Radio Białystok | Wiadomości | Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi - czterech mężczyzn odpowie przed sądem

Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi - czterech mężczyzn odpowie przed sądem

autor: Marta Nazarko

27.09.2022, 07:41, akt. 18:27

Wszyscy oskarżeni w sprawie gigantycznego przemytu papierosów z Białorusi do Polski chcą dobrowolnie poddać się karze. We wtorek (27.09) przed sądem w Sokółce rozpoczął się proces w tej sprawie.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi - czterech mężczyzn odpowie przed sądem - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wszyscy oskarżeni w sprawie gigantycznego przemytu papierosów z Białorusi do Polski chcą dobrowolnie poddać się karze. To trzech kierowców i właściciel firmy transportowej. 

Wcześniej mówili, że nie zdawali sobie sprawy z wielkości kontrabandy, we wtorek (27.09) przyznali się do wszystkich zarzutów. 

Chodzi o wydarzenia z lutego ub.r. na przejściu granicznym w Kuźnicy. Papierosy ukryte były w transporcie desek - łącznie ponad milion 800 tys. paczek. Po ujawnieniu kontrabandy - Straż Graniczna i KAS informowały, że to rekordowy przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych.

"Zarzut dotyczy uszczuplenia należności celnych w kwocie powyżej miliona zł, a należności podatkowych w kwocie powyżej 43 mln zł, co jest uszczupleniem należności publicznoprawnej wielkiej wartości" - wynika z aktu oskarżenia.

Kierując sprawę do sądu prokuratura podawała, że mechanizm działania oskarżonych polegał na tym, że po skontrolowaniu pierwszej ciężarówki bez kontrabandy - pozostali dwaj kierowcy kolejno przekręcali tablice ze swoich ciężarówek na tę już sprawdzoną i tą samą ciężarówką ponownie jechali na kontrolę.

Funkcjonariusze zauważyli te działania i skontrolowali pozostałe samochody.

W czasie śledztwa oskarżeni zapewniali, że nie mieli pojęcia, że papierosów jest tak dużo. Jeden z nich wyjaśniał, że na parkingu zaczepiło go kilku mężczyzn, z którymi rozmawiał po rosyjsku i którzy zapytali, czy nie chce zarobić. Zaproponowali tysiąc euro za przewiezienie papierosów przez granicę. On udostępnił im ciężarówkę, którą po załadowaniu kontrabandą pojechał na przejście graniczne. Jak mówił, żałuje tego co się stało, "zgubiła mnie chęć zysku" - dodał.

Przed sądem stawili się wszyscy oskarżeni. Jak mówili, wcześniej do winy przyznawali się częściowo, teraz przyznają się do wszystkiego. Oskarżeni złożyli też wnioski o dobrowolne poddanie się karze po roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i po kilkadziesiąt tys. zł grzywny. 

Przed wydaniem wyroku sąd musi jeszcze sprawdzić, czy uległ zatarciu wcześniejszy wyrok w innej sprawie wobec jednego z oskarżonych. 

Kolejny termin rozprawy sąd wyznaczył na początek listopada.

| red: sk, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 170 tys. paczek papierosów przemycanych w ładunku węgla drzewnego

10.08.2022, 08:03

Kontrabandę ukryto w litewskiej ciężarówce przewożącej ładunek węgla drzewnego. Funkcjonariusze podlaskiej KAS udaremnili przemyt blisko 170 tys. paczek papierosów.


Czterech mężczyzn oskarżonych o rekordowy przemyt papierosów z Białorusi

17.07.2022, 14:26

Czterej mężczyźni - kierowcy i właściciel firmy transportowej - zostali oskarżeni o rekordowy przemyt papierosów z Białorusi przez przejście graniczne w Kuźnicy - podała prokuratura. W dwóch ciężarówkach przewozili łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.


Podlascy funkcjonariusze KAS zabezpieczyli 52 kg nielegalnego tytoniu w przesyłkach kurierskich

15.07.2022, 13:22

52 kilogramy nielegalnego tytoniu zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli przesyłek w jednej z białostockich sortowni przesyłek kurierskich - podała w piątek (15.07) KAS. Szacunkowa wartość kontrabandy to ponad 57 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok