Radio Białystok | Wiadomości | Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej pomoże tworzyć nowe muzeum w Drozdowie

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej pomoże tworzyć nowe muzeum w Drozdowie

autor: Adam Dąbrowski

9.08.2022, 17:06, akt. 17:17

Umowę o współpracy podpisało starostwo łomżyńskie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Wspólne działania dotyczyć będą powstającego w Drozdowie Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej pomoże tworzyć nowe muzeum w Drozdowie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Instytut, którego patronami są Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski, wcześniej pomógł starostu sfinansować remont budynku, w którym powstanie muzeum, teraz zadeklarował także współpracę merytoryczną.

Jej pierwszym efektem będzie - planowane jesienią tego roku - otwarcie w Drozdowie gabinetu Romana Dmowskiego.

Mogę zdradzić, że pierwszą część tej nowej placówki, czyli gabinet Romana Dmowskiego, chcemy oficjalnie otworzyć już jesienią tego roku. A przy tworzeniu nowego muzeum, poza pomocą finansową, niezbędna jest pomoc merytoryczna przy tworzeniu wystaw i stałych, i czasowych, a potem np. podczas organizowania konferencji. I tu bardzo liczymy na pomoc Instytutu Dziedzictwa Myśli Patriotycznej – mówi starosta Lech Szabłowski.


Dyrektor instytutu prof. Jan Żaryn przywiózł do Drozdowa i przekazał dyrektor muzeum Ewie Sznejder wykaz dokumentów dotyczących Romana Dmowskiego, członków rodziny Lutosławskich i Drozdowa, które są w posiadaniu kierowanej przez niego instytucji.


Jesteśmy właścicielami lub depozytariuszami tych dokumentów i mamy prawo je przekazać w formie skanów do tworzonego gabinetu Romana Dmowskiego. Drozdowo było dla niego bardzo ważne - tu spędził ostatnie miesiące swojego życia, tu zmarł i stąd przewieziono go do Warszawy, gdzie odbył się jego uroczysty pogrzeb. Dlatego to bardzo dobre miejsce do upamiętnienia Dmowskiego - tłumaczy prof. Jan Żaryn.


W tworzonym gabinecie Romana Dmowskiego znajdą się nie tylko - poza umeblowaniem - skany dokumentów.


Mamy w swoich zbiorach przede wszystkim fotografie, w tym grupową z Romanem Dmowskim wykonaną w Drozdowie dokładnie 84 lata temu, w jego ostatnie urodziny. Fenomenalnym eksponatem jest też maska pośmiertna Dmowskiego. Cały czas mamy też nadzieję na zdobycie przedwojennego sztandaru Stronnictwa Narodowego powiatu łomżyńskiego, który jest obecnie w Muzeum Niepodległości. To bardzo ważna dla nas pamiątka, bo nim właśnie przykryta była trumna Romana Dmowskiego w jego ostatniej drodze z Drozdowa do Warszawy. Innym ważnym eksponatem, o którym wiemy, gdzie się znajduje i próbujemy go pozyskać, jest tłok pieczęci, którą Dmowski odcisnął obok swojego podpisu na Traktacie wersalskim - opowiada historyk z drozdowskiego muzeum Tomasz Szymański.


Podpisanie umowy o współpracy starostwa z instytutem w dniu 158. Urodzin Romana Dmowskiego i w jego imieniny stało się także okazją do wręczenia odznaczeń przez wojewodę podlaskiego. Uhonorował on, przyznanym przez Prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi Sławomira Zgrzywę, m.in. wojewodę łomżyńskiego i pierwszego marszałka województwa podlaskiego, który jest także członkiem rady muzeum w Drozdowie, zaś dyrektor SP 5 w Łomży Małgorzacie Pietrusewicz wręczył przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dni Ziół Narwiańskich w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie [zdjęcia]

24.07.2022, 15:52

Warsztaty tworzenia naturalnych barwników, czy tabliczek sojowych - m.in. w takich zajęciach można wziąć udział w niedzielę (24.07) podczas Dni Ziół Narwiańskich w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie.


W Drozdowie uczczono 103. rocznicę podpisania traktatu wersalskiego

28.06.2022, 17:40

Złożenie kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego, otwarcie wystawy poświęconej historii Senatu, prelekcja historyczna i koncert fortepianowy - tak w Drozdowie koło Łomży uczczono 103. rocznicę podpisania traktatu wersalskiego.


Powstanie nowy pawilon na ekspozycję przyrodniczą muzeum w Drozdowie

20.06.2022, 14:12

Do końca roku w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie powstanie nowy budynek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok