Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsza Dama z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

Pierwsza Dama z wizytą w Podlaskiem [zdjęcia]

8.06.2022, 10:13, akt. 10:58

Agata Kornhauser-Duda gościła we wtorek (7.06) w naszym regionie. Odwiedziła Klasztor Zwiastowania NMP w Supraślu, spotkała się także z mieszkającymi w Akademii Supraskiej uchodźcami z Ukrainy. Prezydentowej towarzyszył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, marszałek Artur Kosicki oraz prawosławni duchowni - ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp. Jakub oraz biskup supraski Andrzej.

fot. Mateusz Duchnowski/UMWP
fot. Mateusz Duchnowski/UMWP


Pierwsza Dama swoją wizytę rozpoczęła od zwiedzania supraskiego Męskiego Klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Uczestniczyła też w odmówionej tam modlitwie w intencji Ukrainy.


Podlaska perła prawosławia

Monaster supraski w XVI w. był największym ośrodkiem zakonnym na terenie I Rzeczpospolitej. Dziś to miejsce jest cennym zabytkiem, a także ważnym ośrodkiem kultury i dialogu.


Bardzo się cieszę, że mogliśmy ugościć Panią Prezydentową w tak wyjątkowym wnętrzu. To nasza chluba, jedyna taka świątynia w kraju, perła duchowa polskiego prawosławia – mówił marszałek Artur Kosicki.


Na terenie monasteru znajduje się m.in. Muzeum Ikon, wyjątkowa biblioteka oraz grób arcybiskupa Mirona, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Tu był czas na wyciszenie, modlitwę oraz złożenie kwiatów.

Wśród uczestników spotkania w Supraślu był także burmistrz miasta Radosław Dobrowolski.


Wsparcie dla Ukrainy

Agata Kornhauser-Duda jest mocno zaangażowana w pomoc uchodźcom. W całym kraju odwiedza placówki z kobietami z dziećmi, ewakuowanymi sierotami, a także chorymi, którzy również dzięki jej działaniom dotarli do Polski.

W Supraślu żona prezydenta spotkała się z obywatelami Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w tutejszym Domu Pielgrzyma w Akademii Supraskiej. Pierwsza dama podziękowała wszystkim zaangażowanym w starania, by mieli oni jak najlepsze warunki do życia.


Chciałabym wyrazić ogromną wdzięczność i słowa najwyższego szacunku za to, że tutejsza wspólnota, ale też cały Kościół Prawosławny w Polsce przyjął pod opiekuńcze skrzydła naszych przyjaciół z Ukrainy. To jest naprawdę wielkie dzieło i pisany następny piękny rozdział historii tej ziemi. Pomimo trudnych losów Podlasie zawsze było miejscem bardzo gościnnym, miejscem na styku wielu kultur i miejscem chrześcijańskiej otwartości. Jestem bardzo wdzięczna, że nasi goście z Ukrainy są tu pod troskliwą opieką tak wielu osób. Bardzo dziękuję Ojcom, bardzo dziękuje Akademii Supraskiej, władzom samorządowym, fundacjom i mieszkańcom – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.


Zwracając się do osób z Ukrainy Agata Kornhauser-Duda wyraziła radość, że znalazły one bezpieczne schronienie właśnie w Polsce, u swojego sąsiada. 


Jestem dumna nie tylko jako Małżonka Prezydenta, ale jako Polka z postawy moich rodaków. To było pospolite ruszenie, nikogo nie trzeba było namawiać do wsparcia, jakie zostało Państwu udzielone. Mówi się, że przykład idzie z góry, ale w tym przypadku to zwykli ludzie postanowili pojechać na granicę, wydawać posiłki, organizować zbiórki - wyjaśniła podczas spotkania z uchodźcami.


Ostatnim punktem wizyty Agaty Kornhauser-Dudy w Podlaskiem była Specjalistyczna Placówka Wsparcia Dziennego Eleos w Białymstoku. Tu pierwsza dama spotkała się z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Jakubem oraz pracownikami i podopiecznymi ośrodka, w tym uchodźcami z Ukrainy.

Eleos zajmuje się wspieraniem dzieci i dorosłych z rodzin dysfunkcyjnych, osób wykluczonych społecznie, bezdomnych i ubogich oraz ofiar klęsk żywiołowych. Obecnie ośrodek angażuje się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, współpracując w tym zakresie również z Województwem Podlaskim.


źródło: wrotapodlasia.pl | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsza dama: cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie

12.03.2022, 17:28

Ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, powinny włączyć się w pokojową walkę o prawdę; cały świat powinien poznać prawdę o tragedii, która rozgrywa się na Ukrainie - podkreśliła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.


Pierwsza Dama wzięła udział w święcie Szkoły Podstawowej im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach-Kossakach

30.09.2021, 16:19

- Cieszę się, że tak tu pielęgnuje się pamięć o bohaterach i w tak mądry sposób uczy się historii - powiedziała Agata Kornhauser-Duda podczas uroczystości w Rutkach-Kossakach. Pierwsza Dama wzięła udział w święcie tamtejszej szkoły podstawowej, która nosi imię 2. Pułku Ułanów Grochowskich.


Pierwsza Dama pomaga choremu na SMA Mikołajowi z Białegostoku

13.12.2020, 08:02

Nie tylko gest był zaskoczeniem, ale też kwota, jaką udało się uzyskać w licytacji. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przekazała swój naszyjnik, by pomóc 2-letniemu Mikołajowi z Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok