Radio Białystok | Wiadomości | "Pomosty przyszłości" będą promować najlepsze przykłady współpracy nauki i biznesu

"Pomosty przyszłości" będą promować najlepsze przykłady współpracy nauki i biznesu

19.09.2022, 16:44, akt. 16:51

Fundacja Technotalenty w Białymstoku i samorząd województwa podlaskiego rozpoczęły konkurs "Pomosty przyszłości", który ma promować najlepsze przykłady efektów współpracy nauki i biznesu dla gospodarki.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane do 31 października

Zgłoszenia konkursowe są przyjmowane od poniedziałku do 31 października 2022 r. Uroczysta gala z wręczeniem statuetek najlepszym odbędzie się 12 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek organizatorzy konkursu na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Konkurs będzie przeprowadzony w czterech kategoriach: pomost do biznesu dla instytucji naukowej i osoby indywidualnej i pomost do nauki dla podmiotu reprezentującego biznes i osoby indywidualnej. To kategorie dla osób indywidualnych, ale też uczelni, wydziałów uczelni, instytutów badawczych, firm współpracujących z nauką, podmiotów gospodarczych.

Nagrodzonych wybierze kapituła konkursu.

Pomysłodawca konkursu, wiceprezes Fundacji Technotalenty Tomasz Stypułkowski wyjaśnił, że chcą nagradzać, promować naukowców, którzy współpracują z biznesem, realizujących projekty dla instytucji badawczo-rozwojowych na rzecz przemysłu, ale też firm, które współpracują z naukowcami. Chodzi o to, by pokazali swoje projekty, ich efekty, rezultaty oraz wpływ i znaczenie tych projektów na gospodarkę regionu. Organizatorom zależy też na pokazywaniu najlepszych praktyk tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na współpracę nauki i biznesu.


Konkurs dotyczy wielu dziedzin

Tomasz Stypułkowski powiedział, że konkurs dotyczy wielu dziedzin, nie tylko wysokich technologii, ale też m.in. rozwiązań prawnych, ekonomicznych czy też socjologiczno-społecznych.

Umówmy się, środowisko naukowe i środowisko biznesowe, mimo że ocierają się o siebie codziennie i spotykają się przy szeregu różnych okazji, one jednak myślą w kompletnie różnych kryteriach i mają  - nie tyle rozbieżne - co różne cele do osiągnięcia. Nie ma tu błędu po żadnej stronie, tak funkcjonuje system

- powiedział Tomasz Stypułkowski. Dodał, że w Podlaskiem nie brakuje przykładów efektów współpracy - nie były one do tej pory jednak szeroko prezentowane, nagrodzone, ale wciąż trzeba pracować, aby było ich więcej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że efekty współpracy nauki i biznesu są dla rozwoju regionu bardzo istotne. "(...) wreszcie będziemy mogli uhonorować, wskazać, te najlepsze projekty, które są realizowane w naszym regionie, bo (...) nie wszyscy o nich wiemy" - powiedział marszałek. Dodał, że pokazanie tych przykładów służy ich nagrodzeniu, ale też ma zachęcać innych do podejmowania wyzwań.

"W dobie dzisiejszej współpraca między przemysłem a nauką to nie jest tylko kwestia rozwoju, ale ja bym wręcz powiedział, pokusił się o takie stwierdzenie, że jest to kwestia przetrwania" - ocenił przedsiębiorca Marek Siergiej, prezes firmy Promotech, przewodniczący Rady Fundacji Technotalenty.

Marek Siergiej zaznaczył, że w związku z dużym wzrostem cen energii, trudnościami w dostępności np. komponentów w elektronice, firmy mają ogromne wyzwania, aby się utrzymać, sprzedać swoje produkty. "Bez współpracy z nauką nie da się tych problemów rozwiązać" - powiedział Siergiej. Dodał, że popularyzowanie realizowanych pomysłów może być impulsem dla działania dla innych.

Prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki przypomniał, że fundacja skupia głównie przedsiębiorców, a jej główny cel to działanie na rzecz większej konkurencyjności gospodarki regionu. Przypomniał, że organizacja działa od ośmiu lat, m.in. przeprowadziła sześć edycji konkursu: Technotalent. Partnerami fundacji są białostocki wyższe uczelnie, przedsiębiorstwa, organizacje biznesowe. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znamy laureatów konkursu Runda T

28.10.2021, 23:39

To innowacyjne produkty, które mają szanse na stałe zagościć na rynku. Sześć projektów opracowanych przez twórców z północno-wschodniej Polski wyróżniono w konkursie Runda T.


Konkurs Runda T. Inwestorzy zapoznali się z biznesowymi pomysłami z regionu

12.10.2021, 20:37

To szansa dla początkujących przedsiębiorców na zdobycie dużego kapitału i rozwój firmy. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjechało we wtorek (12.10) do Białegostoku, by przyjrzeć się projektom zgłoszonym w konkursie Runda T zorganizowanym przez fundację Technotalenty. Ponad 90 osób zaprezentowało 45 biznesowych pomysłów. Kilka z nich może wkrótce doczekać się wsparcia i realizacji.


Co robią technotalenty w czasie pandemii

22.01.2021, 18:30

Czy w trakcie pandemii talenty mają lock down? Czy skupiły się – tak jak pieniądze zresztą – na walce z koronawirusem?


Młodzi innowatorzy nagrodzeni w konkursie "Technotalent"

10.12.2019, 18:36

Komunikator dla osób niepełnosprawnych, inteligentny system dostarczania leków, kabina do medytacji czy siedzisko lecznicze - to projekty młodych innowatorów z Podlaskiego, które zostały nagrodzone we wtorek w konkursie "Technotalent 2019".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok