Radio Białystok | Wiadomości | Czujność uchroniła 88-latka przed utratą oszczędności życia

Czujność uchroniła 88-latka przed utratą oszczędności życia

autor: Grzegorz Pilat

13.05.2022, 13:58, akt. 14:16

Ponad 21 tys. zł chciał przekazać fałszywym policjantom senior, który uwierzył, że jego oszczędności są zagrożone. Na szczęście w odpowiednim momencie zorientował się, że to oszustwo i poinformował prawdziwych funkcjonariuszy.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Na telefon stacjonarny małżeństwa z Suwałk zadzwonił rzekomy prokurator, twierdząc, że ich konto bankowe jest zagrożone.

- Kiedy 88-latek zażądał potwierdzenia, że faktycznie rozmawia z prokuratorem, oszust zaproponował, że może potwierdzić jego wiarygodność pod numerem 997. Wówczas senior, nie rozłączając się, wybrał wskazany numer telefonu. Tam fałszywy dyżurny potwierdził, że taki prokurator faktycznie istnieje. Ta informacja przekonała 88-latka do współpracy z oszustami - mówi mł. asp. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Przekonany, że w ten sposób ratuje swoje oszczędności, 88-latek wykonywał wszystkie polecenia oszustów.

- Poszedł do banku i wypłacił z konta ponad 21 tysięcy złotych. Zgodnie ze wskazówkami fałszywego prokuratora miał je następnie przekazać policjantowi. 88-latek udał się we wskazane miejsce. Na parkingu w centrum miasta spotkał mężczyznę, który odezwał się do niego ustalonym hasłem. Senior na szczęście był czujny i poprosił rzekomego policjanta o pokazanie legitymacji służbowej. W ten sposób pokrzyżował plany oszustom, bo mężczyzna nie miał takiego dokumentu - dodaje mł. asp. Elżbieta Zaborowska.

88-latek wraz z pieniędzmi wrócił do domu i o sprawie poinformował prawdziwych policjantów.

Kolejny raz podlascy funkcjonariusze przypominają, że nigdy nie informują o prowadzonych postępowaniach ani nie proszą pieniądze. Apelują też, by dokładnie weryfikować każdą prośbę o pieniądze, dzwoniąc do rodziny lub banku.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


99-latka uwierzyła oszustom w historię o wypadku córki i straciła 20 tys. zł

13.05.2022, 13:43

Blisko stuletnia kobieta padła ofiarą oszustów działających metodą "na wnuczka". Seniorka z Białegostoku uwierzyła, że rozmawia telefonicznie z córką, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy, by nie trafić do aresztu. Oddała w ten sposób 20 tys. zł.


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 6

12.05.2022, 07:23

Jak niebezpieczne mogą być transakcje w internecie przekonał się blisko 30-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego. Mężczyzna chciał sprzedać na popularnym portalu aukcyjnym radio samochodowe.


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 5

5.05.2022, 08:20

Blisko 80-letnia mieszkanka powiatu grajewskiego uwierzyła w historię fałszywych policjantów. Seniorka nie dość, że oddała w gotówce ponad 6 tys. dolarów i 80 tys. złotych, to jeszcze zlikwidowała konta bankowe, a pieniądze dwukrotnie wsadziła do reklamówki i powiesiła na bramce wejściowej do swojej posesji.


61-latka z Łomży uwierzyła w internetową miłość - straciła 300 tys. zł

27.04.2022, 16:40

300 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu łomżyńskiego. Kobieta przez dwa lata wysyłała pieniądze mężczyźnie, którego poznała w internecie.


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 4

28.04.2022, 07:20

Nie wszystkie inwestycje w Internecie są bezpieczne. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, który chcąc zainwestować swoje oszczędności przelał nieznanej firmie kilka tysięcy euro.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok