Radio Białystok | Wiadomości | Pieniądze na zdrowie i zabytki

Pieniądze na zdrowie i zabytki

autor: Renata Reda

27.09.2022, 07:21, akt. 07:34

Dofinansowane będą między innymi remonty i zakup specjalistycznego sprzętu. O wsparciu kilku placówek medycznych z naszego regionu zdecydowali w poniedziałek (26.09) podlascy radni.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Pieniądze z budżetu województwa dostaną instytucje podległe samorządowi województwa, ale też dziecięcy szpital kliniczny, którym zarządza Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Już w czerwcu marszałek Artur Kosicki obiecał dyrekcji UDSK milion 200 tysięcy złotych na wymianę okien i drzwi w budynku. Teraz sejmik przypieczętował tę obietnicę, dodatkowo przeznaczając też pół miliona złotych na remont elewacji i głównego wejścia. W szpitalu od roku trwa generalny remont za unijne pieniądze. Projekt nie obejmował jednak wszystkich prac, dlatego konieczne było dodatkowe wsparcie.

Podlascy radni zgodzili się też przekazać szpitalowi psychiatrycznemu w Choroszczy 2 miliony 700 tysięcy złotych na pokrycie ujemnego wyniku finansowego.

W sumie na placówki medyczne jeszcze z tegorocznego budżetu województwa dodatkowo przeznaczono ponad 5 milionów złotych.

Sejmik przyznał też pieniądze spółce PKS NOVA. Dostanie 3,5 miliona złotych na wymianę starego taboru i informatyzację.

Z kolei Ośrodek Szelment dostanie ponad milion złotych na rozbudowę plaży i domki modułowe.

Na sesji radni przyznali również dofinansowanie na remont zabytków, które znalazły się na liście rezerwowej w konkursie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych obiektach. W maju sejmik przyznał wsparcie 50 podmiotom, ale parafia prawosławna w Wólce Wygonowskiej zrezygnowała z dotacji (60 tys. zł). Dzięki temu teraz wsparcie otrzymały: parafia katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Nowej Pawłówce - 15 tys. zł (na konserwację i restauracje ołtarza bocznego Matki Bożej Różańcowej w kościele parafialnym), Towarzystwo Salezjańskie, Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki w Warszawie - 45 tys. zł (na prace budowlano-konserwatorskie elewacji dawnego klasztoru Dominikanów z XVII w. w Różanymstoku).

Kolejna sesja sejmiku odbędzie się 31 października.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Anna Wasilewska [wideo]

22.09.2022, 08:22

Centrum Psychiatrii w Białymstoku zaczyna działać. Niedługo rozpocznie pracę całodobowy oddział dla najmłodszych, którego nie było w Podlaskiem od lat.


PKS Nova znowu nie będzie wozić pasażerów z Suwałk do Warszawy

20.09.2022, 08:16

Z rozkładu znikają weekendowe kursy wprowadzone w lipcu.


Trwa generalny remont UDSK w Białymstoku - pierwsi pacjenci są już na wyremontowanych blokach

25.07.2022, 17:58

Poprawia się komfort pracy personelu medycznego, ale przede wszystkim warunki dla pacjentów i ich rodziców w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok