Radio Białystok | Wiadomości | Zamiast wełny mineralnej litewski kierowca przewoził pół mln paczek papierosów

Zamiast wełny mineralnej litewski kierowca przewoził pół mln paczek papierosów

9.06.2022, 07:54, akt. 08:05

Próbę przemytu w ciężarówce pół mln paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. W naczepie tira, który został skontrolowany w pobliżu polsko-litewskiej granicy, miał być ładunek wełny mineralnej. Szacunkowa wartość kontrabandy przekracza 7 mln zł.

źródło: podlaskie.kas.gov.pl
źródło: podlaskie.kas.gov.pl


Podejrzany o próbę przemytu 44-letni litewski kierowca został aresztowany. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach - poinformował w czwartek (9.06) st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Ciężarówka została skontrolowana przez funkcjonariuszy KAS z Budziska. Zgodnie z dokumentami przewozowymi, ładunkiem miała być wełna mineralna. "Podczas rewizji - poprzedzonej prześwietleniem urządzeniem rentgenowskim - okazało się, że za dwiema paletami z deklarowanym towarem znajdują się kartony z nielegalnymi papierosami" - powiedział st. asp. Maciej Czarnecki.

Po przeliczeniu kontrabandy okazało się, że to łącznie 500 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości rynkowej ponad 7 mln zł. Według wyliczeń KAS, gdyby kontrabanda trafiła do nielegalnego obrotu, budżet państwa straciłby ponad 12 mln zł z tytułu podatków i innych opłat. Litewskiemu kierowcy grozi za tak duży przemyt do 10 lat więzienia.

W województwie podlaskim jest zarówno wewnętrzna (z Litwą), jak i zewnętrzna (z Białorusią) granica UE. Na polsko-litewskiej nie ma kontroli paszportowo-celnych, a przemyt nielegalnych towarów, głównie papierosów, zwalczają grupy mobilne KAS i SG, wspierane też przez policję. Tu głównie dochodzi do prób przerzutu papierosów właśnie w dużych transportach w ciężarówkach, choć np. SG zatrzymywała przez pewien czas - blisko granicy z Litwą - również transporty w busach, czy autach osobowych.

W kwietniu we wspólnej akcji funkcjonariusze KAS i Podlaskiego Oddziału SG udaremnili pod Białymstokiem próbę przemytu blisko 700 tys. paczek papierosów wartych ponad 10 mln zł. W naczepie tira jadącego z Litwy, którego kierowcą był Polak, miał być transport drewna.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Celnicy na przejściu w Siemianówce będą mogli korzystać z nowoczesnego skanera RTG

2.06.2022, 15:46

Nowe urządzenie do walki z przemytem mają celnicy na przejściu granicznym w Siemianówce. Zainstalowano tam nowoczesny skaner RTG do prześwietlania pociągów. Kosztował blisko 21,5 mln zł.


Podlaska KAS udaremniła wywóz na Wschód skradzionych w Niemczech kamperów

25.05.2022, 10:04

Dwa skradzione w Niemczech kampery o łącznej wartości ok. 400 tys. zł znaleźli funkcjonariusze KAS w naczepie ciężarówki skontrolowanej w Łomży. Zatrzymany został 41-letni litewski kierowca tira, śledztwo dotyczące okoliczności tej sprawy prowadzi łomżyńska policja.


Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu

18.05.2022, 07:28

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się proces Rosjanina oskarżonego o przemyt blisko 47,5 kg haszyszu w specjalnej skrytce w podłodze samochodu. Sąd pierwszej instancji skazał go nieprawomocnie na 8 lat więzienia, uniewinnił jednak od współudziału w dwóch podobnych przestępstwach.


Podlaska KAS zatrzymała transport nielegalnego tytoniu do fajek wodnych

1.09.2021, 08:23

Transport 16 ton nielegalnego tytoniu używanego w fajkach wodnych zatrzymali funkcjonariusze podlaskiej KAS przy granicy z Litwą w Budzisku. Straty Skarbu Państwa na podatkach, gdyby towar trafił na rynek, służby celno-skarbowe szacują na blisko 18 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok