Radio Białystok | Wiadomości | W regionie rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego

W regionie rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego

autor: Adam Dąbrowski, Iza Kosakowska

12.08.2022, 08:53, akt. 15:24

Od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i spotkaniu władz miasta oraz powiatu z żołnierzami rozpoczęły się w czwartek (11.08) w Łomży obchody Święta Wojska Polskiego. Podobne uroczystości odbywają się w innych podlaskich miastach.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Uroczystości na placu Niepodległości w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody Święta Wojska Polskiego w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Łomży rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Łomża

W Łomży uroczystości te trwają kilka dni i rozpoczynają się ze względu na święto pułku - tłumaczy rzecznik 18. Pułku logistycznego kpt. Sylwester Liszewski.

Nasz pułk kultywuje tradycje 33. Pułku piechoty, który stacjonował w Łomży i swoje święto miał 14 sierpnia. Dzień ten wybrano ze względu na wydarzenia z wojny polsko-bolszewickiej w 1920r., kiedy to żołnierze z Łomży brali udział w pierwszej porażce Armii Czerwonej podczas bitwy pod Ossowem

- mówi kpt. Sylwester Liszewski.

Tradycyjnie też preludium uroczystości w Łomży jest zaproszenie żołnierzy i kombatantów do ratusza na spotkanie z władzami miasta i powiatu.

To okazja do rozmów o sytuacji geopolitycznej, ale i o łomżyńskiej jednostce - o jej potrzebach i zamierzeniach. Cieszy nas bardzo, że 18. Pułk logistyczny powstał u nas i rozwija się zarówno pod względem kadrowym, ja i infrastrukturalnym 

- mówi wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki.

W inauguracji wojskowych uroczystości w czwartek (11.08) wzięli udział także parlamentarzyści: senator Marek Komorowski i poseł Kazimierz Gwiazdowski, który przypomniał, że w Łomży zawsze były żywe tradycje wojskowe i społeczeństwo miasta zawsze chętnie uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych przez żołnierzy.

Piątkowe uroczystości w Łomży

Przyznane przez Prezydenta RP "Medale za długoletnią służbę" oraz odznaczenia resortowe obrony narodowej wręczono żołnierzom i pracownikom wojska w piątek (12.08) podczas pułkowego święta w Łomży.
Formowany od września 2019 r. 18. Pułk logistyczny przejął tradycje przedwojennego 33. Pułku piechoty, w tym termin święta, które obchodzone jest 14 sierpnia.

W tym roku głównym elementem wojskowym uroczystości było przekazanie proporców rozpoznawczych dowódcy pułku i dowódców batalionów go tworzących: transportowego, remontowego i zabezpieczenia.

Żołnierze i pracownicy wojska odebrali także odznaczenia, awanse i nagrody, a dowódca łomżyńskiej jednostki wręczył pierwsze nowo utworzone "Odznaki pamiątkowe 18. Pułku logistycznego" najbardziej zasłużonym osobom, które w nim pracują lub na jego rzecz działają.

Uroczystości na pl. Niepodległości, w których uczestniczył także pododdział wojsk NATO, zakończyła wspólna defilada. 

18. Łomżyński Pułk Logistyczny formowany jest od września 2019 r. W drugą rocznicę utworzenia otrzymał od społeczeństwa Łomży sztandar. 

Obecnie skład pułku to 500 żołnierzy szeregowych, podoficerów i oficerów oraz ponad 100 pracowników cywilnych zatrudnionych w administracji i warsztatach remontowych. Jeden z batalionów wchodzących w jego skład (transportowy) mieści się w Białej Podlaskiej, sztab i dwa pozostałe bataliony w Łomży.

W ramach tegorocznych obchodów wojskowego święta w Łomży w niedzielę (14.08) na cmentarzu przy ul. Kopernika odbędzie się apel pamięci przy nowo odsłoniętym grobie mjr. Gwidona Mieczysława Bursy (godz. 12:00), a wieczorem (godz. 18:00) koncert patriotyczny w auli koncertowej łomżyńskiej filharmonii.

W dniu Święta Wojska Polskiego, czyli 15 sierpnia rano (9:30) złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 33. pułku piechoty, a po południu (od godz. 15:00) zaplanowano piknik militarny "Wojsko na swojsko" w Parku Jana Pawła II. 

Obecnie w Łomży jest około 1 tys. żołnierzy - mniej więcej tyle samo służących w 18. Pułku logistycznym i w batalionie 1 Podlaskiej Brygady OT. 

Białystok 

Co prawda główne uroczystości odbędą się w poniedziałek 15 sierpnia, ale w Białymstoku już w piątek (12.08) przygotowano pierwsze wydarzenia związane z upamiętnieniem „Bitwy Warszawskiej”. O godzinie 13:00 w intencji ojczyzny w Domu kultury muzułmańskiej modlić się będą białostoccy wyznawcy islamu, natomiast w niedzielę (14 sierpnia) o godzinie 10:00 odbędzie się nabożeństwo w kaplicy ewangelicko-augsburskiej.


Suwałki


Uroczystą defiladą i złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierze 14. Pulku Przeciwpancernego w Suwałkach rozpoczęli trzydniowe obchody Święta Wojska Polskiego. Podczas uroczystego apelu z udziałem lokalnych samorządowców i przedstawicieli pozostałych służb mundurowych, żołnierzom i pracownikom jednostki wręczono medale, odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe. 

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, w sobotę (13.08) o 14:00 na suwalskich bulwarach przy Galerii Stara Łaźnia rozpocznie się Piknik Wojskowy. Zaplanowano m.in. koncert Orkiestry Wojskowej, pokaz sprzętu i stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji.

| red: mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Augustowie obchodzono święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich

24.07.2022, 15:56

Byli odważni i gotowi do największych poświęceń za Ojczyznę. W niedzielę (24.07) augustowianie obchodzą Święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. pułkownika Bolesława Mościckiego.


Podlascy terytorialsi świętowali w Białymstoku [zdjęcia]

20.05.2022, 15:00

Były przemówienia, uroczysty apel i wręczania medali zasłużonym żołnierzom. W Białymstoku w piątek (20.05) świętowali podlascy terytorialsi. To z okazji piątej rocznicy powstania tej formacji.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Przesłanie polskich patriotów wciąż aktualne"

1.03.2022, 06:49

Spotkania w miejscach pamięci, ale też marsz, koncerty i wystawy. Tak w Podlaskiem przebiegają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe obchodzone 1 marca od 2011 r. Upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Renata Reda
REGION
29.02.2024, 20:33, akt. 1.03.2024, 07:55

Gmina Perlejewo ma nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok