Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd złagodził karę jednemu z oskarżonych o zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

Białostocki sąd złagodził karę jednemu z oskarżonych o zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

autor: Marta Nazarko

27.09.2022, 17:56, akt. 19:37

Nie 15, ale 14 lat ma spędzić w więzieniu jeden z oskarżonych o zabójstwo 80-latki z Czarnej Białostockiej. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznając, że należy zróżnicować kary wobec obu mężczyzn.

fot. MIND AND I/stock.adobe.com
fot. MIND AND I/stock.adobe.com

Chodzi o wydarzenia, do których doszło w grudniu 2018 r. Dwaj sprawcy chcieli okraść kobietę, która handlowała papierosami. Zakneblowali ją i staruszka zmarła wskutek uduszenia.

Zdaniem sądu oskarżeni nie planowali zabójstwa, ale godzili się na to, że tak to się może skończyć.

Sprawa wróciła do Sądu Apelacyjnego po uwzględnieniu kasacji przez Sąd Najwyższy. Zgodnie z wytycznymi - w ponownym procesie sąd musiał rozważyć, czy możliwe jest zróżnicowanie kary wobec obu sprawców i złagodzenie jej jednemu z nich. 

Obrońca tego oskarżonego mec. Emilia Baszkiewicz wnioskowała o najniższy wymiar kary - 12 lat więzienia. Jak podkreślała - mężczyzna przyznał się, wyraził skruchę, złożył szczegółowe wyjaśnienia, w których opisał, co wydarzyło się tamtego dnia. Ponadto sam zgłosił się do prokuratury. 

Tej ostatniej okoliczności - zdaniem sądu - nie można jednak przeceniać - mówiła sędzia Alina Kamińska.


- Kiedy tenże oskarżony stawił się w prokuraturze, były już prowadzone czynności poszukiwawcze, był on już osobą podejrzewaną, dokonano przeszukania w miejscu zamieszkania jego rodziców - podkreślała.


Dlatego - w ocenie sądu - oddanie się w ręce śledczych nie może być powodem łagodniejszego potraktowania. Są jednak inne przemawiające za tym okoliczności.


- Oskarżony opisał szczegółowo przebieg zdarzenia, w żadnym punkcie nie próbował minimalizować swojego udziału, ani też przerzucać odpowiedzialności - mówiła sędzia Kamińska.


Dlatego sąd złagodził karę o rok, uznał że - biorąc pod uwagę okoliczności zbrodni dokonanej na starszej, schorowanej kobiecie - nie może to być najniższy wymiar kary.

Wyrok jest prawomocny.

Drugi z oskarżonych - skazany na 15 lat więzienia - nie wnosił kasacji.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po 15 lat więzienia za zabójstwo staruszki w Czarnej Białostockiej

30.09.2020, 17:44

Na kary po 15 lat więzienia skazał w środę (30.09) Sąd Okręgowy w Białymstoku dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej, którą chcieli okraść. Prokuratura żądała kar po 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

fot. Iza Kosakowska
SUWAŁKI
21.02.2024, 15:01, akt. 15:10

Suwałki mają nowe logoźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok