Radio Białystok | Wiadomości | Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy dla obywateli Polski

Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy dla obywateli Polski

autor: Michał Stepaniuk

1.07.2022, 07:24, akt. 17:08

Potrzebny ma być tylko paszport, ubezpieczenie oraz zielona karta na samochód. Od 1 lipca Białoruś wprowadza bezwizowy ruch dla obywateli Polski na całym obszarze kraju. Polski MSZ wciąż zaleca jednak unikanie podróży na Białoruś.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


O tym zaskakującym ruchu poinformowała w czwartek (30.06) wieczorem białoruska rządowa agencja informacyjna Biełta. Taką decyzję Aleksander Łukaszenka podjął w celu podtrzymania dobrosąsiedzkich relacji - czytamy w informacji opublikowanej przez kontrolowaną przez białoruskie władze agencję informacyjną. Według niej ruch bezwizowy dla obywateli Polski obowiązuje już od piątku (1.07) do 31 grudnia. 

W tym czasie przekraczać granicę można bez ograniczeń. Trzeba jednak zarejestrować się do 10 doby pobytu na Białorusi oraz nie można przebywać za naszą wschodnią granicą dłużej niż 90 dni w ciągu roku. Jak to ma wyglądać w praktyce, faktycznie nie wiadomo. 

W białoruskich niezależnych mediach pojawiły się już komentarze sugerujące, że jest to przede wszystkim zabieg propagandowy: gdy Polska stawia mur na granicy, Białoruś ma ją otwierać dla Polaków. W innych komentarzach czytamy ironiczne pytania o to, dlaczego Łukaszenka wprowadza bezwizowy ruch dla obywateli kraju, który otwarcie oskarża o chęć rewizji istniejących granic i o wrogość.

Od kwietnia działa już ruch bezwizowy dla obywateli Litwy i Łotwy. Białoruskie władze tłumaczyły, że dzięki tej decyzji mogli oni zrobić za granicą zakupy dużo taniej niż w swoich krajach. Sam Łukaszenka wspominał w swoich wystąpieniach o rzekomych kolejkach samochodów jadących po białoruską sól.

Aktualnie w Podlaskiem działa tylko jedno przejście graniczne z Białorusią - w Bobrownikach.


MSZ wciąż zaleca unikanie podróży na Białoruś

Obywateli Polski nadal obowiązuje zalecenie, aby unikać podróży na Białoruś; nie zakładamy dobrej woli ze strony białoruskiej - tak skomentował informacje o czasowym zniesieniu przez Białoruś wiz dla Polaków rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Biorąc pod uwagę dotychczasową i trwającą politykę Aleksandra Łukaszenki wobec Polski i Polaków podchodzimy do wszelkich jego oświadczeń, nawet takich, z dużą ostrożnością i nie zakładamy istnienia dobrej woli. W stosunku do obywateli Polski obowiązuje nadal, od kilku miesięcy zalecenie, by unikać podróży na Białoruś 

- powiedział Łukasz Jasina.

źródło: PAP | red: bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można znów odwiedzać przygraniczne miejscowości - nie obowiązuje już zakaz przebywania [zdjęcia]

4.07.2022, 07:03

Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.


Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 15:32

Blisko 50 tys. ton stali wykorzystano do kończącej się budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. Teraz rozpocznie się montaż kamer i czujników. Straż Graniczna zwraca też uwagę na zwiększającą bezpieczeństwo drogę, która powstała wzdłuż granicy.


Premier Mateusz Morawiecki: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 06:54

To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Ma powstrzymać nielegalną migrację cudzoziemców z Białorusi. W czwartek (30.06) - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - mija termin głównych prac przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCHfot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok