Radio Białystok | Wiadomości | Historyczne odkrycie w Białymstoku - w pobliżu żydowskiego cmentarza wykopano ponad 100 macew [zdjęcia]

Historyczne odkrycie w Białymstoku - w pobliżu żydowskiego cmentarza wykopano ponad 100 macew [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

19.08.2022, 14:17, akt. 15:45

To historyczne odkrycie. Około 120 macew wykopali już z ziemi działacze Fundacji Odnowy Cmentarza.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W pobliżu żydowskiego cmentarza przy ul. Wschodniej w Białymstoku wykopano ponad 100 macew - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Macewy znajdują się w pobliżu żydowskiego cmentarza przy ul. Wschodniej w Białymstoku - dokładnie na górce przy ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 

Niektóre z macew mają 200 lat, a więc są starsze niż ten cmentarz. Dlatego działacze Fundacji przypuszczają, że nagrobki pochodzą z cmentarza rabinackiego, który jest na terenie dzisiejszego parku przy ul. Kalinowskiego. 

Wykopywanie kolejnych macew z usypanej górki obserwują m.in. okoliczni mieszkańcy. W rozmowie z Polskim Radiem Białystok jeden z mieszkańców mówił, że okoliczne dzieci w przeszłości nazywały to miejsce "żydowską górką", bo z ziemi wystawały fragmenty macew. 

Przypuszczenia o tym, że są tam macewy, mieli też działacze Fundacji Odnowy Cmentarza. Właśnie dostali zgodę naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i władz Białegostoku na prowadzenie prac. Od razu od rozkopywania górki zaczęli znajdować macewy, a do piątkowego południa (19.08)wykopali ich już około 120. 

W prace zaangażowana jest m.in. prof. Heidi Szpek-Idzikowski z USA. Według niej macewy pochodzą z cmentarza rabinackiego z ul. Kalinowskiego. Mówi, że macewy są wyjątkowo wysokie i z pięknymi zdobieniami

Na powrót macew na pierwotne miejsce, czyli do dzisiejszego Parku Centralnego liczy Lucy Lisowska - przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i województwo podlaskie.  

Na razie wykopane z ziemi macewy przewożone są na cmentarz przy ul. Wschodniej. Prace potrwają jeszcze kilka dni. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki napisał na Facebooku, że władze miasta będą szukać rozwiązań, aby macewy wróciły na swoje miejsce. W ten sposób ma być przywrócona pamięć o wielokulturowej przeszłości Białegostoku.


| red: zmj, sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W okolicy wsi Nowe Trzciano upamiętniono Żydów zamordowanych podczas II Wojny Światowej

8.06.2022, 17:47

Przy leśnej drodze stanęła żydowska macewa sfinansowana przez Fundację Zapomniane. Wcześniej stała tam jedynie tabliczka wykonana przez jednego z mieszkańców - teraz miejsce pochówku Żydów zostało godnie upamiętnione.


Żydowski cmentarz w Orli ze specjalnym oznakowaniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa

23.09.2021, 16:26

XIX-wieczny żydowski cmentarz w Orli został oznakowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W ten sposób mają zostać upamiętnione wszystkie żydowskie nekropolie w kraju.


W Tykocinie odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami rodzin żydowskich pomordowanych przez Niemców

25.08.2021, 15:22

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Tykocinie, złożeniem kwiatów i modlitwą w miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa uczczono w środę 80. rocznicę mordu około dwóch tysięcy Żydów z Tykocina. 25 i 26 sierpnia 1941 r. zostali oni rozstrzelani przez hitlerowców.


Społecznicy z Białegostoku porządkowali żydowski cmentarz [zdjęcia]

6.09.2020, 15:21

Dzięki tej akcji ma przetrwać pamięć o byłych mieszkańcach regionu. Białostoccy społecznicy wraz ze stowarzyszeniem The Jewish Place in Białystok porządkowali żydowski cmentarz przy ulicy Wschodniej.


Wulgarne napisy na murze żydowskiego kirkutu w Dąbrowie Białostockiej - policja szuka sprawców

24.04.2020, 14:25

Na murze żydowskiego kirkutu w Dąbrowie Białostockiej ktoś namalował wulgarne napisy i anarchistyczne symbole. Choć słowa zostały już zamalowane farbą, sprawą zajmuje się policja.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok