Radio Białystok | Wiadomości | Znamy laureatów konkursu Runda T

Znamy laureatów konkursu Runda T

autor: Adam Janczewski

28.10.2021, 23:39, akt. 29.10.2021, 12:45

To innowacyjne produkty, które mają szanse na stałe zagościć na rynku. Sześć projektów opracowanych przez twórców z północno-wschodniej Polski wyróżniono w konkursie Runda T.

Źródło: mat. org.
Źródło: mat. org.


0:00
0:00
Znamy laureatów konkursu Runda T - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kapitułę, która wybrała zwycięzców, stworzyło kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych. Część z nich prawdopodobnie zainwestuje w nowatorskie, często bardzo praktyczne produkty.

W finale konkursu Runda T rywalizowało 19 projektów - w czterech kategoriach - Science, Concept, Open i Pandemic. 


Lista nagrodzonych

- Kategoria Open

„Zrobotyzowany system do naprawy i regeneracji rur wodociągowych i kanalizacyjnych”

Andrzej Sirko, Marek Franciszek Choiński, Łukasz Czerech

Projektowana technologia umożliwi bezwykopowe naprawy rurociągów kanalizacji powstałe na skutek błędów podczas prac wykonawczych, nieuwagi pracowników, niewłaściwej eksploatacji, zużycia elementów rurociągów lub powstania zatorów podczas wieloletniej eksploatacji.

- Kategoria Concept

„Chip do kontroli leczenia dzieci płytkami Schwarz'a”

Beata Tochwin

Projekt zakłada stworzenie innowacyjnego chipa, który pozwoli na precyzyjną kontrolę leczenia dzieci płytkami Schwarza'a i da faktyczny obraz współpracy pacjenta z lekarzem. Projekt wykorzystuje wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii w medycynie oraz wykorzystuje najnowszą wiedzę neurodydaktyki w dziedzinie kreowania zdrowych nawyków.

- Kategoria Science

„Makropotencjał mikropęcharzyków - optymalizacja pozyskiwania preparatu pochodzącego z mezenchymalnych komórek macierzystych jako potencjalnej strategii terapeutycznej w leczeniu przewlekłych chorób dróg oddechowych”

mgr Marlena Tynecka, Adrian Janucik, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, mgr Alicja Walewska, Dr hab. Andrzej Eljaszewicz

Celem projektu jest stworzenie metody pozyskiwania, przetwarzania i podawania preparatu pochodzącego z komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej umożliwiającego jego zastosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych o podłożu zapalnym.

Kategoria Pandemic

„Bezdotykowy, sensorowy przycisk dla pieszych”

Katarzyna Minkiewicz, Paweł Kasperek

Projekt zakładał opracowanie konstrukcji przycisku dla pieszych do wykorzystania na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym sterownikami acyklicznymi. Zgłoszenie pieszego realizowane bezdotykowo przy zachowaniu korzyści wynikających ze sterowania ruchem kołowym i pieszym w ośrodkach miejskich. Konstrukcja obudowy odporna na akty wandalizmu. Zasilanie bezstopniowe w zakresie 24- 230V AC. Przyjazna dla osób niewidomych i niedowidzących – naprowadzanie dźwiękowe.

Wyróżnieni Rundy T edycja 2021

Kategoria Pandemic

„Crowler - pełzak rehabilitacyjny”

Ewelina Brzozowska

Pierwotnie miał być przeznaczony do rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (1/2000 urodzeń rocznie, więc przynajmniej 9 tys. potencjalnych pacjentów w Polsce, a 15 -20 tys. w Europie. Obiektywnie patrząc, obecna sytuacja na świecie sprawia, że potrzeba wprowadzenia na rynek takiego rozwiązania - wymuszającego utrzymanie prawidłowej postawy ciała i ćwiczeń (połączonych z zabawą) mięśni przykręgosłupowych przeciwdziałające garbieniu się dostępnego dla wszystkich grup wiekowych.

Kategoria Concept

„Owadzie odżywki białkowe dla sportowców” Dawid Gołebiewski, Remigiusz Gałęcki, Bartosz Pszczółkowski

Pomysł opiera się na zastosowaniu wyłącznie białka owadziego jako głównego składnika do stworzenia odżywek dla sportowców jak i osób intensywnie ćwiczących oraz prowadzących zdrowy tryb życia. Preparaty, które są opracowywane w ramach działalności startupu zawierające mączkę owadzią będą źródłem lepiej przyswajanego przez organizm białka jak i dostarczać będą zdecydowanie więcej mikro i makroelementów równie potrzebnych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu niż obecne na rynku odżywki.

„Runda T okazała się przedsięwzięciem, którego ewidentnie brakowało w regionie, a to motywuje nie tylko nas, ale też wszystkich uczestników, współorganizatorów, fundusze inwestycyjne do tego aby pojawiły się kolejne edycje i były zorganizowane na jeszcze większą skale” – podkreśla Tomasz Stypułkowski - prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej i wiceprezes Fundacji Technotalenty.

Galę Rundy T zorganizowano w Auli Dużej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Współorganizatorem Rundy T jest Województwo Podlaskie. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Konkurs Runda T. Inwestorzy zapoznali się z biznesowymi pomysłami z regionu

12.10.2021, 20:37

To szansa dla początkujących przedsiębiorców na zdobycie dużego kapitału i rozwój firmy. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjechało we wtorek (12.10) do Białegostoku, by przyjrzeć się projektom zgłoszonym w konkursie Runda T zorganizowanym przez fundację Technotalenty. Ponad 90 osób zaprezentowało 45 biznesowych pomysłów. Kilka z nich może wkrótce doczekać się wsparcia i realizacji.


"Pokaż swój pomysł" - Finał Rundy T

12.10.2021, 13:04

Finał Rundy T, organizowany przez Fundację Technotalenty, to wydarzenie umożliwiające pozyskanie inwestora na swój pomysł.


Mariusz Dąbrowski i Adam Walicki

30.08.2021, 16:36

Będzie to szansa dla podlaskich naukowców i konstruktorów. Kilkunastu przedstawicieli funduszy inwestycyjnych przyjedzie jesienią do Białegostoku. Będą oni przyglądać się pomysłom, które przeszły wstępną selekcję w konkursie Runda T.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023

fot. Marcin Gliński
REGION
30.11.2023, 17:02, akt. 18:33

Trwa budowa trzech odcinków drogi S19źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok