Radio Białystok | Wiadomości | Nowe eksponaty miesiąca w białostockich muzeach

Nowe eksponaty miesiąca w białostockich muzeach

autor: Ryszard Minko

6.09.2022, 13:51, akt. 14:11

Oryginalne świadectwa z kazachskiej szkoły podstawowej oraz kilka rodzinnych fotografii z zesłania – to najnowsze archiwalia prezentowane w Muzeum Pamięci Sybiru w cyklu „Eksponat miesiąca”.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Pamiątki mają przypominać, że polscy zesłańcy na Syberię mimo trudnych warunków mieli szansę na edukację, choć wiele w niej było indoktrynacji i rusyfikacji - mówi dr Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.

Prezentowane dokumenty należą do profesor Ireny Maryniakowej, która jako mała dziewczynka wraz z rodziną wiosną 1943 roku została deportowana do niewielkiej wsi w północnym Kazachstanie. Jak sama mówi – jej rodzina miała szczęście, bo trafiła do lepszej miejscowości, w której była szkoła, szpital i wiecznie pusty sklep. Sama szkoła była jednak na dość wysokim poziomie, bo nauczali w niej między innymi moskiewscy nauczyciele – opowiada sybiraczka.

Eksponat miesiąca prezentuje także Muzeum Podlaskie w Białymstoku. To rzeźba ceramiczna Alfonsa Karnego pod tytułem „Madzia” wykonana w latach 50. XX wieku.
| red: sp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku znalazł cenny średniowieczny miecz

30.08.2022, 14:06

Pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku odnalazł w czasie wakacyjnego, rekreacyjnego nurkowania unikatowy zabytek o dużej wartości historycznej - wczesnośredniowieczny miecz w typie broni Wikingów, pochodzący najprawdopodobniej z X wieku.


Muzeum Pamięci Sybiru z szansą na nagrodę

15.07.2022, 08:48

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku. Rozpoczęło się internetowe głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie.


Do Muzeum Pamięci Sybiru trafiło ok. 300 kopii dokumentów dotyczących deportowanych Polaków

8.06.2022, 16:10

Ok. 150 stron kopii dokumentów z lat 1941-46 pochodzi z Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego w Pawłodarze. Drugie tyle z Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok