Radio Białystok | Wiadomości | Od 1 lipca duże zmiany na liście leków refundowanych - przybędzie 20 nowych preparatów

Od 1 lipca duże zmiany na liście leków refundowanych - przybędzie 20 nowych preparatów

autor: Renata Reda

29.06.2022, 10:44, akt. 10:59

Będą zmiany na liście refundowanych leków. Dostępnych będzie 20 nowych preparatów. Zmiany wejdą w życie w piątek (01.07).

WavebreakmediaMicro, Fotolia.com
WavebreakmediaMicro, Fotolia.com


Dużo substancji pojawi się zwłaszcza w reumatologii - mówi kierownik Kliniki Reumatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Otylia Kowal-Bielecka.


- To leki, które dotyczą chorych na twardzinę układową. Tu się pojawia lek o zupełnie nowym mechanizmie dla pacjentów ze śródmiąższową chorobą płuc, w przebiegu twardziny układowej - w przypadku których, dostępne dotychczas leczenie jest niewystarczające albo niemożliwe od zastosowania. Śródmiąższowa choroba płuc jest w tej chwili główną przyczyną zgonów chorych na twardzinę układową - mówi.


Profesor Otylia Kowal-Bielecka dodaje, że na liście leków refundowanych pojawią się też substancje pomocne w leczeniu innych schorzeń. 


- To jest nowy lek dotyczący chorych na toczeń rumieniowaty układowy. I to jest bardzo istotna informacja, ponieważ w przypadku tocznia dotychczas dostępny był tylko jeden lek biologiczny. Pojawia się też nowy preparat w leczeniu chorych z przewlekłymi zapaleniami stawów - podkreśla. 


Profesor Otylia Kowal-Bielecka zaznacza, że pojawienie się nowych substancji na liście leków refundowanych to szansa na skuteczniejsze leczenie chorych - zwłaszcza tych z twardziną układową.

Twardzina układowa to rzadka choroba. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad 5 tysięcy osób. W białostockim szpitalu klinicznym w ciągu roku lekarze opiekują się ok. 150 osobami na nią chorującymi.

W przypadającym w środę (29.06) Światowym Dniu Twardziny eksperci przypominają, by nie bagatelizować na przykład objawu Raynauda - zmian w wyglądzie skóry i dolegliwości stawowych.

Choroba może zaatakować większość narządów - jak płuca, serce, nerki czy przewód pokarmowy, co może doprowadzić do śmierci.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej osób wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

26.06.2022, 13:06

Jadąc na wakacje za granicę warto mieć ze sobą EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za darmo można ją wyrobić w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok