Radio Białystok | Wiadomości | Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 4

Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 4

autor: Grzegorz Pilat

28.04.2022, 07:20, akt. 29.04.2022, 15:14

Polskie Radio Białystok we współpracy z podlaską Policją prowadzi kampanię społeczną "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". W każdy czwartek o 7:20 i 15:20 prezentujemy historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Mieszkaniec powiatu suwalskiego opowiada, jak zainwestował w fikcyjną spółkę - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stracił na fikcyjnej inwestycji w spółkę

Nie wszystkie inwestycje w Internecie są bezpieczne. Przekonał się o tym mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, który chcąc zainwestować swoje oszczędności przelał nieznanej firmie kilka tysięcy euro.


Mężczyzna znalazł na jednym z portali społecznościowych ofertę inwestycji w akcje spółki związanej z gazem i ropą naftową. Wypełnił kwestionariusz kontaktowy. Pięć minut później zadzwoniła do niego konsultantka, który krótko przedstawiła założenia inwestycji.

Później z mężczyzną kontaktował się fałszywy konsultant. To on namówił mieszkańca powiatu siemiatyckiego do zainwestowania pierwszych 250 euro i zainstalowanie na telefonie programu typu "AnyDesk".

Dzięki temu przestępca miał dostęp do wszystkich czynności jakie wykonywał mężczyzna - od zalogowania się do banku poprzez przelewy. Pokazywał też na fałszywych wykresach, jak zainwestowane pieniądze wypracowują zyski. Po tym oszukany mężczyzna postanowił zainwestować jeszcze więcej oszczędności - w sumie było to kilka tysięcy euro, które musiał wymienić na bitcoiny.

Po pewnym czasie jednak nabrał podejrzeń, że może być to oszustwo, kiedy nie odnotowywał żadnych strat, a konsultant zachęcał go do dalszego inwestowania. Kiedy chciał wycofać pieniądze, zaczął czytać w internecie opinie na temat firmy i inwestycji. Wtedy okazało się, że to oszustwo.

Policjantom nie udało się dotychczas odzyskać pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie trwa.


Audycje w każdy czwartek

W  każdy czwartek prezentujemy historie opowiedziane przez mieszkańców  województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. To zdarzyło się  naprawdę. Osiem autentycznych historii, osiem tragedii, utraty oszczędności, często zbieranych przez całe życie...


Historia mężczyzny z okolic Kolna, który stracił 8 tys. euro. Chciał kupić po okazyjnej cenie samochód.


Historia ponad 70-letniej mieszkanki powiatu białostockiego, która oddała oszustom blisko 60 tysięcy złotych. Zaufała fałszywemu  policjantowi.


Historia blisko 70-letniej białostoczanki, która oddała oszustom kosztowności i biżuterię wartą ponad 120 tys zł.


| red: wsz, zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 3

21.04.2022, 07:20

Polskie Radio Białystok we współpracy z podlaską Policją prowadzi kampanię społeczną "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". W każdy czwartek o 7:20 i 15:20 prezentujemy historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów.


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 2

14.04.2022, 07:36

Polskie Radio Białystok we współpracy z podlaską Policją prowadzi kampanię społeczną "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". W każdy czwartek o 7:20 i 15:20 będziemy prezentować historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów.


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji

7.04.2022, 07:05

Polskie Radio Białystok we współpracy z podlaską Policją rozpoczyna kampanię społeczną "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". Od dziś (7.04) w każdy czwartek o 7:20 i 15:20 będziemy prezentować historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok