Radio Białystok | Wiadomości | Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

9.06.2022, 07:13, akt. 10.06.2022, 07:35

Chciałbym, żeby cała Polska miała w sobie gen wspólnoty, chciałbym, żeby Polska nie była tak podzielona - powiedział w czwartek (09.06) premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami w miejscowości Rutki-Kossaki.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rutkach-Kossakach - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Premier podkreślił, że PiS i rząd chcą rozmawiać z Polakami o przyszłości. 

Chcemy rozmawiać o tym, jak w kolejnych latach ma wyglądać nasza rzeczywistość biorąc pod uwagę te okoliczności, w których funkcjonujemy dzisiaj - to, co udało się zrobić, to, co się nie do końca udało zrobić, to czego się nie udało. O wszystkim chcemy porozmawiać

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Dziękował za zaproszenie do gminy Rutki-Kossaki. Jak mówił, chciałby, żeby cała Polska miała w sobie taki gen wspólnoty jak właśnie Rutki-Kossaki.

"Chciałbym, żeby Polska nie była też tak podzielona, jasną sprawą jest w demokracji spór, dyskusja, coraz więcej tematów spornych - to wszystko jest zrozumiałe, pandemia nas bardzo mocno przytłoczyła, teraz wojna w Ukrainie, kryzys na całym świecie, to wielkie wyzwanie, trzeba o nim rozmawiać - ale też temperatura tego sporu i ten dialog musi być w odpowiedni sposób ukształtowany i tego też życzyłbym wszystkim w Polsce" - powiedział szef rządu.

 

Premier: Chcemy działać w interesie wszystkich polskich obywateli

Chcemy działać w interesie wszystkich polskich obywateli, a nie w interesie grup zawodowych takich czy innych, nie w imieniu grup interesów, które są dzisiaj silne - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami powiatu zambrowskiego wskazywał, że dla niektórych w Warszawie, polityków partii opozycyjnych, polska lokalna była skansenem. "Nie ma się co oszukiwać, że nie wszyscy wierzyli w to, że normalny rozwój gospodarczy, miejsca pracy, godna płaca może przyjść do takich miejscowości, do takich gmin jak Rutki-Kossaki, Zawady, Wizna, Zambrów" - zauważył.

Podkreślił jednocześnie, że PiS w to wierzył od samego początku. "Dlatego nasza cała polityka na to została nakierowana" - wskazał premier.

Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę, że oponenci polityczni PiS mówią o tym, że program 500 plus nie zmienił niczego na lepsze. "Co oni nam chcą przez to powiedzieć? Że cofną te programy społeczne? Że wrócą do swojego neoliberalnego świata, gdzie będą kierować się tylko racjami tylko tych, którzy już się wybili, tych którzy mieszkają w większych miastach? Nie wiem" - powiedział premier, przestrzegając jednocześnie przed tym.

"Uważajmy na różne farbowane lisy, na fałszywych proroków, bo możemy się srodze zawieść, bardzo zdziwić jak obudzimy się pewnego dnia w innej rzeczywistości" - dodał.

Szef rządu stwierdził, że kiedy patrzy na ponad 30 lat wolnej Polski, to widzi jak potężna walka grup interesów toczy się o to, by z powrotem przejąć władzę w Polsce.

Wskazał, że to podstawowa różnica między PiS a jego przeciwnikami. "My możemy się mylić i na pewno się mylimy; potykamy się, popełniamy błędy, ale chcemy działać w interesie wszystkich polskich obywateli, a nie w interesie grup zawodowych takich czy innych. Nie w imieniu grup interesów, które są dzisiaj silne" - podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, to nie jest prawdziwa demokracja, ale demokracja dla nielicznych. "Demokracja dla tych, którzy mają wystarczającą siłę, pieniądze, media" - stwierdził szef rządu. 


Mateusz Morawiecki: Rolnictwo i polska wieś były, są i będą oczkiem w głowie naszej polityki

Rolnictwo i polska wieś były, są i będą oczkiem w głowie naszej polityki - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział m.in. "odbudowę" polskiego przetwórstwa rolnego.

W swym wystąpieniu przekonywał, że jego rząd stara się jak najszybciej reagować na problemy, które pojawiają się w tym obszarze, takie jak np. rosnące ceny nawozów rolnych. "Dlatego wdrożyliśmy jak najszybciej program dopłat do nawozów, po to, żeby do każdego hektara użytków rolnych 500 złotych mogło trafić, a (w przypadku) łąk i pastwisk - 250 złotych" - dodał Morawiecki.

Przyznał, że ceny w Polsce "idą w górę". "Ruska inflacja uderza, benzyna droga, węgiel drogi, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, z naszych budżetowych pieniędzy, bez proszenia się Unii Europejskiej, żeby ulżyć chociaż trochę mieszkańcom. To jest sedno naszej polityki. Dlatego rolnictwo i polska wieś były, są i będą oczkiem w głowie naszej polityki, na to możecie państwo liczyć" - zadeklarował szef rządu.

Według niego, rozwiązania korzystne dla wsi i rolnictwa znajdują się m.in. w Krajowym Planie Odbudowy. "To wymiana azbestu, retencja, walka z suszą, przetwórstwo rolne" - wskazał Mateusz Morawiecki.

Zapowiedział ponadto "odbudowę" polskiego przetwórstwa rolnego, które - jak mówił - "znikało" w czasach rządów PO-PSL i wcześniej, gdy władzę sprawował SLD.

W połowie kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld zł przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Oznaczało to zgodę na dopłaty do nawozów. Wysokość wsparcia dla upraw rolnych (nie więcej niż 50 ha) wynosi 500 zł na 1 ha, zaś dla łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych - 250 zł na 1 ha powierzchni.31 maja minął termin składania wniosków o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.


Premier: Naszym wyróżnikiem jest wiarygodność

Naszym wyróżnikiem jest wiarygodność; wprowadziliśmy zgodnie z obietnicą m.in. 13. i 14. emeryturę, zerowy VAT na żywność, obniżyliśmy PIT do 12 proc. - mówił premier Mateusz Morawiecki.

"Co jest tym wyróżnikiem odróżniającym nas od naszej konkurencji? Myślę, że spokojnie można powiedzieć, że takim wyróżnikiem jest wiarygodność, bo uważamy, że umów trzeba dotrzymywać, nie można rzucać słów na wiatr, nie można chować głowy w piasek i udawać, że nic się nie stało" - mówił Mateusz Morawiecki.

"Obiecaliśmy 13. emeryturę - jest, obiecaliśmy 14. emeryturę - jest i będzie, obiecaliśmy zerowy VAT na żywność w czasie kryzysu - jest, obiecaliśmy obniżkę podatku PIT do 12 proc. - jest, obiecaliśmy wielkie dopłaty do ubezpieczeń dla rolników - są, obiecaliśmy najwyższą kwotę wolną od podatku w historii Polski, 30 tys. zł - jest wdrożona, obiecaliśmy dopłaty do nawozów - są, obiecaliśmy wyprawkę dla dzieci - jest, obiecaliśmy rozbudowa dróg w Polsce lokalnej i powiatowej - dzieje się na naszych oczach" - wymieniał premier.

Według niego przeciwnicy polityczni PiS "obiecali obniżkę PIT, a zrobili podniesiony VAT (...) obiecali oszczędności, zabrali (środki z) OFE, obiecali, że nie będą podnosić wieku emerytalnego, podnieśli wiek emerytalny".

Ponadto Morawiecki zarzucił rządowi PO-PSL, że "przymusowo wysłali 6-latki do szkół". 

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gmina Nowy Dwór modernizuje drogi i oświetlenie za pieniądze z Polskiego Ładu

8.06.2022, 15:20

Do końca września cała gmina Nowy Dwór w powiecie sokólskim będzie mieć nowe oświetlenie ledowe na ulicach. Dzięki temu będą o wiele niższe rachunki za prąd. Na tę inwestycję samorząd dostał około 800 tysięcy złotych dofinansowania z rządowego programu Polski Ład.


Pierwsza Dama z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

8.06.2022, 10:13

Agata Kornhauser-Duda gościła we wtorek (7.06) w naszym regionie. Odwiedziła Klasztor Zwiastowania NMP w Supraślu, spotkała się także z mieszkającymi w Akademii Supraskiej uchodźcami z Ukrainy. Prezydentowej towarzyszył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, marszałek Artur Kosicki oraz prawosławni duchowni - ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakub oraz biskup supraski Andrzej.


Niemal 100 mln zł dla samorządów z powiatu siemiatyckiego z programu Polski Ład

7.06.2022, 17:55

To pieniądze m.in. na renowacje dróg czy budowę wodociągów. Blisko 100 milionów złotych dostały samorządy z powiatu siemiatyckiego z drugiej edycji rządowego programu Polski Ład.


Dariusz Piontkowski

7.06.2022, 07:45

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok