Radio Białystok | Wiadomości | Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

12.05.2021, 11:38, akt. 19:32

Wszystko było dokładnie zaplanowane, a ilości przemycanych narkotyków ogromne. Tak działanie 45-letniego Rosjanina ocenia prokurator i domaga się podwyższenia mu kary z 7 do 12 lat więzienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Koniec procesu apelacyjnego Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prawie 77 kg haszyszu w mercedesie

44-letni Rosjanin z Sankt Petersburga zatrzymany został w województwie podlaskim we wrześniu 2019 roku. W mercedesie na rosyjskich numerach rejestracyjnych, którym jechał w kierunku litewskiej granicy (SG zatrzymała go do kontroli w okolicach Wiżajn), ukryto prawie 77 kg haszyszu, wartego nieco ponad 4 mln zł.

Jak podawała wtedy Straż Graniczna, ponieważ kierowca w czasie rutynowych czynności nie zachowywał się w sposób naturalny, pogranicznicy nabrali podejrzeń, że w aucie może być nielegalny towar. W czasie szczegółowej kontroli okazało się, że samochód ma zbyt grubą podłogę, a w tak skonstruowanej skrytce znaleziono 134 zamknięte hermetycznie paczki różnej wielkości z suszem roślinnym. Okazało się, że to haszysz.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła też temu mężczyźnie zarzut udziału w innym przemycie narkotyków z Hiszpanii do Rosji, zatrzymanym w Kuźnicy, na granicy z Białorusią w listopadzie 2018 r. Tu zarzut dotyczył współdziałania z kurierem tego transportu jadącym autem bmw x6, jak i innymi, nieustalonymi osobami. Wtedy SG zatrzymała ładunek 65 kg haszyszu wartego ok. 3,5 mln zł.


Specjalne skrytki w podłodze

W obu przypadkach w osobowych autach wykonane zostały specjalne skrytki w podłodze. Tam w mniejszych pakunkach przewożono haszysz. Kierowcy jechali z Malagi w Hiszpanii, trasą przez Francję, Niemcy i Polskę.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał za bezdyskusyjne, że oskarżony Rosjanin wiózł w swoim aucie znaczną ilość haszyszu; skazał go za to na 7 lat więzienia i 7,5 tys. zł grzywny. Uniewinnił go jednak od zarzutu współudziału w drugim przemycie; kurier zatrzymany z tymi narkotykami już prawomocnie odbywa karę również 7 lat więzienia.


Prokurator domaga się podwyższenia kary

Apelacje złożyły obie strony; prokuratura w pierwszej instancji domagała się kary łącznej 12 lat więzienia, teraz chce takiej kary za jedno przestępstwo; zaskarżyła też wyrok w części uniewinniającej z wnioskiem o uchylenie i zwrot sprawy do ponownego rozpoznania.

Obrona chce niższej kary, trzech lat więzienia za przemyt i zmniejszenia również kwoty grzywny. Zwraca uwagę na to, że Rosjanin przyznał się do przemytu w aucie, którym jechał, złożył wyjaśnienia.

"Wymierzanie za przemyt takiej ilości narkotyków kary najniższej przewidzianej ustawą zachęci takie osoby do tego rodzaju działalności, uznają one, że ryzyko warte jest poniesienia takiej kary" - mówił prokurator Grzegorz Giedrys z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Podkreślał, że oskarżony działał w sposób zaplanowany, przemyślany. 


Tu nie ma okoliczności łagodzących. Ilość narkotyków była bardzo duża, samochód był specjalnie przystosowany do takiej działalności. Kara 7 lat więzienia wydaje się tutaj za niska - mówił. 


źródło: PAP | red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na 7 lat więzienia skazał białostocki sąd Rosjanina zatrzymanego z przemytem haszyszu

22.12.2020, 15:04

Na 7 lat więzienia i 7,5 tys. zł grzywny skazał we wtorek (22.12) Sąd Okręgowy w Białymstoku Rosjanina zatrzymanego przez Straż Graniczną z przemytem prawie 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii. Od zarzutu współudziału w innym podobnym przemycie został uniewinniony.


Koniec procesu ws. Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

18.12.2020, 14:06

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (18.12) proces Rosjanina oskarżonego o przemyt 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii oraz współudział w podobnym przemycie ponad 65 kg tego narkotyku, o łącznej wartości ponad 7,5 mln zł.


Ponad 50 kg haszyszu przechwycili podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej

2.11.2020, 11:46

Straż Graniczna udaremniła przemyt ponad 50 kg haszyszu, o czarnorynkowej wartości ponad 2,5 mln zł. Narkotyki były ukryte w podwójnej podłodze auta zatrzymanego do kontroli drogowej w powiecie augustowskim. Podejrzany o przemyt Rosjanin trafił do aresztu.


20 osób oskarżonych o obrót narkotykami w Białymstoku

3.07.2020, 12:42

Dwadzieścia osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku o udział w obrocie znacznymi ilościami marihuany, haszyszu i amfetaminy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie, fot. Paweł Wądołowski
SZEPIETOWO
13.06.2021, 15:30, akt. 15:37

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok