Radio Białystok | Wiadomości | XV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" w Białymstoku

XV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" w Białymstoku

18.06.2022, 08:32, akt. 15:34

Koncerty muzyki klezmerskiej, warsztaty kuchni i tańców oraz wykłady o historii Żydów - złożą się na rozpoczęty w sobotę (18.06) po południu 15. Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor" w Białymstoku. Impreza potrwa do wtorku (21.06).

"Gdybym był bogaczem…’" – koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu" w wykonaniu aktorów z warszawskich teatrów, fot. Sylwia Krassowska
"Gdybym był bogaczem…’" – koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu" w wykonaniu aktorów z warszawskich teatrów, fot. Sylwia Krassowska

Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i żydowską gminę wyznaniową w Warszawie.

Białystok, w którym przed II wojną światową żyło ok. 50 tys. Żydów, był znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Festiwal ma przypominać i podtrzymywać żydowską tradycję w mieście, stąd tytułowy "zachor" - w języku jidysz - wezwanie do pamięci. "Kolor i dźwięk" żydowskiej kultury oddać mają festiwalowe wydarzenia.

Tegoroczny festiwal otworzył w sobotę po południu wykład Aleksandra Skotnickiego o roli japońskiego dyplomaty Chiune Sugihara w ratowaniu Żydów. Sugihara był litewskim konsulem, w czasie II wojny światowej w Kownie wystawiał nielegalne dokumenty i w ten sposób uratował m.in. około sześciu tysięcy polskich Żydów. Skotnicki jest też autorem książki o dyplomacie.

Tradycyjnie najwięcej atrakcji przygotowano w niedzielę - będą odbywać się na głównym placu w mieście - Rynku Kościuszki. Po południu zaplanowano warsztaty koszernej kuchni żydowskiej oraz tańców żydowskich. Natomiast wieczorem odbędą się koncerty m.in. izraelskiego artysty Uriel Herman Team. Wystąpi też polski zespół grający muzykę klezmerską Klezmorim Trio.

W kolejne dni zaplanowano koncerty i pokazy filmów.

Każda edycja festiwalu ma swojego bohatera - osobę żydowskiego pochodzenia, która w Białymstoku się urodziła, bądź w tym mieście działała. Jak mówiła w publicznym radiu jedna z organizatorek Barbara Olech, formuła festiwalu "zachor", czyli pamięć, narzuca obowiązek wspominania tych, którzy tę kulturę tworzyli w mieście.

W tym roku to esperantysta, dziennikarz i działacz społeczny Jakub Szapiro. W okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto. Z inicjatywy Szapiro, w roku 1919 ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której stał dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.

W Białymstoku działa też szlak "Esperanto wielu kultur", na którego trasie znajduje się m.in. dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ul. Zamenhofa, a także patronem jednej z białostockich ulic.

źródło: PAP | red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk w Białymstoku

12.06.2022, 10:31

W Białymstoku w sobotę 18 czerwca rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor - Kolor i Dźwięk. Organizatorami wydarzenia są Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izraela oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.


XV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"

18.06.2022, 17:26

XV Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2022 r. w Białymstoku.


Wystawa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"

15.05.2022, 07:47

Wystawa przybliża polsko-żydowską historię, a także formy przywracania pamięci o niej w postaci murali w różnych miastach - również w Białymstoku.


Gdzie na majówkę? Wielokulturowe Podlasie: Tykocin

29.04.2022, 16:39

Położony 30 km od Białegostoku Tykocin, mimo że jest małym miasteczkiem, ma tyle atrakcji, że można tam spędzić bez mała cały dzień.


Tablica upamiętniająca miejscowych Żydów stanęła na kirkucie w Nowogrodzie

26.04.2022, 15:22

Na przełomie XIX i XX w. stanowili połowę mieszkańców Nowogrodu, w okresie międzywojennym było ich tu kilkuset, teraz jedynym po nich śladem pozostał kirkut i odsłonięta właśnie tablica informująca o społeczności żydowskiej miasteczka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok