Radio Białystok | Wiadomości | Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym - nowela ma odblokować unijne fundusze z KPO
To ma być kolejny krok do odblokowania unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.
Za - głosowało 198 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwoje posłów koła Polskie Sprawy oraz trzech posłów niezrzeszonych. Posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw nowelizacji. Większość przedstawicieli opozycji w Sejmie wstrzymała się od głosu.
Z 14 podlaskich posłów - siedmiu poparło nowelizację tej ustawy, pięciu wstrzymało się od głosu, a dwóch było przeciw.
"Za" zagłosowało siedem osób z Prawa i Sprawiedliwości: Adam Andruszkiewicz, Mieczysław Baszko, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Zieliński i Jacek Żalek.
Przeciw była Aleksandra Łapiak z Solidarnej Polski oraz Robert Winnicki z Konfederacji.
Pozostali podlascy posłowie wstrzymali się od głosu. To trzy osoby z Koalicji Obywatelskiej: Eugeniusz Czykwin, Krzysztof Truskolaski i Robert Tyszkiewicz oraz Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Paweł Krutul z Lewicy.
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje między innymi, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi o realizację jednego z kamieni milowych, a ma to, zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską, odblokować pieniądze z KPO.
"6 mln obywateli RP zostało zabitych, zamordowanych, zakatowanych przez Niemców. Gdyby oni żyli, zapewne urodziłoby się około 20 mln Polaków. Sprawy gospodarcze można po jakimś czasie odrobić, ale potencjał biologiczny został na stałe utracony. To jest nasza wielka strata" - mówi Lech Kołakowski.
"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."