Radio Białystok | Wiadomości | Suwalscy archeolodzy zbadali Via Balticę – znaleźli m.in. ceramikę bałtyjską z I w. n.e.

Suwalscy archeolodzy zbadali Via Balticę – znaleźli m.in. ceramikę bałtyjską z I w. n.e.

autor: Iza Kosakowska

26.02.2018, 08:15, akt. 13:24

Dwa zagadkowe wały ziemne, fragmenty zabytkowej ceramiki i nowe stanowiska badawcze - to efekty pracy suwalskich archeologów. W listopadzie naukowcy sprawdzali co kryje ziemia wzdłuż planowanej trasy S61 na odcinku Suwałki-Budzisko. Teraz prezentują to, co odkryli na 24-kilometrowym fragmencie trasy.

Odkrycia suwalskich archeologów, fot. Iza Kosakowska
Odkrycia suwalskich archeologów, fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
Suwalscy archeolodzy zbadali Via Balticę - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Największą ciekawość archeologów budzą dwa wały ziemne, odkryte dzięki nowoczesnej metodzie laserowego skaningu powierzchni terenu. Jeden wał znajduje się na gruntach Suwałk, drugi w pobliżu miejscowości Osinki - wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. Jeden z nich rozgraniczał najprawdopodobniej dobra kamedulskie i królewskie. 

Ceramika bałtyjska z I w. n.e.

Znaleziono także fragmenty ceramiki bałtyjskiej z pierwszych wieków naszej ery. Jak dodaje, stanowisk ważnych z punktu widzenia pradziejów tego terenu jest w rejonie trasy S61 sporo, na szczęście jednak, te najważniejsze nie wchodzą w zakres prac ziemnych drogowców.

Wiosną rozpoczną się kolejne badania

Te odkrycia to dopiero początek badań. Wiosną powinny rozpocząć się kolejne, bardziej szczegółowe, na 9 wytypowanych do tego stanowiskach - podkreśla archeolog, kustosz suwalskiego muzeum Jerzy Siemaszko. Jest nadzieja, że na kolejnym etapie prac uda się dokonać ciekawych odkryć, zwłaszcza w okolicy dawnego grodziska w Osinkach. Zbudowano go przed wiekami nad rzeczką Szwajcaria, bagno które tam teraz jest może kryć wiele cennych znalezisk, jak dawne konstrukcje, pomosty czy łódki dłubanki. Ciekawy jest także sam układ warstw ziemi, w których mogą znajdować się ciekawe odkrycia. Żeby się o tym przekonać, konieczne będą wstępne badania wykopaliskowe, które powinny rozpocząć się już wiosną. 

W trakcie badań wzdłuż trasy S61 zarejestrowano ogółem 27 stanowisk, z czego 19 znanych już wcześniej i 6 zupełnie nowych. Dodatkowo do rejestru trafił także cmentarz ewangelicki w miejscowości Czerwonka oraz Szypliszki jako wieś o metryce historycznej.

Odcinek trasy Via Baltica ma powstać do 2021 roku

Podlaski odcinek trasy Via Baltica na drodze S61 będzie biegł od Ostrowi Mazowieckiej w stronę Łomży, Szczuczyna, Ełku i Suwałk i dalej do granicy Polski z Litwą w Budzisku. Tam połączy się z litewską drogą A5 w stronę Kowna, a stamtąd prowadzić będzie do Rygi na Łotwie. 

Droga ma powstać do 2021 roku, dlatego archeolodzy muszą się spieszyć, żeby zabezpieczyć wszelkie możliwe ślady i pamiątki po dawnych mieszkańcach tych terenów.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Via Baltica: podpisana umowa na odcinek Śniadowo-Łomża Południe

9.02.2018, 12:23

380 mln zł będzie kosztował projekt i budowa prawie 17 km trasy S61 Via Baltica od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe. W piątek (9.02) w Śniadowie podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji.


Czy opóźni się budowa obwodnicy Łomży? - GDDKiA jeszcze raz musi ocenić oferty w przetargu

16.01.2018, 07:24

Krajowa Izba Odwoławcza nakazała GDDKiA w Białymstoku przeprowadzić ponowną ocenę ofert w przetargu na projekt i budowę 13-km odcinka drogi S61 Via Baltica od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno.


Do końca marca mają być podpisane wszystkie umowy na Podlaskie odcinki drogi Via Baltica

13.01.2018, 17:20

Do końca marca mają być podpisane umowy na wszystkie odcinki drogi S61 Via Baltica w Podlaskiem - poinformowała w sobotę (13.01) na konferencji prasowej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Droga ma powstać do 2021 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANAfot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok