Radio Białystok | Wiadomości | Najlepszym wsparciem dla dziecka zawsze będzie rodzina - podkreślają uczestnicy konferencji "Kierunek Rodzina"

Najlepszym wsparciem dla dziecka zawsze będzie rodzina - podkreślają uczestnicy konferencji "Kierunek Rodzina"

autor: Renata Reda

4.10.2022, 17:42, akt. 18:03

Najlepszym wsparciem dla dziecka zawsze będzie rodzina - zgodnie podkreślają uczestnicy konferencji "Kierunek Rodzina". Około 150 osób z całego kraju przyjechało do Białegostoku, by wymieniać się doświadczeniami związanymi z opieką nad dziećmi w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Najlepszym wsparciem dla dziecka zawsze będzie rodzina - podkreślają uczestnicy konferencji "Kierunek Rodzina" - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Celem spotkania jest m.in. promocja i wsparcie rodzin zastępczych z województwa podlaskiego. To także okazja do refleksji o tym, co zmieniła 10 lat temu ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.  

W dwudniowej konferencji uczestniczą przedstawiciele rodzin zastępczych, placówek opiekuńczych, ośrodków pomocy społecznej, samorządów i organizacji pozarządowych.

"Zależy nam na tym, by oprócz wiedzy i refleksji rodzice wynieśli z naszego spotkania zapewnienie, że "Kierunek Rodzina" to właściwy kierunek" - mówi Beata Potocka, prezes Koalicji na rzecz Rodzinnej Pieczy Zastępczej.


Dzięki opiece rodzin zastępczych, dzieci i młodzież zyskują szansę na harmonijny rozwój, prawidłowy wzorzec rodziny i perspektywy godnego, szczęśliwego, dorosłego życia. Dlatego prowadzimy działania, poprzez które wpływamy na tworzenie lepszego prawa, wspieramy rozwój rodzinnej opieki zastępczej i podnosimy kompetencje osób, od których zależy sytuacja i codzienne funkcjonowanie dzieci - dodaje Beata Potocka. 


Od wielu lat organizatorów pieczy zastępczej wspiera Fundacja Dialog. Prowadzi Ośrodek Konsultacyjno-Szkoleniowy dla osób związanych ze środowiskiem pieczy w Białymstoku, w ramach którego odbywają się konsultacje specjalistyczne. Organizuje także mentoring z udziałem wolontariuszy, skierowany do wychowanków pieczy. To forma pomocy dla dzieci, które mają problemy np. w nauce.


To wszystko stanowi ogromnie ważną część pracy Fundacji Dialog. Od tego roku realizujemy program "Mentor", w ramach którego przeprowadzamy bezpłatne kursy dla kandydatów na rodziny zastępcze. Niestety, cały czas brakuje osób, które podjęłyby się tego zadania oraz instytucji, które na co dzień wspierałby ich pracę. Jednocześnie brakuje miejsc w placówkach opiekuńczo wychowawczych. Dokładamy wszelkich starań, żeby zmienić tę rzeczywistość w województwie podlaskim - mówi Michał Gaweł, prezes Fundacji Dialog.  


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zbiórka złomu w gminie Wyszki na rzecz budowy Domu Miłosierdzia w Hodyszewie

4.10.2022, 13:15

Jedni wystawiają przed domy wiaderka ze złomem, inni oddają wielkie, zardzewiałe, nieużywane maszyny. Mieszkańcy kilku wsi na terenie gminy Wyszki odpowiedzieli na apel pracowników Fundacji Pojednanie, którzy prowadzą zbiórkę złomu.


Balans między życiem rodzinnym a zawodowym

3.10.2022, 09:05

Zachowanie równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym jest ważne dla większości z nas (bo aż dla 80 procent Polaków). Tak wynika z najnowszych badań Fundacji Mamy i Taty.


W Białymstoku powstał stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży

2.10.2022, 12:28

W województwie podlaskim jest już całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Przez ostatnich 11 lat najmłodsi pacjenci musieli szukać opieki psychiatrycznej w szpitalach w innych częściach Polski. Teraz będą się leczyć w Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok