Radio Białystok | Wiadomości | Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji

Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji

autor: Grzegorz Pilat

7.04.2022, 07:05, akt. 9.04.2022, 07:13

Polskie Radio Białystok we współpracy z podlaską Policją rozpoczyna kampanię społeczną "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". Od dziś (7.04) w każdy czwartek o 7:20 i 15:20 będziemy prezentować historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów.

Nie daj się oszukać!
Nie daj się oszukać!


0:00
0:00
Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać!, cz. 1 - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Osiem różnych historii na naszej antenie

To zdarzyło się naprawdę. Osiem autentycznych historii opowiedzianych przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. Osiem tragedii, utraty oszczędności, często zbieranych przez całe życie...


Historia białostoczanki, która straciła ponad 120 tys. zł

W pierwszym dniu naszej akcji prezentujemy historię blisko 70-letniej białostoczanki, która oddała oszustom kosztowności i biżuterię wartą ponad 120 tys zł.
Przed południem na telefon stacjonarny seniorki zadzwoniła płacząca kobieta. Podszywała się pod jej córkę i powiedziała, że potrąciła śmiertelnie osobę na przejściu dla pieszych. Po chwili telefon przejęła inna kobieta, rzekoma policjantka, która powiedziała, że będą potrzebne pieniądze aby "załagodzić sprawę". Miała to być kwota 180 tys. zł. Na miejscu, w komendzie policji miał być obecny prokurator.

Kobieta przyznała się, że w domu ma drogocenne kosztowności, po które przyszedł wkrótce nieznajomy mężczyzna. Wziął spakowane w torebkę rzeczy i wyszedł.

Po namowie telefonicznej oszustki później seniorka wsiadła do autobusu i pojechała do banku wyjąć wszystkie oszczędności i wziąć kredyt.

Na szczęście w odpowiednim momencie zareagowała obsługa banku, która nie dopuściła do wypłaty oszczędności. Wtedy seniorka zrozumiała, że padła ofiarą oszustów. Policjantom udało się odzyskać kosztowności.


Akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji

Od dziś (7.04) w każdy czwartek, o 7:20 i 15:20, prezentujemy prawdziwe historie opowiedziane przez oszukanych ludzi. To wspólna akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji, która ma jeden podstawowy cel: przestrzec przed telefonicznymi i internetowymi oszustami.


- Zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział, że córka spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebne są pieniądze, aby nie poszła do więzienia. Przekazałam 120 tys. zł obcemu mężczyźnie, który przyszedł do mojego domu - mówi nam jedna z oszukanych kobiet.


- Chciałem zainwestować pieniądze. Odezwał się do mnie konsultant i przesłał mi link. Kliknąłem. Z mojego konta zniknęło 50 tysięcy złotych - mówi kolejna ofiara przestępców.


- Zadzwonił do mnie policjant. Powiedział, że rozpracowuje grupę przestępczą, która chce ukraść moje pieniądze. Był tak wiarygodny, że przekazałam mu 100 tys. zł - dodaje następna osoba.


To tylko niektóre historie opowiedziane przez oszukanych mieszkańców regionu. Wspólnie z podlaskimi policjantami rozmawiamy z ofiarami, wysłuchujemy ich i prezentujemy w Polskim Radiu Białystok ich relacje. Wszystko po to, aby kolejne osoby nie dały się oszukać.

Doświadczenie tych, którzy już stracili niejednokrotnie oszczędności całego życia, są bezcenne i dają sporo cennych wskazówek i szczegółów na temat, jak krok po kroku wygląda proceder oszustwa przez telefon lub w Internecie.


Audycje w każdy czwartek

Od 7 kwietnia, przez osiem kolejnych czwartków o 7:20 i 15:20 będziemy prezentować autentyczne historie opowiedziane przez oszukanych mieszkańców różnych podlaskich miejscowości - tych mniejszych i większych. Bo oszustwa dotyczą każdego, bez względu na wiek i pochodzenie...

To wstrząsające, emocjonalne relacje tych, którzy zaufali przestępcom, bo chcieli chronić swoich bliskich i swoje oszczędności.

| red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak rozpoznać oszusta i nie dać się oszukać

6.04.2022, 14:00

Złodzieje próbują oszukiwać swoje ofiary na różne sposoby. Jednym z nich jest podszywanie się pod kogoś zaufanego, np. członka rodziny lub funkcjonariusza Policji.


Białystok: łagodniejszy wyrok za oszustwa metodą "na policjanta"

5.04.2022, 14:04

Na pięć lat i trzy miesiące więzienia skazał we wtorek (5.04) Sąd Apelacyjny w Białymstoku oskarżonego o udział w dwóch oszustwach metodą "na policjanta", wskutek których starsze osoby straciły łącznie ponad pół mln zł. Skazany ma też naprawić szkodę. Wyrok jest prawomocny.


Młody mężczyzna skazany m.in. za próbę wyłudzenia 2 mln zł od kurii Archidiecezji Białostockiej

4.04.2022, 14:55

Na rok i cztery miesiące więzienia oraz 10 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Białymstoku młodego mężczyznę, oskarżonego m.in. o próbę wyłudzenia dużych pieniędzy od Archidiecezji Białostockiej i znanego w mieście lekarza.


Dwie osoby podejrzane o oszustwo metodą "na policjanta” zatrzymane

1.04.2022, 14:49

Podlascy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwo metodą "na policjanta”. Jak ustalili funkcjonariusze, 45-latek i jego o trzy lata młodsza wspólniczka odebrali od seniorki z powiatu białostockiego blisko 60 tys. złotych.


Białostoczanka myślała, że pomaga szwedzkiemu lekarzowi i straciła 100 tys. zł

30.03.2022, 14:39

Myślała, że pomaga szwedzkiemu lekarzowi, a padła ofiarą oszustwa. 67-letnia białostoczanka straciła 100 tys. zł, które w kilku przelewach przekazała poznanemu w internecie mężczyźnie.


Seniorka z Zambrowa padła ofiarą oszusta

31.03.2022, 14:33

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. 62 tysiące złotych i 5 tysięcy euro straciła starsza mieszkanka Zambrowa, która uwierzyła oszustom, że jej oszczędności są zagrożone.


Ponad 400 tysięcy złotych stracił właściciel przedsiębiorstwa, który chciał kupić nawozy

31.03.2022, 14:31

Oszuści uderzają już nie tylko w starszych mieszkańców woj. podlaskiego. Ich ofiarami stają się też firmy. Ponad 400 tysięcy złotych stracił właściciel przedsiębiorstwa rolniczego z Bielska Podlaskiego, który chciał kupić nawozy sztuczne.


Rozładowany telefon uchronił młodą białostoczankę przed utratą oszczędności

29.03.2022, 14:53

Wcześniej 23-latka wzięła kredyt i przelała 18 tysięcy złotych na wskazane przez oszustów konto.


Udaremniona próba wyłudzenia "na blika" - kobieta zorientowała się, że chcą ją oszukać

25.03.2022, 13:31

Dzięki czujności i szybkiej reakcji kobieta nie straciła swoich oszczędności. Podszywając się pod 40-letnią mieszkankę Moniek na jednym z portali społecznościowych oszuści próbowali wyłudzić 1000 zł od jej znajomej.


Seniorka przelała oszustom 30 tys. zł - uwierzyła, że to konto policji

24.03.2022, 16:57

65-letnia białostoczanka uwierzyła, że jej oszczędności są zagrożone i przelała na wskazane przez przestępców konto 30 tysięcy złotych. To kolejna ofiara telefonicznych oszustów, która straciła oszczędności swojego życia.


Blisko 30 tys. zł stracił białostoczanin, który przekazał oszustom dane do kont bankowych

23.03.2022, 12:58

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy transakcjach finansowych przez Internet. Tym razem blisko 30 tys. zł stracił białostoczanin, który przekazał internetowym oszustom dane do swoich kont bankowych. 44-latek kliknął w przesłany link i tym samym dał przestępcom uprawnienia do swoich rachunków.


Mieszkanka Łap straciła blisko 60 tys. zł - uwierzyła oszustom

21.03.2022, 15:39

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Blisko 60 tys. złotych przekazała telefonicznym oszustom starsza mieszkanka Łap. 74-latka uwierzyła w historię, że pieniądze które trzyma w domu, mogą zostać skradzione.


Oszuści wciąż aktywni w Podlaskiem - dwie kobiety straciły w sumie ponad 100 tys. złotych

12.03.2022, 08:56

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. W sumie ponad 100 tys. złotych straciły dwie mieszkanki Siemiatycz i gminy Białowieża, które uwierzyły telefonicznym oszustom, że ich oszczędności są zagrożone. Przestępcy podawali się za policjantów i pracowników banku.


Nie ma dnia bez oszustwa w Podlaskiem - policjanci apelują o ostrożność

8.03.2022, 15:43

W ostatnim czasie nie ma dnia bez oszustwa w województwie podlaskim - alarmują policjanci. Podkreślają, że chodzi o przestępstwa zarówno w Internecie, ale też telefoniczne, gdy oszuści podają się m.in. za policjantów lub kogoś bliskiego z rodziny.


Oszustwo na "amerykańskiego żołnierza" - straty to blisko 80 tysięcy euro

3.03.2022, 19:30

Blisko 80 tys. euro straciła mieszkanka powiatu siemiatyckiego, oszukana przez mężczyznę podającego się w internecie za amerykańskiego żołnierza.


Proces oszustów działających metodą "na policjanta", dwie białostoczanki straciły 45 tys. zł

21.02.2022, 17:33

Najpierw prosili o pomoc w walce z cyberprzestępcami bankowymi, jak to nie skutkowało grozili konsekwencjami, a gdy już dostali gotówkę byli na tyle bezczelni, że dzwonili, by powiedzieć że są oszustami - taki był mechanizm przestępstw, których ofiarami padły dwie białostoczanki.


Białostoczanka straciła 120 tys. złotych - uwierzyła oszustowi

18.02.2022, 13:23

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 120 tys. złotych straciła białostoczanka, która uwierzyła telefonicznemu oszustowi podającemu się za pracownika banku.


48-letni mieszkaniec powiatu grajewskiego padł ofiarą oszustów i stracił blisko 300 tys. zł

10.02.2022, 15:53

Blisko 300 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu grajewskiego, który chciał zainwestować pieniądze w Internecie.


Ponad 80 tys. zł stracił starszy mieszkaniec Augustowa - oszuści wypłacili z jego konta pieniądze i zaciągnęli kredyt

9.02.2022, 14:31

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 80 tys. złotych stracił starszy mieszkaniec Augustowa, który po namowie oszustów, zainstalował program do zdalnej obsługi telefonu komórkowego. Przestępcy przelali z jego konta wszystkie oszczędności i dodatkowo zaciągnęli kredyt.


Senior z Białegostoku stracił 8 tysięcy złotych - padł ofiarą tzw. spoofingu

2.02.2022, 12:31

8 tys. zł stracił starszy mieszkaniec Białegostoku, oszukany z wykorzystaniem tzw. spoofingu, czyli poprzez podszywanie się przez przestępców pod numer banku. Za namową oszustów próbował wpłacić na wskazane konto 25 tys. zł poprzez wpłatomat. Urządzenie zepsuło się, interweniowała pracownica banku, dzięki której nie wpłacił reszty pieniędzy.


40-latka z Hajnówki chciała sprzedać rower na portalu aukcyjnym - straciła ponad 20 tys. zł

27.01.2022, 13:38

40-letnia mieszkanka Hajnówki straciła ponad 20 tys. zł, gdy chciała sprzedać na jednej z internetowych aukcji rower. Kliknęła w link otrzymany od oszusta i podała m.in. numer konta i hasło. Policja apeluje o ostrożność i nieklikanie w linki wysłane przez obce osoby.


64-letnia Suwalczanka padła ofiarą tzw. spoofingu - straciła 25 tys. zł

27.01.2022, 12:46

25 tys. złotych straciła suwalczanka do której zadzwonił oszust podający się za pracownika banku. Okazało się, że 64-latka padła ofiarą tzw. spoofingu. To metoda polegająca na podszywaniu się przestępców pod autentyczne numery instytucji czy znajomych z listy kontaktów w telefonie.


Mieszkanka Supraśla straciła 40 tys. zł - uwierzyła fałszywemu policjantowi

19.01.2022, 14:14

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 40 tys. zł. straciła mieszkanka Supraśla, która uwierzyła fałszywemu policjantowi, że jej oszczędności są zagrożone.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. Monika Kalicka
REGION
2.07.2022, 07:09, akt. 10:25

Prezes PiS odwiedzi nasz region


fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok