korzystania z kolei przez mieszkańców miasta. "W kolei tkwi potencjał, który warto zagospodarować" - powiedział burmistrz, zachęcając PKP do stworzenia jeszcze dwóch przystanków na terenie miasta i gminy, zlokalizowanych w pobliżu dwóch dużych osiedli. Jak podał, czas dojazdu pociągiem z nowego dworca do Białegostoku to sześć minut. 

źródło: PAP | red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy gmin Wasilków i Dobrzyniewo Duże mówią "nie" jednemu z wariantów obwodnicy kolejowej

14.12.2021, 11:31

Mieszkańcy podbiałostockich gmin Wasilków i Dobrzyniewo Duże nie chcą budowy kolejowej obwodnicy Białegostoku w swojej okolicy.


Niewielki, ale funkcjonalny - taki ma być nowy dworzec kolejowy w Wasilkowie [zdjęcia]

3.01.2021, 07:19

Ma to być niewielki obiekt, dostosowany do lokalnych potrzeb. W Wasilkowie powstanie nowy dworzec kolejowy. Wykonawca przejął już plac budowy i wkrótce rozpocznie prace - informuje rzecznik PKP S.A. Michał Stilger.


Konsultacje z mieszkańcami gm. Wasilków nt. budowy północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku

31.01.2020, 09:03

Mieszkańcy gminy Wasilków mogli wypowiedzieć się na temat planowej inwestycji spółki PKP PLK. Chodzi o budowę północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku. Inwestor organizuje konsultacje społeczne w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok