Radio Białystok | Wiadomości | Czterech mężczyzn oskarżonych o rekordowy przemyt papierosów z Białorusi

Czterech mężczyzn oskarżonych o rekordowy przemyt papierosów z Białorusi

17.07.2022, 14:26, akt. 14:29

Czterej mężczyźni - kierowcy i właściciel firmy transportowej - zostali oskarżeni o rekordowy przemyt papierosów z Białorusi przez przejście graniczne w Kuźnicy - podała prokuratura. W dwóch ciężarówkach przewozili łącznie ponad 1,8 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Czterech mężczyzn oskarżonych o rekordowy przemyt papierosów z Białorusi - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To największy dotychczas przemyt papierosów udaremniony na polskich przejściach granicznych - podawały wówczas służby: Podlaski Oddział SG i Krajowa Administracja Skarbowa, których funkcjonariusze brali udział w akcji.

Zdarzenie miało miejsce w ubiegłym roku. Jak wówczas informowały służby, ciężarówki miały przewozić transporty desek; po szczegółowej kontroli okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanego towaru są nielegalne papierosy. Część kontrabandy była ukryta w specjalnie zbudowanych "skrzyniach", które z zewnątrz wyglądały jak ułożone w naczepie deski. Wewnątrz takich skrytek były kartony pełne papierosów. Wartość kontrabandy została oszacowana wówczas na blisko 27,6 mln zł.

Akt oskarżenia obejmuje cztery osoby: właściciela polskiej firmy transportowej oraz trzech kierowców, a dotyczy przemytu przez przejście graniczne w Kuźnicy w dniu 15 lutego 2021 roku papierosów w naczepach - poinformował prokurator Andrzej Bura z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Opisując mechanizm, Bura mówił, że w trakcie śledztwa ustalono, iż trzech kierowców wjechało na teren przejścia trzema autami ciężarowymi, a kontroli poddał się jeden, który nie posiadał papierosów. 

"Po dokonaniu kontroli przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej nie odjechał on z przejścia, tylko na nim się zatrzymał, po czym pozostali kierowcy, po kolei przekręcili ze swoich samochodów na jego samochód swoje tablice rejestracyjne i on dwukrotnie poddał się kontroli jako samochód pusty" - opisał Bura.

Dodał, że działania dotyczące zamiany tablic rejestracyjnych zostały zaobserwowane przez funkcjonariuszy SG i to wzbudziło podejrzenia. Okazało się, że w dwóch pozostałych autach były ukryte papierosy.

"Zarzut dotyczy uszczuplenia należności celnych w kwocie powyżej 1 mln zł, a należności podatkowych w kwocie powyżej 43 mln zł, co jest uszczupleniem należności publicznoprawne wielkiej wartości" - powiedział prokurator.

Dodał, że mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Bura poinformował, że właściciel firmy i jeden z kierowców w części przyznali się do zarzucanych mu czynów, dwaj pozostali - nie przyznają się.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Sokółce. Rozprawa ma rozpocząć się pod koniec września.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska KAS udaremniła przemyt papierosów ukrytych w kontenerach z płytą wiórową

6.07.2022, 09:23

Próbę przemytu ok. 23 tysięcy paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej na kolejowym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Siemianówce. Papierosy były ukryte w kontenerach z płytą wiórową.


750 tys. paczek papierosów w ciężarówce z Kazachstanu - ich wartość to ponad 11 mln zł

29.06.2022, 07:50

Przemyt 750 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. Przewożącą je ciężarówkę z Kazachstanu, skontrolowano w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Szacunkowa wartość towaru to ponad 11 mln zł.


Zamiast wełny mineralnej litewski kierowca przewoził pół mln paczek papierosów

9.06.2022, 07:54

Próbę przemytu w ciężarówce pół mln paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. W naczepie tira, który został skontrolowany w pobliżu polsko-litewskiej granicy, miał być ładunek wełny mineralnej. Szacunkowa wartość kontrabandy przekracza 7 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok