Radio Białystok | Wiadomości | Ponad sto kolejnych artefaktów odnalezionych na cmentarzysku Jaćwingów trafiło do zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Ponad sto kolejnych artefaktów odnalezionych na cmentarzysku Jaćwingów trafiło do zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

21.09.2022, 18:11, akt. 18:24

Gliniana grzechotka, bransolety ze smoczymi główkami, sprzączki do pasa, czy przęśliki tkackie. Między innymi takie przedmioty znaleźli archeolodzy na cmentarzysku jaćwieskim w podsuwalskim Krukówku.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Tegoroczne znaleziska - a jest ich ponad sto - zaprezentowano w środę (21.09) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Jak wyjaśnia archeolog Jerzy Siemaszko - to głównie fragmenty przedmiotów powstałych we wczesnym średniowieczu.

To seria 110 zabytków, wydobytych tylko i wyłącznie w tym roku. Są to właśnie wysokiej wartości, wysokiej jakości eksponaty muzealne, które po opracowaniu i po konserwacji będą stanowiły ozdobę naszych zbiorów. Tutaj widzimy poza nielicznymi wyjątkami prawie same przedmioty metalowe wykonane z żelaza lub też stopów miedzi, brązu i mosiądzu

- mówi Jerzy Siemaszko.

Dodaje, że są to często przedmioty, które dawni mieszkańcy Suwalszczyzny wykorzystywali jako ozdoby.

Sprzączki do pasa, zapinki do szat. Są to też bransolety ze smoczymi główkami. W tym roku udało się zdobyć i wydobyć pierwszą taką bransoletę w całości. No a takim kolejnym niezwykłym zupełnie odkryciem jest gliniana grzechotka. Jest to jedyny taki egzemplarz w północno-wschodniej Polsce. Mimo, że przedmiot wygląda bardzo niepozornie, ma ogromną wartość naukową. Zresztą dźwięk tej grzechotki został już nagrany i jest analizowany przez muzykologów

- dodaje Jerzy Siemaszko.

Prace archeologiczne na cmentarzysku w Krukówku trwają od 7 lat. Do tej pory znaleziono tam niemal 3,5 tysiąca zabytkowych przedmiotów.  

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukazał się wyjątkowy album: "Suwałki na starych pocztówkach 1900-1944"

17.12.2021, 14:32

Takiego wydawnictwa jeszcze w Suwałkach nie było! Kilkaset unikalnych pocztówek z dawnych czasów zebranych w jednej książce.


Przy budowie drogi do Budziska odkryto poniemieckie bunkry

29.04.2020, 12:42

Kilka betonowych poniemieckich stanowisk strzeleckich odkryli drogowcy podczas prac przy budowie drogi ekspresowej do Budziska.


Suwalscy archeolodzy zbadali Via Balticę – znaleźli m.in. ceramikę bałtyjską z I w. n.e.

26.02.2018, 08:15

Dwa zagadkowe wały ziemne, fragmenty zabytkowej ceramiki i nowe stanowiska badawcze - to efekty pracy suwalskich archeologów. W listopadzie naukowcy sprawdzali co kryje ziemia wzdłuż planowanej trasy S61 na odcinku Suwałki-Budzisko. Teraz prezentują to, co odkryli na 24-kilometrowym fragmencie trasy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok