Radio Białystok | Wiadomości | Dlaczego wymiana oświetlenia w Białymstoku przebiega powoli? - pyta o to radny Henryk Dębowski

Dlaczego wymiana oświetlenia w Białymstoku przebiega powoli? - pyta o to radny Henryk Dębowski

autor: Edyta Wołosik

18.10.2022, 08:27, akt. 08:49

Oświetlenie uliczne w Białymstoku ma być wymieniane na energooszczędne. Urzędnicy przygotowują przetarg. Zdaniem radnego PiS Henryka Dębowskiego jest to konieczne, ale prace przebiegają zbyt wolno. Napisał w tej sprawie interpelację.

Sergey, stock.adobe.com
Sergey, stock.adobe.com


0:00
0:00
Dlaczego wymiana oświetlenia w Białymstoku przebiega powoli? - pyta o to radny Henryk Dębowski - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomysł wymiany oświetlenia w Białymstoku nie jest nowy, bo zakłada to m.in. "Plan gospodarki niskoemisyjnej". Teraz jednak pojawiły się pytania ze strony radnego PiS Henryka Dębowskiego w związku z rosnącymi wydatkami na energię elektryczną.


- Wymieniono około 290 opraw z 11,7 tys. i niepokojące jest to, że realizacja tego zadania przebiega tak wolno - uważa Henryk Dębowski i dodaje, że przyniosłoby to oszczędności.


W odpowiedzi na interpelację sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk odpisał, że wymiana na oświetlenie typu LED uzależniona jest od możliwości finansowych.


- W związku z rosnącymi cenami prądu trzeba to koniecznie zrobić i przygotowujemy przetarg na oświetlenie energooszczędne, by wprowadzić lampy LED - dodaje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Wymiana oświetlenia ma dać oszczędności na poziomie około 70. proc. W Białymstoku, jeśli uda się znaleźć wykonawcę, który zaproponuje rozsądną cenę, ma to nastąpić w przyszłym roku. Bardziej zaawansowane prace są np. w Warszawie.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szkoły i instytucje miejskie w Augustowie muszą wprowadzić oszczędności

11.10.2022, 07:19

Dziesięcioprocentowe oszczędności mają wprowadzić dyrektorzy augustowskich szkół i jednostek. Dotyczy to zarówno energii świetlej, jak i ogrzewania.


Ponad 500 mln zł trafi do podlaskich samorządów na obniżenie kosztów energii

10.10.2022, 15:50

To pieniądze na różne działania obniżające koszty energii. Pierwsza ich część trafia już do samorządów, które 15 procent z otrzymanej kwoty muszą przeznaczyć na inwestycje.


We wsiach koło Jedwabnego w nocy będzie ciemno - gmina szuka oszczędności i wyłącza latarnie

9.10.2022, 07:34

Oświetlenie uliczne w gminie Jedwabne będzie wyłączone przez większość nocy. W ten sposób samorząd szuka oszczędność w związki z rosnącymi cenami energii.


W gminie wiejskiej Łomża będzie wymienione oświetlenie uliczne

5.10.2022, 15:13

Oświetlenie uliczne we wszystkich miejscowościach w gminie wiejskiej Łomża będzie wymienione na energooszczędne z funduszy sołeckich.


W gminie Nowinka latarnie będą paliły się krócej

5.10.2022, 13:31

W prawie wszystkich wsiach gminy Nowinka latarnie uliczne będą paliły się tylko do godziny 20, czyli o dwie godziny krócej niż we wrześniu. Taką decyzję podjęli radni podczas ostatniej sesji.


Z powodu rosnących kosztów energii, białostockie uczelnie wdrażają programy oszczędzania

30.09.2022, 09:13

Gwałtownie rosnące ceny energii zmuszają do radykalnych decyzji – by uporać się z rachunkami za prąd dwie białostockie uczelnie wprowadzają czasowe nauczanie online. Jedną z nich jest największa uczelnia w regionie – Uniwersytet w Białymstoku.


W Łomży nie będzie wyłączania miejskiego oświetlenia

19.09.2022, 15:37

Nie będzie wyłączania miejskiego oświetlenia w Łomży, bo "miasto" płaci za energię elektryczną według stałych stawek. Zaoferowała je firma, która wygrała przetarg na dostawę energii w tym roku.


Urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii

19.09.2022, 15:17

Za niespełna dwa tygodnie urzędy muszą wdrożyć plany oszczędzania energii - zapowiedział premier. Wiele samorządów wyjaśnia, że już oszczędza jak może, dlatego trudno im będzie jeszcze obciąć zużycie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok