Radio Białystok | Wiadomości | SG: 26 kolejnych osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski [wideo]

SG: 26 kolejnych osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski [wideo]

27.05.2022, 09:33, akt. 19:28

26 cudzoziemców próbowało w czwartek (26.05) dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią na odcinkach, za których ochronę odpowiadają placówki graniczne w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Szudziałowie - podała Straż Graniczna.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda


Dodatkowo, dwie kolejne osoby, obywateli Syrii, zostały zatrzymane pod zarzutem pomocnictwa do nielegalnego przekraczania granicy - podała SG na Twitterze.


Białoruscy funkcjonariusze pobili migrantów

Białoruscy funkcjonariusze straży granicznej pobili i wepchnęli za ogrodzenie z concertiny siedmioro nielegalnych migrantów. Świadkami zdarzenia byli polscy strażnicy z oddziału w Narewce i żołnierze, którzy udzielili pomocy poszkodowanym.

- Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego byli świadkami sytuacji, kiedy służby białoruskie brutalnie traktowały cudzoziemców znajdujących się po ich stronie. Polscy funkcjonariusze i żołnierze udzielili pomocy poszkodowanym. Było to siedmiu obywateli Kuby, pięciu mężczyzn i dwie kobiety. My poinformowaliśmy te osoby o możliwości złożenia wniosków o objęcie ochroną międzynarodową na terytorium Polski. Niestety te osoby nie chciały zostać w Polsce i zostały zawrócone na terytorium Białorusi - mówi rzecznik Straż Granicznej por. Anna Michalska.

Anna Michalska dodaje, że przedstawiciele naszych służb domagają się od strony białoruskiej wyjaśnienia sprawy.
- Komendant główny Straży Granicznej i komendant podlaskiego oddziału wysłali pisma z żądaniem wyjaśnienia całej sytuacji do swoich odpowiedników po stronie białoruskiej. Strona białoruska odpowiedziała nam jedynie pismem, że bada i wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia - mówi Anna Michalska.

Według danych Straży Granicznej, w maju było dotąd ok. 800 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, a od początku roku - ponad 5,1 tys.

źródło: PAP | red: bsd, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Piątek pod znakiem militariów w Sokółce - pokaz, piknik i konferencja [zdjęcia, wideo]

27.05.2022, 07:17

Pokaz militarny, piknik wojskowy i konferencja poświęcona dezinformacji - w piątek 27 maja w Sokółce żołnierze m.in. 15. Brygady Zmechanizowanej i NATO-wskiej grupy bojowej zaprezentowali swoje umiejętności podczas operacji pod kryptonimem "Otocz i zniszcz".


20 cudzoziemców próbowało w środę przedostać się z Białorusi do Polski

26.05.2022, 13:11

20 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w czwartek rano Straż Graniczna. SG zatrzymała też kolejnego kuriera przewożącego migrantów.


19 osób próbowało we wtorek dostać się nielegalnie przez granicę z Białorusi do Polski

25.05.2022, 08:55

19 cudzoziemców próbowało we wtorek (24.05) dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Jemenu, Turcji i Wybrzeża Kości Słoniowej - podała w raporcie z minionej doby SG. Największa grupa próbowała sforsować granicę przerzucając kładkę przez zabezpieczenie.


Podlaski Oddział Straży Granicznej świętował 31. rocznicę istnienia [zdjęcia]

24.05.2022, 17:45

Były awanse, odznaczenia i okolicznościowe przemówienia. Podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej świętowali w Białymstoku 31. rocznicę powstania tej formacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok