Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 50 sztuk wczesnośredniowiecznej biżuterii - to archeologiczny skarb odzyskany przez policję i KAS

Blisko 50 sztuk wczesnośredniowiecznej biżuterii - to archeologiczny skarb odzyskany przez policję i KAS

autor: Grzegorz Pilat

28.09.2022, 19:12, akt. 20:31

Blisko 50 sztuk wczesnośredniowiecznej biżuterii zaprezentowano w Wojewódzkim Urzędzie Konserwacji Zabytków w Białymstoku. Wartość znaleziska jest bezcenna - podkreślają specjaliści.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Archeologiczny skarb - ok. 50 elementów wczesnośredniowiecznej biżuterii - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przedmioty odzyskali wspólnie funkcjonariusze podlaskiej policji i Krajowej Administracji Skarbowej od zatrzymanego mężczyzny na terenie gminy Brańsk. Funkcjonariusze znaleźli m.in. srebrne i szklane paciorki, pierścionek i półkoliste zausznice.

Zausznice z zawieszkami na łańcuszkach pochodzą według wstępnych ustaleń z kręgu kultury orientalno-bizantyjskiej.


- Ten skarb datowany jest na okres przełomu X i XI w. Ma charakter absolutnie unikatowy. Jest to skarb bezcenny. W tej chwili nie bylibyśmy w stanie oszacować jego wartości materialnej. Jest to najprawdopodobniej biżuteria bogatej mieszczanki, zlokalizowana na terenie naszego województwa - mówi podlaska wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.


Komendant wojewódzki policji w Białymstoku nadinsp. Robert Szewc zaznacza, że nie może zbyt wiele powiedzieć na temat zaprezentowanego skarbu, bo z punktu widzenia prawa sprawa wciąż jest wyjaśniana.


- Prowadzimy postępowanie o paserstwo przeciwko osobie, która przyznała się do posiadania tych dóbr kultury. Udało się tę osobę ustalić dzięki żmudnej pracy i współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Policja zajęła się sprawą dzięki informacjom w pracy operacyjnej, które otrzymała. Policja i KAS wspólnie ujęły osobę, która pozyskała te przedmioty prawdopodobnie wiele lat temu - tłumaczy nadinsp. Robert Szewc.


Służby nie informują, skąd mogą być te przedmioty. Wskazano jedynie, że może chodzi o okolice miasta Brańsk. To miejsce, gdzie prowadzone są od wielu lat prace archeologiczne - dodaje nadinsp. Szewc.

Prof. Małgorzata Dajnowicz mówi, że wśród archeologów od lat 90. XX. w była przekazywana informacja o istnieniu tego skarbu.


- Jest to informacja niepotwierdzona, aczkolwiek z całą pewnością wiele lat temu w naszym regionie ten skarb już się znajdował. Od tamtej pory przedmioty te były poszukiwane. Kilka miesięcy temu służby konserwatorskie dostały zgłoszenie w tej sprawie, zawiadomiły organa ścigania - mówi prof. Dajnowicz.


Zastępca dyrektora IAS w Białymstoku insp. Piotr Szczepaniak mówi, że dotychczas Krajowa Administracja Skarbowa kojarzyła się z dobrami kultury głównie zatrzymywanymi na granicy. Przypomina, że np. w latach 90. XX w. zatrzymywano głównie przemycane z Rosji ikony, które teraz można oglądać z Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku. Zaznacza, że obecnie ujawniane są pojedyncze przypadki prób przemytu dóbr kultury.

Prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że będą prowadzone rozmowy z muzeami na temat przejęcia tych przedmiotów w depozyt i ich konserwacji. Zapewniła, że będą czynione starania, aby ten skarb został w regionie.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad sto kolejnych artefaktów odnalezionych na cmentarzysku Jaćwingów trafiło do zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach

21.09.2022, 18:11

Gliniana grzechotka, bransolety ze smoczymi główkami, sprzączki do pasa, czy przęśliki tkackie. Między innymi takie przedmioty znaleźli archeolodzy na cmentarzysku jaćwieskim w podsuwalskim Krukówku.


Archeolodzy badają podziemia dziedzińca Pałacu Branickich w Białymstoku

21.09.2022, 13:39

Jakie tajemnice z przeszłości skrywa dziedziniec Pałacu Branickich w Białymstoku? Chcą to wiedzieć naukowcy, którzy prowadzą badania archeologiczne.


Pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku znalazł cenny średniowieczny miecz

30.08.2022, 14:06

Pracownik Muzeum Wojska w Białymstoku odnalazł w czasie wakacyjnego, rekreacyjnego nurkowania unikatowy zabytek o dużej wartości historycznej - wczesnośredniowieczny miecz w typie broni Wikingów, pochodzący najprawdopodobniej z X wieku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok