Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda przedłużył do końca roku zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

Wojewoda przedłużył do końca roku zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

22.11.2022, 17:11, akt. 17:17

Do końca roku będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów - wojewoda podlaski podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wniosek o przedłużenie zakazu złożyła Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Podpisane 21 listopada rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.


"Zakaz będzie obowiązywał do 31 grudnia bieżącego roku. Jest on związany z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej" - poinformował PAP we wtorek Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.


Wprowadzony 1 lipca zakaz - obowiązujący najpierw do 15 września, potem przedłużony do 30 listopada, a obecnie do końca roku - zastąpił większe ograniczenia związane z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.

W rozporządzeniu MSWiA uzasadniano, że dalszy zakaz przebywania przy granicy jest konieczny, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego jej przekraczania.

Rozporządzenie wojewody podlaskiego, które weszło w życie 1 lipca, zostało wprowadzone na wniosek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wojewoda przychylił się do tego wniosku na podstawie ustawy o budowie zapory na granicy. 

To zakaz przebywania na obszarze dwustu metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. Za jego złamanie grozi mandat do 500 zł lub nagana.

Pas granicy objęty takim zakazem zbliżania się ma 203,5 km.

W miniony piątek (18.11) w okolicach Kuźnicy oficjalnie oddano do użytku pierwszy odcinek tzw. bariery elektronicznej, o długości 21 km. MSWiA ocenia, że właśnie do końca roku potrwa budowa całej bariery elektronicznej na granicy z Białorusią.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna chce przedłużenia do końca roku zakazu zbliżania się do granicy z Białorusią

19.11.2022, 16:16

Straż Graniczna chce przedłużenia do końca 2022 roku zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów. Decyzję w tej sprawie podejmuje wojewoda, obecny zakaz obowiązuje do końca listopada.


W Nomikach przy polsko-białoruskiej granicy oddano do użytku pierwszy odcinek zapory elektronicznej [zdjęcia, wideo]

18.11.2022, 14:16

W piątek (18.11) minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej w związku z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok