Radio Białystok | Wiadomości | Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu

Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu

autor: Marta Nazarko

18.05.2022, 07:28, akt. 08:19

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się proces Rosjanina oskarżonego o przemyt blisko 47,5 kg haszyszu w specjalnej skrytce w podłodze samochodu. Sąd pierwszej instancji skazał go nieprawomocnie na 8 lat więzienia, uniewinnił jednak od współudziału w dwóch podobnych przestępstwach.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Koniec procesu apelacyjny Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rosjanin uważa, że nie wiedział, iż wiezie narkotyki

Oskarżony zapewnia, że nie miał pojęcia, iż przewozi narkotyki. Rosjanin nieprawomocnie skazany za gigantyczny przemyt haszyszu walczy przed białostockim sądem o uniewinnienie. W pierwszej usłyszał wyrok 8 lat więzienia. Rosjanin ma też zapłacić 20 tys. zł grzywny.

52-letniego mężczyznę zatrzymano niedaleko Ogrodnik, przy granicy z Litwą. W skrytkach w podłodze samochodu było ponad 47 kg narkotyków wartych ok. 2,3 mln zł. Zdaniem śledczych - oskarżony wiózł je z Hiszpanii - m.in. przez Polskę - do Rosji.

Wcześniej w podobnych sprawach białostocki sąd prawomocnie już skazał dwóch innych kurierów.


Apelację złożyła obrona

Prokuratura chciała kary łącznej 13 lat więzienia za trzy przestępstwa i 25 tys. zł grzywny; obrona - uniewinnienia. Ostatecznie apelację złożył obrońca; chce uniewinnienia ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do sądu okręgowego.

Oprócz tego przemytu z października 2020 roku, białostocka prokuratura okręgowa oskarżyła Rosjanina również o współudział w dwóch podobnych przestępstwach, z listopada 2018 i września 2019 roku, gdy inni rosyjscy kurierzy zostali zatrzymani w samochodach z identycznymi skrytkami, w których również przewozili haszysz, odpowiednio ponad 65,5 oraz blisko 77 kg tego narkotyku.

Obaj zostali już prawomocnie skazani. W pierwszym przypadku to 7, w drugim 10 lat więzienia. Sądy uznały, że skrytki w podwoziach były bliźniaczo podobne, grupa korzystała z tego samego szlaku przerzutowego, a kierowcy byli jedynie kurierami.

W rozprawie apelacyjnej Rosjanin nie wziął udziału, przebywa w zakładzie karnym. W procesie przed Sądem Okręgowym w Białymstoku twierdził, że nie wiedział, co wiezie w samochodzie. Mówił, że akcja była zemstą narkotykowej mafii za jego działalność przeciwko temu rodzajowi zorganizowanej przestępczości w Moskwie. Mężczyzna zajmował się w przeszłości ochroną osobistą (ma wykształcenie i przeszkolenie wojskowe) i związany był z rosyjską federacją boksu tajskiego.

W listopadzie sąd pierwszej instancji skazał go na 8 lat więzienia i 20 tys. zł grzywny za przemyt 47,5 kg haszyszu; uniewinnił jednak od dwóch pozostałych zarzutów współudziału w podobnych przestępstwach.

Przed zamknięciem we wtorek (17.05) przewodu sądowego Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił wnioski dowodowe obrońcy, m.in. o uzupełniającą opinię sądowo-psychiatryczną oraz przebadanie oskarżonego wariografem.


Co mówili obrońcy i prokuratorzy podczas procesu?

Obrońca Katarzyna Bagan-Kurluta mówiła w mowie końcowej, że sąd pierwszej instancji wydał wyrok "nie mając całego obrazu sytuacji" i nie wziął pod uwagę dowodów, które mogłyby doprowadzić do wątpliwości co do winy jej klienta. Mówiła o wpływie leków psychotropowych, które mężczyzna przyjmuje od lat, na "percepcję rzeczywistości" w tym na świadomość tego, że przewozi narkotyki i że jest to poważne przestępstwo.

Grzegorz Giedrys z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku chciał utrzymania wyroku; mówił o obiektywizmie sądu pierwszej instancji, wskazywał, że dowodem na to jest fakt, iż przy dwóch czynach uznał dowody za niewystarczające do skazania.

Przypomniał, że w procesie wśród dowodów była opinia sądowo-psychiatryczna. "Oskarżony w chwili czynu był poczytalny. Owszem, ma pewne defekty związane z przeżyciami, niemniej trudno mówić tu o chorobie zakłócającej postrzeganie otaczającej rzeczywistości" - powiedział w mowie końcowej.

Odnosząc się do rzekomego spisku, czyli podrzucenia narkotyków, prokurator mówił, że to teza nielogiczna. Argumentował, że można byłoby brać ją pod uwagę, gdyby rzekomo podrzuconym ładunkiem było pół czy kilogram haszyszu.


- Był to narkotyk o olbrzymiej wartości ponad 2 mln zł. Nikt, chcąc się na kimś zemścić, nie poświęca tak wielkiego majątku. Praktycznie dla tego samego efektu wystarczyłoby umieszczenie (w samochodzie) jednego czy pół kilograma haszyszu - mówił.


Wyrok ma być ogłoszony pod koniec maja.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


8 lat więzienia dla Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt haszyszu

2.11.2021, 16:29

Oskarżony wykazał się dużą zuchwałością i uporem - tak białostocki sąd uzasadniał wyrok ośmiu lat więzienia wobec Rosjanina oskarżonego o gigantyczny przemyt narkotyków. 51-latek wiózł je z Hiszpanii, m.in. przez Polskę, do Rosji.


Proces Rosjanina oskarżonego o przemyt haszyszu - prokuratura chce 13 lat więzienia

20.10.2021, 15:25

13 lat więzienia i 25 tys. zł grzywny - takiej kary łącznej chce białostocka prokuratura dla Rosjanina oskarżonego o przemyt znacznej ilości haszyszu w specjalnej skrytce w podłodze samochodu i współudział w dwóch podobnych przestępstwach.


Białostocki sąd podwyższył karę Rosjaninowi, który przemycał ogromne ilości haszyszu

26.05.2021, 16:32

Do 10 lat więzienia podwyższył w środę (26.05) Sąd Apelacyjny w Białymstoku karę dla Rosjanina za przemyt 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii na Wschód. To o trzy lata więcej, niż orzekł sąd pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.


Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

12.05.2021, 11:38

Wszystko było dokładnie zaplanowane, a ilości przemycanych narkotyków ogromne. Tak działanie 45-letniego Rosjanina ocenia prokurator i domaga się podwyższenia mu kary z 7 do 12 lat więzienia.


Na 7 lat więzienia skazał białostocki sąd Rosjanina zatrzymanego z przemytem haszyszu

22.12.2020, 15:04

Na 7 lat więzienia i 7,5 tys. zł grzywny skazał we wtorek (22.12) Sąd Okręgowy w Białymstoku Rosjanina zatrzymanego przez Straż Graniczną z przemytem prawie 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii. Od zarzutu współudziału w innym podobnym przemycie został uniewinniony.


Koniec procesu ws. Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

18.12.2020, 14:06

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (18.12) proces Rosjanina oskarżonego o przemyt 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii oraz współudział w podobnym przemycie ponad 65 kg tego narkotyku, o łącznej wartości ponad 7,5 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok