Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 19 mln zł dla podlaskich samorządów na przewozy autobusowe

Prawie 19 mln zł dla podlaskich samorządów na przewozy autobusowe

autor: Wojciech Szubzda

28.11.2022, 14:38, akt. 14:44

Dzięki tym pieniądzom dofinansowanych będzie blisko 200 lokalnych linii autobusowych. Prawie 19 mln zł dostanie w przyszłym roku 37 podlaskich samorządów z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Dofinansowanie dostaną 32 gminy i pięć powiatów.


- Idea tego programu była taka, aby dzięki dofinansowaniu zwiększyć liczbę "kurczących się" na terenach lokalnych połączeń - mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.


Mówił, że na początku dofinansowanie do jednego kilometra wynosiło od 0,80 gr do 1 zł, obecnie to 3 zł.

Najwięcej linii - 15 z rządowym dofinansowaniem - będzie w gminie Zabłudów i Dobrzyniewo Duże - mówi wójt Dobrzyniewa Dużego Wojciech Cybulski.


- Dofinansowanie pozwala na to, że możemy zaproponować mieszkańcom tańsze bilety niż do tej pory. Rozwój transportu jest możliwy. Widzimy zapotrzebowanie i im tańszy jest bilet, tym więcej osób korzysta z transportu - mówi Wojciech Cybulski.


W przyszłym roku, dzięki dofinansowaniu w gminie Dobrzyniewo Duże, będą działały dwie linie, łącznie 36 kursów, które będą dojeżdżać do Białegostoku i Krypna. W gminie jest też 13 linii, które obsługują miejscowości na terenie Dobrzyniewa.

Część samorządów uruchamia linie, które będą kursować przez kilka gmin. Tak jest np. w przypadku gminy Łomża - mówi zastępca wójta Cezary Zborowski.


- Na terenie gminy Łomża działa dziewięć linii z dofinansowaniem. Trzy z nich to linie, które utworzyliśmy z okolicznymi samorządami. Autobusy wyjeżdżają też na teren gminy Nowogród, Zbójna i Rutki. Dzięki temu wszyscy mieszkańcy tych czterech samorządów mogą dojechać bezpośrednio Łomży - powiedział Zborowski.


Największe dofinansowanie na przewozy - ponad 2 mln 300 tys. dostanie powiat augustowski. 

Ponad 2 mln zł dostanie gmina Wasilków, a prawie 2 mln gmina Zabłudów. Te gminy podpisały umowy na najwyższe dofinansowanie.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Sokola mają problem z dojazdem do Białegostoku

11.10.2022, 10:47

Do najbliższego czynnego przystanku autobusowego mają prawie dwa kilometry, chociaż we wsi wybudowano profesjonalną pętlę, skąd jeszcze niedawno mogli pojechać do Białegostoku.


Mogą zniknąć kolejne połączenia autobusowe

7.10.2022, 10:41

Choć te połączenia autobusowe cieszą się sporym zainteresowaniem, nie wiadomo, czy w przyszłym roku da się je utrzymać. Chodzi o kursy na trasie Sejny - Zelwa i Sejny - Giby. Oba zostały uruchomione z inicjatywy starostwa powiatowego.


Turyści i mieszkańcy Białowieży narzekają na słabą komunikację do Hajnówki

28.06.2021, 09:47

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Podlaskiem, ale trudno się tam dostać nie mając samochodu. Turyści i mieszkańcy Białowieży narzekają na słabą komunikację do Hajnówki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok