Radio Białystok | Wiadomości | Koniec procesu ws. Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

Koniec procesu ws. Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu

18.12.2020, 14:06, akt. 14:49

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (18.12) proces Rosjanina oskarżonego o przemyt 77 kg haszyszu w podwójnej podłodze auta, którym jechał z Hiszpanii oraz współudział w podobnym przemycie ponad 65 kg tego narkotyku, o łącznej wartości ponad 7,5 mln zł.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Koniec procesu ws. Rosjanina, który przemycał ogromne ilości haszyszu - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Proces rozpoczął się w piątek i tego dnia zakończył. Oskarżony złożył wyjaśnienia, sąd przesłuchał też dwóch świadków.


Prokuratura chce 12 lat więzienia, obrona uniewinnienia

Prokuratura domaga się kary łącznej 12 lat więzienia i 15 tys. zł grzywny. Obrona chce uniewinnienia od współudziału w przemycie ponad 65 kg haszyszu (karę 7 lat więzienia odbywa od 2018 r. kurier zatrzymany z tym przemytem). Wyrok ma być ogłoszony w przeszłym tygodniu.

44-letni Rosjanin z Sankt Petersburga zatrzymany został we wrześniu ubiegłego roku. W mercedesie na rosyjskich numerach rejestracyjnych, którym jechał w kierunku litewskiej granicy (SG zatrzymała go do kontroli w okolicach Wiżajn), ukryto prawie 77 kg haszyszu wartego nieco ponad 4 mln zł.


Rosjanin przemycał haszysz w podłodze auta 

Jak podawała wtedy Straż Graniczna, ponieważ kierowca w czasie rutynowych czynności nie zachowywał się w sposób naturalny, pogranicznicy nabrali podejrzeń, że w aucie może być nielegalny towar. W czasie szczegółowej kontroli okazało się, że samochód ma zbyt grubą podłogę, a w tak skonstruowanej skrytce znaleziono 134 zamknięte hermetycznie paczki różnej wielkości z suszem roślinnym. Okazało się, że to haszysz.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku postawiła też temu mężczyźnie zarzut udziału w innym przemycie narkotyków z Hiszpanii do Rosji, zatrzymanym w Kuźnicy (Podlaskie), na granicy z Białorusią w listopadzie 2018 roku. Tu w zarzucie mowa jest o współdziałaniu z kurierem tego transportu jadącym autem bmw x6, jak i innymi, nieustalonymi osobami.


Z Hiszpanii do Polski 

W obu przypadkach w osobowych autach wykonane zostały specjalne skrytki w podłodze. Tam w mniejszych pakunkach przewożono haszysz. Kierowcy jechali z Malagi w Hiszpanii, trasą przez Francję, Niemcy i Polskę.

"To, że osobiście przewoziłem - przyznaję się, w pozostałym zakresie nie" - mówił oskarżony Rosjanin. Według jego wersji, nie wiedział jednak, że ma w samochodzie specjalną skrytkę w podłodze, a w niej haszysz. Mówił, że realizował wtedy usługę spedycyjną, dostawał za taki przejazd 3 tys. euro.

Jednym ze świadków był inny obywatel Rosji, który odbywa w Polsce karę 7 lat więzienia za przemyt udaremniony w listopadzie 2018 r. Twierdził, że nie zna oskarżonego, w wyjaśnieniach złożonych w swojej sprawie mówił jednak o mężczyźnie o takim imieniu, relacjonował jak się z nim spotkał w Paryżu, ostatecznie przyznał, że był w Maladze i gdy został zatrzymany w Kuźnicy, stamtąd jechał.

Po przesłuchaniu świadków proces się zakończył. Prokuratura wnioskuje o karę łączną 12 lat więzienia i 15 tys. zł grzywny. Prokurator Grzegorz Giedrys mówił w mowie końcowej, że materiał dowodowy wskazuje na winę oskarżonego przy obu zarzutach. Zwracał uwagę, że przemyt narkotyków to przestępstwo zaplanowane, popełniane z premedytacją, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.


Nie sposób dokonać przemytu takich ilości narkotyków, działając samodzielnie. Trzeba mieć osoby, które znajdą dostawcę w Hiszpanii, wykonają skrytki i potrafią je w sposób prawidłowy pozamykać i zamaskować. Z tymi osobami kurier musi mieć kontakt. Inaczej się nie da, wiezie towar wart miliony złotych 

- mówił prokurator, nawiązując do zarzutu współudziału w przemycie zatrzymanym w Kuźnicy.


Mówił, że skrytki były identyczne, co też wskazuje na działanie w jednej grupie, choć zaznaczył, że danych śledczy mieli zbyt mało, by mówić formalnie o zorganizowanej grupie przestępczej.

Obrona chce uniewinnienia od zarzutu współdziałania przy przemycie zatrzymanym w Kuźnicy, w jej ocenie nie ma na to dowodów.


"Bardzo tego żałuję" - mówił oskarżony

Sam oskarżony w ostatnim słowie przyznał, że przewoził narkotyki do Rosji. "Jest mi bardzo wstyd za to co zrobiłem, bardzo tego żałuję (...) Zrobiłem to, bo była możliwość dodatkowego zarobku" - mówił. Powiedział, że chciał zarobić większe pieniądze na utrzymanie rodziny, której - jak mówił - był jedynym żywicielem. Prosił o możliwie łagodny wymiar kary. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 50 kg haszyszu przechwycili podlascy funkcjonariusze Straży Granicznej

2.11.2020, 11:46

Straż Graniczna udaremniła przemyt ponad 50 kg haszyszu, o czarnorynkowej wartości ponad 2,5 mln zł. Narkotyki były ukryte w podwójnej podłodze auta zatrzymanego do kontroli drogowej w powiecie augustowskim. Podejrzany o przemyt Rosjanin trafił do aresztu.


20 osób oskarżonych o obrót narkotykami w Białymstoku

3.07.2020, 12:42

Dwadzieścia osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku o udział w obrocie znacznymi ilościami marihuany, haszyszu i amfetaminy.


Policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzewane o kradzieże kosmetyków i handel narkotykami

12.02.2020, 16:20

Przy zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli ponad 360 gramów amfetaminy i skradziony towar.


Podlaska Straż Graniczna zatrzymała przemyt ponad 81 kg haszyszu

1.10.2019, 09:02

Próbę przemytu na Wschód ponad 81 kg haszyszu o czarnorynkowej wartości ponad 4 mln zł udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. Narkotyki znaleźli w podwójnej podłodze auta, którym w kierunku granicy z Litwą jechał obywatel Rosji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok