Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: 73 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Straż Graniczna: 73 osoby próbowały w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

27.12.2022, 10:36, akt. 10:52

73 osoby próbowały w poniedziałek (26.12) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała we wtorek Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

20 spośród tych osób podchodziło pod zbudowaną na granicy zaporę, ale się wycofały. Na terenie działania placówek SG w Bobrownikach i Krynkach 10 osób przeprawiało się przez rzekę Świsłocz. Straż Graniczna podała na Twitterze, że zatrzymano pięciu Syryjczyków, a pięć innych osób - na widok polskich patroli - wycofało się na Białoruś.Z danych SG wynika, że dotychczas w grudniu odnotowano ok. 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie 15,3 tys.

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej trzy pierwsze odcinki o łącznej długości 55 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Trwają odbiory techniczne kolejnych. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


900 tirów czeka na odprawę w kolejce przed przejściem granicznym w Bobrownikach

26.12.2022, 10:30

Do 50 godzin muszą czekać rano w poniedziałek (26.12) kierowcy ciężarówek na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - podała podlaska KAS. W kolejce, która ma 22 km długości, stoi 900 tirów.


Za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna na granicy z Białorusią

26.12.2022, 09:22

Ma to wzmocnić ochronę polsko-białoruskiej granicy. Najpóźniej za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników na granicy.


Rzeczniczka SG: Ktoś podszywa się pod Straż Graniczną, rozsyła nieprawdziwe komunikaty o otwarciu przejścia w Kuźnicy

24.12.2022, 15:45

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy jest ciągle zamknięte i na razie nie ma planów jego otwarcia - tak polska SG odpowiada na nieprawdziwe informacje, jakoby miały być przywrócone odprawy na tym przejściu, nieczynnym od ponad trzynastu miesięcy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok