Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna nagrała, jak Białorusini podwożą migrantów pod granicę [wideo]

Straż Graniczna nagrała, jak Białorusini podwożą migrantów pod granicę [wideo]

autor: Wojciech Szubzda

24.11.2022, 11:16, akt. 11:35

Białoruskie służby podwożą migrantów pod polsko-białoruską granicę. Film z takiej sytuacji publikuje Straż Graniczna.

Źródło: Straż Graniczna
Źródło: Straż Graniczna

Straż Graniczna zamieściła film z odcinka polsko-białoruskiej granicy w okolicach Szudziałowa. Widać na nim pojazd po stronie białoruskiej. Potem widać migrantów pod stalową zaporą na granicy.
To, co dzieje się na granicy - ciągle jest pod naszą obserwacją - mówi kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


- Granica polsko-białoruska jest stale monitorowana przez polskie służby. W dalszym ciągu obserwujemy, że służby białoruskie cały czas przewożą cudzoziemców pod granicę z Polską. Dzięki znajomości terenu żołnierze białoruscy doprowadzają w bardzo szybki sposób cudzoziemców do miejsc, w których mogą próbować przekraczać nielegalnie granicę - mówi kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz.


Kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz dodaje, że Białorusini wybierają miejsca, w których uważają, że migrantom będzie łatwiej próbować nielegalnie przekroczyć granicę.


- Z zeznań samych obcokrajowców wynika, że służby białoruskie przygotowują im miejsce do nielegalnego przekroczenia granicy. Podstawiają drabiny, przecinają concertinę. W ten sposób torują drogę do Polski - mówi kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz.


Tylko minionej doby 28 osób próbowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski. W sumie od początku roku było ponad 13,5 tys. takich prób.

Na polsko-białoruskiej granicy gotowa jest stalowa zapora o długości 186 km. Budowana jest zapora elektroniczna o długości 206 km. Pierwszy odcinek już oddano do użytku.| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 30 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

24.11.2022, 08:47

28 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w czwartek rano (24.11) Straż Graniczna. Byli to m.in. obywatele Etiopii, Sudanu, Egiptu i Jemenu.


55 osób próbowało dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi

23.11.2022, 09:13

55 osób próbowało we wtorek (22.11) dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.


Wojewoda przedłużył do końca roku zakaz zbliżania się do granicy z Białorusią

22.11.2022, 17:11

Do końca roku będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów - wojewoda podlaski podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Wniosek o przedłużenie zakazu złożyła Straż Graniczna.


W Nomikach przy polsko-białoruskiej granicy oddano do użytku pierwszy odcinek zapory elektronicznej [zdjęcia, wideo]

18.11.2022, 14:16

W piątek (18.11) minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej w związku z zakończeniem prac przy pierwszym odcinku bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok