Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkaniec województwa podlaskiego chciał kupić kryptowaluty - stracił prawie 90 tys. zł

Mieszkaniec województwa podlaskiego chciał kupić kryptowaluty - stracił prawie 90 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

25.11.2022, 10:40, akt. 11:47

Nie wszystkie inwestycje w Internecie są bezpieczne - przypominają podlascy policjanci. Blisko 90 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego, który chciał kupić kryptowaluty.

źródło: pexels.com
źródło: pexels.com

Dzwoniący do 30-latka przestępca przedstawił się jako konsultant platformy inwestycyjnej i zaproponował pomoc w kupnie bitcoinów - mówi mł. asp. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.


30-latek usłyszał od dzwoniącego, konkretnie gdzie i w jaki sposób na platformie ma się zalogować. „Konsultant” dodał, że po przelaniu ustalonej kwoty będzie już dokonywał inwestycji w imieniu 30-latka. Jednocześnie mieszkańcowi powiatu polecił zainstalować aplikację AnyDesk do zdalnego dostępu pulpitu. Mężczyzna zalogował się więc na swoje konto internetowe, aby przelać pieniądze na zakup bitcoinów - poinformowała Elżbieta Zaborowska.


W tym czasie przestępcy korzystając z programu do zdalnej obsługi urządzenia przechwycili login i hasło do konta 30-latka.

Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów, kiedy ponownie chciał sprawdzić stan rachunku bankowego. Z jego konta zniknęło 86 tys złotych.

Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon lub Internet.


Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator tekstowy. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo! - przypomina Elżbieta Zaborowska.


Policjanci apelują, aby zgłaszać każdą próbę oszustwa. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


20 tysięcy dolarów straciła seniorka z Białegostoku - uwierzyła fałszywemu mundurowemu

22.11.2022, 15:57

Każdy telefon od osoby podającej się za policjanta i proszącej o przekazanie pieniędzy jest oszustwem - przypominają podlascy funkcjonariusze. 20 tysięcy dolarów straciła seniorka z Białegostoku, która podła ofiarą przestępców.


67-latka chcąc kupić w sieci ekogroszek straciła prawie 5 tys. zł

9.11.2022, 11:16

Atrakcyjna oferta w sieci za tonę ekogroszku okazała się być pułapką zastawioną przez oszustów. Tym razem ich ofiarą padła 67-letnia mieszkanka gminy Choroszcz.


72-latka straciła 350 tys. zł - dała się podejść "na amerykańskiego żołnierza"

31.10.2022, 12:29

Kolejna kobieta z województwa podlaskiego uwierzyła oszustowi, podającemu się za amerykańskiego żołnierza. Utrzymując z tą osobą jedynie internetowy kontakt, mieszkanka okolic Sokółki w ciągu trzech lat straciła blisko 350 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok