Radio Białystok | Wiadomości | Weekendowe obchody Dnia Sybiraka

Weekendowe obchody Dnia Sybiraka

autor: Edyta Wołosik

14.09.2022, 18:00, akt. 18:27

Uroczystości w miejscach pamięci, ale też zajęcia edukacyjne i pokaz filmu. To m.in. zaplanowano w Białymstoku w związku z przypadającą za kilka dni 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka.

Pierwszy dzień zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka
Pierwszy dzień zwiedzania Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Monika Kalicka

W środę (14.09) organizatorzy poinformowali o szczegółach.

"Obchody będą zarówno w sobotę, jak i w niedzielę" - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - prof. Wojciech Śleszyński i dodaje, że na niektóre wydarzenia trzeba wcześniej się zapisać: "zachęcamy, by już teraz zgłaszać się na wyjątkowe zwiedzanie naszej placówki, wyjątkowe, bo po raz pierwszy przewodnikami będą sami Sybiracy".

Główne obchody miejskie odbędą się w sobotę 17 września w południe przy pomniku przy Muzeum Pamięci Sybiru upamiętniającym "Bohaterskie Matki Sybiraczki".

"Nie będzie natomiast marszu ulicami miasta" - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski: "bo teraz mamy miejsce, gdzie możemy godnie świętować i moim zdaniem nie trzeba już organizować uroczystości w różnych dniach i miejscach, a skupić się na możliwościach jakie daje Muzeum Pamięci Sybiru".

Dodał, że będzie też prowadził rozmowy m.in. ze Związkiem Sybiraków, by od 2023 r. białostockie obchody Dnia Sybiraka, miały charakter centralny.

A wśród wydarzeń zaplanowanych na ten rok będzie natomiast m.in. "Światełko Pamięci". W sobotę (17.09) o 19:00 mieszkańcy będą zapalać znicze na torach na Węglówce, którymi przed laty mieszkańcy regionu byli wywożeni na Sybir. Również wieczorem na budynku Muzeum Pamięci Sybiru i na siedzibie Urzędu Miasta będzie patriotyczny mapping.| red: sp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Peleton Pamięci organizowany przez Muzeum Pamięci Sybiru przejechał ulicami Białegostoku [zdjęcia]

27.08.2022, 07:46

Ponad 150 rowerzystów w sobotę (27.08) wzięło udział w Peletonie Pamięci ulicami Białegostoku. Muzeum Pamięci Sybiru, które organizuje rajd, w ten sposób chciało upamiętnić ofiary represji sowieckiej w Europie Środkowo-Wschodniej.


Muzeum Pamięci Sybiru z szansą na nagrodę

15.07.2022, 08:48

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku. Rozpoczęło się internetowe głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie.


Do Muzeum Pamięci Sybiru trafiło ok. 300 kopii dokumentów dotyczących deportowanych Polaków

8.06.2022, 16:10

Ok. 150 stron kopii dokumentów z lat 1941-46 pochodzi z Państwowego Archiwum Obwodu Pawłodarskiego w Pawłodarze. Drugie tyle z Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok