Radio Białystok | Wiadomości | 900 tirów czeka na odprawę w kolejce przed przejściem granicznym w Bobrownikach

900 tirów czeka na odprawę w kolejce przed przejściem granicznym w Bobrownikach

26.12.2022, 10:30, akt. 10:31

Do 50 godzin muszą czekać rano w poniedziałek (26.12) kierowcy ciężarówek na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach - podała podlaska KAS. W kolejce, która ma 22 km długości, stoi 900 tirów.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Kolejka jest krótsza, niż w sobotę wieczorem i w niedzielę rano, gdy czas oczekiwania sięgnął 59 godzin, a kolejka miała 28 km. W niedzielę wieczorem kierowcy musieli czekać do 52 godzin, a długość kolejki była szacowana na 25 km.

Podczas 12-godzinnej nocnej zmiany z niedzieli na poniedziałek po odprawie wyjechało na wschód blisko sto ciężarówek - poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa.

Dłuższe kolejki utrzymują się w Bobrownikach od przełomu listopada i grudnia. W poprzedni weekend czas oczekiwania - po raz pierwszy od kilku miesięcy - przekroczył 50 godzin i wciąż się utrzymuje.

KAS zwraca uwagę, że grudzień rokrocznie jest miesiącem większego ruchu na granicy wschodniej. "Wynika to m.in. z rozliczania i finalizowania przez firmy rocznych kontraktów związanych z dostawami towarów. Liczba pojazdów ciężarowych dojeżdżających do przejść granicznych jest zdecydowanie większa niż w innych okresach roku. Skutkuje to spiętrzeniem ruchu i powstawaniem kolejek" – podkreśla służba celno-skarbowa w komunikacie zamieszczonym w serwisie granica.gov.pl.

Według jej ocen opartych o doświadczenia z minionych lat, po świętach sytuacja powinna się stabilizować.

W związku z długą kolejką tirów, na prowadzącej do przejścia drodze krajowej nr 65 w Waliłach Stacji wciąż obowiązuje strefa buforowa. Aby usprawniać ruch aut na dojeździe do Bobrownik, kolejka tirów jest tam dzielona, pojazdy są przepuszczane z jednej części strefy do drugiej w miarę postępujących odpraw na granicy. Porządku pilnują funkcjonariusze KAS, Straży Granicznej i policji.

Od ponad trzynastu miesięcy Bobrowniki są jedynym w Podlaskiem drogowym przejściem granicznym obsługującym ruch towarowy z Białorusią i w ogóle jedynym w Podlaskiem czynnym drogowym przejściem granicznym z Białorusią. W listopadzie 2021 r. – z powodu kryzysu migracyjnego – zawieszono odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna na granicy z Białorusią

26.12.2022, 09:22

Ma to wzmocnić ochronę polsko-białoruskiej granicy. Najpóźniej za kilka tygodni będzie gotowa cała bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników na granicy.


Prawie 30-kilometrowa kolejka tirów przed przejściem granicznym w Bobrownikach

25.12.2022, 10:07

Wciąż utrzymuje się wielokilometrowa kolejka ciężarówek przed przejściem granicznym z Białorusią w Bobrownikach.


Ponad stu cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

24.12.2022, 09:51

103 cudzoziemców próbowało w piątek (24.12) nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Somalii i Jemenu – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby. Zatrzymano też kolejnych trzech tzw. kurierów nielegalnych imigrantów.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok