Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku może być wyłączona część latarni - taki pomysł mają władze miasta

W Białymstoku może być wyłączona część latarni - taki pomysł mają władze miasta

autor: Adam Janczewski

24.09.2022, 20:00, akt. 25.09.2022, 15:36

W Białymstoku może być wyłączona część miejskich latarni. Między innymi taki pomysł ma prezydent Tadeusz Truskolaski na oszczędzanie energii w czasie dużego wzrostu cen.

Fotolia.com
Fotolia.com

Swoje pomysły przedstawił podczas spotkania Ruchu Samorządowego "TAK! Dla Polski" w Łapach. 


Przymierzamy się do wyłączenia co trzeciej latarni. Sprawdzamy to jeszcze, bo nie chcemy, żeby bezpieczeństwo mieszkańców zostało naruszone. Myślę, że jeżeli co trzecia latarnia będzie wyłączona, nie powinno to wpłynąć na bezpieczeństwo, ale jest to jeszcze analizowane - tłumaczył Tadeusz Truskolaski.


Dodał, że kwestie bezpieczeństwa urzędnicy uzgadniają z policją i strażą miejską. Prezydent przypomniał, że część miejskich budynków już jest podświetlana przez krótszy czas. 

Urząd Miejski w Białymstoku wysłał także zalecenia dotyczące oszczędzania energii do szkół. Jak mówił prezydent miasta, chodzi o proste reguły, np. by gasić światło przy wyjściu z pomieszczeń lub zakręcać kaloryfery podczas wietrzenia pomieszczeń. 

Jak poinformował prezydent miasta, wydatki Białegostoku na energię elektryczną wzrosły z 16 mln zł w 2021 roku, do 49 mln w roku 2022, a szacunek kosztów na przyszły rok wynosi ponad 85 mln. Z drugiej strony - jak szacuje Tadeusz Truskolaski - Białystok w ciągu ostatnich trzech lat stracił ponad 519 milionów złotych przychodów z podatków PIT. 

Włodarze miast i gmin z Ruchu Samorządowego "TAK! Dla Polski" poinformowali, że 7 października zorganizują manifestację przed kancelarią premiera w Warszawie przeciw polityce energetycznej rządu. Będą domagać się m.in., by do samorządów trafiła część zysków dużych spółek z udziałem skarbu państwa. 

W spotkaniu w Łapach o sytuacji samorządów w kryzysie energetycznym oprócz prezydenta Białegostoku udział wzięli wójt gminy Izabelin i Sekretarz Generalny Rady Politycznej Ruchu Samorządowego "TAK! Dla Polski", wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łapach i prezes stowarzyszenia Inicjatywa Piotr Łapszo, a także inni podlascy samorządowcy. 

Wydarzenie zorganizowano w Łapach, ponieważ tamtejsze Stowarzyszenie Inicjatywa wylicytowało w aukcji WOŚP udział w meczu charytatywnym z Ruchem Samorządowym. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4:3 dla samorządowców. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szkoła podstawowa i liceum w Puńsku nie mają opału na cały sezon zimowy

23.09.2022, 08:10

Obie placówki obsługuje jedna kotłownia.


W Łomży nie będzie wyłączania miejskiego oświetlenia

19.09.2022, 15:37

Nie będzie wyłączania miejskiego oświetlenia w Łomży, bo "miasto" płaci za energię elektryczną według stałych stawek. Zaoferowała je firma, która wygrała przetarg na dostawę energii w tym roku.


Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii

19.09.2022, 15:17

Za niespełna dwa tygodnie urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - zapowiedział premier. Wiele samorządów wyjaśnia, że już oszczędza jak może, dlatego trudno im będzie jeszcze obciąć zużycie.


Niektórzy mieszkańcy Łomży narzekają na zbyt późno włączane miejskie latarnie

19.09.2022, 15:03

Na zbyt późno włączane miejskie latarnie narzekają niektórzy mieszkańcy Łomży. Jak mówią, zaczynają one działać ponad godzinę później niż zapada zmrok, a w tym czasie jest bardzo ograniczona widoczność i przez to jest niebezpiecznie.


Wokół portfela - Oszczędzanie energii

19.09.2022, 07:43

Audycję przygotował Marcin Gliński

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok