Radio Białystok | Gość | Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny

autor: Michał Buraczewski

20.06.2022, 16:36, akt. 21.06.2022, 09:12

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski
Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Ze Zbigniewem Ziobrą rozmawia Michał Buraczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Partia wchodząca w skład Zjednoczonej Prawicy - Solidarna Polska - krytykuje niektóre uzgodnione z Komisją Europejską tzw. kamienie milowe. To warunki, które Polska musi spełniać, aby otrzymywać pieniądze z unijnego funduszu odbudowy. O jakie zapisy chodzi - o tym z szefem ugrupowania, ministrem sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobrą rozmawia Michał Buraczewski.


Michał Buraczewski: Czy władze Solidarnej Polski rozważają opuszczenie Zjednoczonej Prawicy?

Zbigniew Ziobro: Nie, nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona i zła dla Polski. Chciałaby szkodzić Polsce i całkowicie ustępować we wszystkim Unii Europejskiej, a będąc w rządzie, przynajmniej  możemy powstrzymywać niektóre procesy, które nie dzieją się aż tak dalece, jak chciałaby to realizować opozycja.

Ale drużyna Zjednoczonej Prawicy teraz nie jest za bardzo zgrana, skoro jeden z czołowych graczy - mówię tutaj o panu - krytykuje kapitana drużyny premiera Mateusza Morawieckiego. Czy odblokowanie funduszu odbudowy dla Polski, to porażka rządu?

A co pan redaktor ma na myśli, mówiąc, że krytykuję?

O zapisach, m.in. o wymuszaniu opłat dodatkowych emisyjnych dla pojazdów spalinowych, czy też o kamień milowy dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości.

Nie jest tajemnicą, że Solidarna Polska, jako mniejsze ugrupowanie różni się z Prawem i Sprawiedliwością. Wiele nas łączy, ale różni się jeżeli o stosunek do Unii Europejskiej, w tym sensie, że my jesteśmy bardziej z większym dystansem do tego, co chce robić UE, co chce nam narzucać. Widzimy tutaj pułapki i zagrożenia. Unia Europejska, dodam jako pewien projekt ma oczywiście swoje zalety i my je widzimy - w sensie otwartość granic, przepływ pieniądza i idei - to są piękne rzeczy. Natomiast coraz bardziej Unia przekształca się na kształt jakby państwa. Tak jest z resztą u Niemców, w ich umowie koalicyjnej - wprost to napisali. I chce narzucać i wtrącać się we wszystko, począwszy od sądownictwa przez kwestie wychowania dzieci. Chodzi o te uchwały Sejmiku, które musiały być wycofane, z uwagi na szantaż Unii Europejskiej, że nie da pieniędzy, bo tego zażądali aktywiści homoseksualni. I teraz słyszymy, że również mamy, Polacy mają zmieniać samochody na elektryczne, które będą gigantyczne pieniądze kosztować. 30 milionów samochodów jest zarejestrowane w Polsce. Mają likwidować piece gazowe. Węgiel kosztuje trzy razy więcej niż w zeszłym roku. To jest wynik przecież polityki, wprost presji Unii Europejskiej, która dążyła do zamykania polskich kopalń i polskiej energetyki węglowej. Polska - to jest paradoks - dzisiaj musi przez to sprowadzać węgiel z Kolumbii - 4 miliony ton. Płacić gigantyczne pieniądze. A mamy największe złoża w Europie udokumentowane na Lubelszczyźnie z resztą, a nie na Śląsku znakomitego węgla, który mógłby dawać nam tani prąd i jeszcze moglibyśmy być potęgą eksportującą węgiel na świat i jeszcze na tym zarabiać. Więc nie możemy, jako Solidarna Polska, mówiąc o konsekwencjach, aż tak ulegać UE, bo ona realizuje interesy największych państw i nie dba o interesy i kieszenie Polaków. Nie dba wcale o interesy Polski. Ona piękne słowa mówi, ale za tym kryją się niestety niecne często pobudki.

Zielona transformacja z funduszu odbudowy jest nie do zaakceptowania?

Fundusz odbudowy, mówi się nam, że to taki prezent. Nie, to jest kredyt - od początku do końca. Wszystkie państwa UE musiały podpisać umowę kredytową i żyrować ten kredyt i jego spłatę. My już spłacamy ten kredyt. To jest kredyt z resztą lichwiarski. Dlatego Solidarna Polska głosowała przeciwko temu kredytowi Parlamencie i tutaj różniliśmy się z naszym koalicjantem - Prawem i Sprawiedliwością. Dlaczego lichwiarski, bo lichwiarz zawsze oszukuje, a Komisja Europejska oszukuje po pierwsze dlatego, że mówi, że jakaś część jest bezzwrotna. Kłamstwo. Już teraz spłacamy tę bezzwrotną część w postaci wyższych podatków, np. za plastik i innych opłat, które musimy z tego tytułu spłacać. Po drugie, lichwiarska pożyczka ma to do siebie, że poza procentem - głównym zobowiązaniem - są często małym druczkiem inne zobowiązania, które trzeba opłacić. A te inne zobowiązania, to np. kamienie milowe w postaci zmian w sądownictwie, które oznaczają de facto wyrwanie sądownictwa trzeciej władze spod kontroli polskiego państwa, to m.in. wprowadzenie podatków, opłat w przyszłości od samochodów diesel, benzyny, co uderzy w kieszenie polskich rodzin i zmierza do tego, aby Polacy finansowali rozwój przemysłu samochodowego wielkich koncernów europejskich - niemickich, francuskich - kupując tam elektryczne samochody. Przecież, czy stać na to Polaków? Czy pan redaktor - ja nie chcę pytać - czy pan jeździ samochodem, ale jeśli by pan chciał jeździć samochodem za kilka lat to będą takie podatki, tak wymyśliła sobie UE, że trzeba będzie kupić sobie samochód elektryczny. Trzeba będzie zaciągnąć kredyt w banku i następnie te pieniądze przekazać koncernowi zachodniemu, który takie samochody będzie sprzedawał. 

Chyba że samochód elektryczny będzie w przystępnej cenie...

Ale w przystępnej cenie... nie ma polskich fabryk, które produkują samochody elektryczne. A więc te 30 milionów samochodów, które jeździ i jakoś sobie Polacy radzą. Jest dużo części zamiennych i jest w Polsce dużo zakładów, które produkują te części zamienne. Tworzą nowe miejsca pracy. To wszystko będzie zlikwidowane, jeśli będziemy realizować te fanaberie eurokratów. Musimy widzieć, ze tam naprawdę kryją się interesy. To wyszło jak na dłoni w sytuacji konfliktu na Ukrainie, kiedy Niemcy i Francja wbrew interesom Europy dogadują się  z Putinem przecież. Więc my musimy trzeźwo patrzeć na świat, a nie jak z bajki. Tylko w baśni dla dzieci jest dobry Mikołaj, który rozdaje prezenty, a zwykle tak jest, że władza, zwłaszcza duża władza niesie za sobą pokusę wykorzystywania jej, by jedni bogacili się kosztem innych. I tak dzisiaj jest w Unii Europejskiej. Musimy to widzieć, widząc też zalety UE. To, że jest duży wspólny rynek, to jest ważne dla polskich przedsiębiorców. Ale brońmy naszych interesów, nie zgadzajmy się na cały dyktat Unii Europejskiej - tego chce Solidarna Polska. Również jeżeli chodzi o węgiel, dzisiaj może zabraknąć w Polsce węgla w perspektywie jesienno-zimowego okresu. Oby tak nie było, bo są podejmowane działania. Sprowadzamy węgiel z Kolumbii. A dlaczego sprowadzamy, bo realizowaliśmy przez kilka ostatnich lat program narzucony przez UE, któremu konsekwentnie sprzeciwiła się tylko jedna partia, czyli Solidarna Polska, którą reprezentuję i dlatego dzisiaj proponujemy, Prawu i Sprawiedliwości, by wielkie inwestycje w polskie górnictwo zostały powierzone Solidarnej Polsce. Mamy ku temu legitymację moralną, mamy ekspertów i chcemy, by Polacy mieli tani prąd, by czuli bezpeiczenstwo gdy przyjdą chłodne dni zimowe, czy jesienne.

Komisja Europejska będzie teraz przyglądać się trwającej reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na jakim jesteśmy etapie, jeżeli chodzi o zmiany w sądownictwie?

Panie redaktorze, nie nazywajmy tego reformą. To są zmiany, które narzuca Unia Europejska. Myśmy jako Solidarna Polska część tych zmian zablokowali, bo projekt prezydencki szedł jeszcze dalej. Miała być też zlikwidowana Krajowa Rada Sądownictwa, więc na zasadzane obrony tego, co jest jeszcze do obrony, staraliśmy się postępować racjonalnie. Zrobiliśmy ustępstwo wobec Prawa i Sprawiedliwości, dlatego, że tego od nas oczekiwano. Bo te pieniądze z KPO były już obiecane, zwłaszcza zostały już przegłosowane w Sejmie, na co nie mamy wpływu. Głosowaliśmy przeciwko - podkreślam, tej pożyczce lichwiarskiej. Już o tym mówiłem, natomiast nie łudźmy się, UE chce ingerować w coraz więcej spraw dotyczących codziennego życia Polaków. Nie po to jest UE, by regulować każdy aspekt życia Polski i Polaków, dlatego, że od tego są rządy, a Unia powinna nam dawać to co jest wartością z całą pewnością dodaną w ramach synergii, współpracy ścisłej państw. Rząd Niemiecki dzisiaj, Parlament Europejski dzisiaj - kilka dni temu uchwalił rezolucję, że chce przebudować Unię Europejską w jedno państwo, czyli to oznacza likwidację państw narodowych. Solidarna Polska się na to nigdy nie zgodzi i nie zgodzimy się też na opodatkowanie Polaków gigantycznymi kosztami transformacji, jeżeli chodzi o samochody elektryczne. Kto chce, kogo stać może kupić se, tylko to są gigantyczne pieniądze, jeżeli chodzi o wydatki na samochód dla polskiej zwykłej rodziny. Bo Polacy jeżdżą raczej dość już wiekowymi samochodami diesla czy benzyny. Sam mam samochód ponad 20-letni - Toyotę. Tzn. mam do dyspozycji w mojej rodzinie i czasami sobie jeżdżę po zakupy do sklepu i jakoś działa i dlaczego ma być nakładany na ten samochód jakiś nadzwyczajny podatek?

Będziemy przyglądać się, w jaki sposób będą realizowane te kamienie milowe krajowego planu odbudowy. Dziękuje serdecznie za rozmowę panie ministrze.

Dziękuję. Mam nadzieję, że polityka polska będzie bardziej asertywna wobec Unii Europejskiej. Tego w każdym razie chce, to jest cel Solidarnej Polski.

| red: maj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
Eduardas Borisovas, fot. Joanna Szubzda

Eduardas Borisovas

ambasador Litwy w Polsce
6.07.2022

"Przełom w relacjach polsko-litewskich trwa już od 2019 roku. Sytuacja polepsza się z każdym rokiem. Wojna w Ukrainie popsuła niestety to, co planowaliśmy, ale w tej sytuacji widać, że ta nasza współpraca jest naprawdę bardzo ważna" - mówi Eduardas Borisovas.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2022

"Wynik matur w województwie podlaskim jest niższy niż w ubiegłym roku. Odnosząc ten wynik do zdawalności w kraju, jest on również niższy. W poprzednich latach wynik ten był wyższy lub na tym samym poziomie" - mówi Agnieszka Muzyk.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
5.07.2022

"Jest to bardzo prawdopodobne, że po wakacjach liczba zakażeń koronawirusem znacząco wzrośnie" - mówi prof. Joanna Zajkowska.


Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych, opiekun podlaskich struktur PiS
4.07.2022

Prawo i Sprawiedliwość zmieniło kierownictwo w podlaskich strukturach ugrupowania. Zamiast jednego szefa, którym był wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, od lipca są trzej okręgowi pełnomocnicy: marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, poseł Kazimierz Gwiazdowski i senator Jacek Bogucki. Opiekunem regionu został natomiast wicepremier, minister aktywów państwowych - Jacek Sasin.

fot. Joanna Szubzda

Jarosław Kaczyński

prezes Prawa i Sprawiedliwości
4.07.2022

Polska armia ma być wzmocniona, wydatki na nią będą przekraczać 3 proc. PKB. - Świętym obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do stanu pełnego bezpieczeństwa - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Joanna Szubzda

gen. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
1.07.2022

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


źródło: Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy
30.06.2022

Uznanie Rosji za największe zagrożenie Sojuszu, rozmieszczenie dodatkowych wojsk na wschodniej flance w tym w Polsce, zgoda na dołączenie Szwecji i Finlandii – to najważniejsze decyzje podjęte przez przedstawicieli państw NATO podczas szczytu w Madrycie.

fot. Renata Reda

Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

podlaska konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik SOR-u w USK w Białymstoku
29.06.2022

Z powodu upałów na oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafiają pierwsi pacjenci. Przyjęto już czterech mężczyzn, którzy pracowali na świeżym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
29.06.2022

To najważniejszy od dekad szczyt NATO - tak spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Sojuszu w Madrycie oceniają eksperci.


Krzysztof Wojczal, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Wojczal

ekspert ds. geopolityki, bloger
28.06.2022

- Z punktu widzenia naszych interesów najlepiej by było, gdyby Rosjanie ponieśli tak druzgocącą porażkę na polu bitwy, żeby nie myśleli i nie byli w stanie ponowić czy przedłużać tej wojny przez kolejne lata - mówi Krzysztof Wojczal.

Artur Kosicki, fot. Wojciech Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
28.06.2022

Jest wotum zaufania, podlascy radni odrzucili wniosek komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium i zarząd województwa podlaskiego może dalej normalnie pracować.

Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
27.06.2022

Wychowuj, opierając się na wartościach, dbaj o więzi rodzinne, podaruj dziecku jak najwięcej czasu i bezwarunkową miłość. M.in. takie zalecenia znalazły się Dekalog Wychowania, który przyjęto podczas Ogólnopolskiego Kongresu "Wychowanie trwa wiecznie".


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
24.06.2022

- Wbrew pozorom ministerstwo edukacji nie korzysta z wakacji. Przygotowujemy zmiany w Karcie Nauczyciela i tak zwanym awansie zawodowym - mówi Dariusz Piontkowski. MEiN pracuje nad uproszczeniem awansu zawodowego, podwyżkami dla nauczycieli rozpoczynających pracę i wprowadzeniem nowych przedmiotów.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
23.06.2022

"Zachęcam do wczasów na Suwalszczyźnie, do kupowania nieruchomości na Suwalszczyźnie - nie będzie żadnej agresji na przesmyk suwalski" - uspokaja prof. Adam Bartnicki.

Antoni Roman, fot. Marcin Gliński

Antoni Roman

prezes białostockiego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących
22.06.2022

"Woda jest przyjacielem człowieka - hartuje ciało, kształtuje sylwetkę, chłodzi, jest przyjemna... ale woda nie wybacza ludziom, którzy są nieroztropni, nie myślą nad wodą" - mówi Antoni Roman.


fot. Marcin Mazewski

Andrzej Reucki

prezes WOPR województwa podlaskiego
21.06.2022

Od kilku lat podlaskie samorządy i instytucje mają problem ze znalezieniem ratowników na letnie kąpieliska. Powodów takiej sytuacji jest co najmniej kilka.

Witold Karczewski, fot. Joanna Szubzda

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
21.06.2022

Nie jest łatwo z dnia na dzień zamienić rynek wschodni na Europę, Azję lub Afrykę. Przedsiębiorcy szukają takich rozwiązań. Ten proces trwa, ale na razie skala działalności spada - mówi Witold Karczewski.

Zbigniew Ziobro, fot. Marcin Mazewski

Zbigniew Ziobro

minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny
20.06.2022

"Nie rozważamy opuszczenia Zjednoczonej Prawicy, dlatego, że jesteśmy partią odpowiedzialną, a opuszczenie Zjednoczonej Prawicy oznacza przejęcie władzy przez totalną opozycję, która jest zaciekła, zacietrzewiona..."


Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24.pl
20.06.2022

"Ważnym procesem jest wzmacnianie polskiego przemysłu obronnego tak, aby efektywność i skuteczność badań i rozwoju była na lepszym poziomie" - mówi dr Jacek Raubo.

Maciej Stolarczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Stolarczyk

trener Jagiellonii Białystok
17.06.2022

"Mam nadzieję, że to jest właśnie ten moment, w którym ta seria częstych zmian trenerów zostaje przerwana" - mówi Maciej Stolarczyk.

Jarosław Sellin, fot. Danuta Matloch (https://www.gov.pl/)

Jarosław Sellin

wiceminister kultury
15.06.2022

"Przygotowujemy się na stawianie wniosków w różnych organach międzynarodowych przeciwko Rosji o zbrodnie przeciwko dziedzictwu kulturowemu i odbudowę" - mówi Jarosław Sellin.


Piotr Radziwon, fot. Monika Kalicka

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.06.2022

"W województwie podlaskim mamy najlepszych dawców w całej Polsce. Ilość oddawanej krwi jest mniej więcej o 70% większa niż średnia krajowa i europejska" - mówi prof. Piotr Radziwon.

Katarzyna Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
13.06.2022

"W tej chwili mamy już około 140 km gotowej zapory z naniesionymi przęsłami, te prace, kiedy już mamy gotowe pewne elementy, przebiegają dość sprawnie. Firmy mają termin do końca czerwca i widać, że wywiążą się z tego terminu" - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
10.06.2022

W kolejnych europejskich krajach w szybkim tempie rośnie inflacja. W Hiszpanii w maju wyniosła 8,7 procent w skali rocznej, w Czechach już 16 procent.


Bohdan Paszkowski, fot. Sylwia Krassowska

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
10.06.2022

Być może 200-metrowy zakaz zbliżania się do linii granicy państwowej będzie bezterminowy. Będziemy w stałym kontakcie z komendantem wojewódzkim Straży Granicznej i po konsultacjach ten zakaz skrócimy - mówi Bohdan Paszkowski.

Ireneusz Jabłoński, źródło: UM Łódź

Ireneusz Jabłoński

z Centrum im. Adama Smitha
9.06.2022

"Wystąpienie o zawieszenie obsługi rat kredytowych lub rolowanie, czyli wydłużenie kredytu w czasie na tyle, ile to jest możliwe i tym samym zmniejszenie rat kredytowych. To są jedyne metody, z których dzisiaj można korzystać" - radzi kredytobiorcom Ireneusz Jabłoński.

Jacek Raubo, źródło: defence24.pl

dr Jacek Raubo

ekspert portalu Defence24
8.06.2022

"Rosja chce zdestabilizować sytuację w państwach Europy Zachodniej, w państwach w ogóle szerzej pojmowanego zachodu po to, aby osłabić pomoc wojskową" - ocenia dr Jacek Raubo.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, wiceminister edukacji i nauki
7.06.2022

"Chcemy z bezpośrednim przekazem dotrzeć do zwykłych mieszkańców, rozmawiać bezpośrednio z Polakami. Mówić im, co zrobiliśmy, czego jeszcze nie udało się skończyć, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Potem przyjdzie czas na dalszy program, co będziemy robili w kolejnych latach, w kolejnej kadencji" - mówi Dariusz Piontkowski.

Waldemar Rogowski. fot. Monika Kalicka

prof. Waldemar Rogowski

główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej
6.06.2022

"Dzisiaj głównym problemem nie jest brak wkładu własnego. Pierwotnym problemem jest to, że część młodych osób nie ma zdolności kredytowej" - mówi prof. Waldemar Rogowski.

źródło: facebook.com / Fundacja Świat na Tak

Anna Samborska

pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku
3.06.2022

"W pracy z młodzieżą ważna jest bezinteresowność i autentyczność. Dzieciom trzeba dać impusl, być iskrą do działania i one ruszą z nami w tę przygodę" - uważa Anna Samborska.


Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
3.06.2022

"Rosja jest w bardzo trudnej sytuacji. Armia poniosła tak ogromne straty, że w tej chwili nie jest w stanie odbudować swojego potencjału, jaki miała przed 24 lutego tego roku" - ocenia Maksymilian Dura.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
2.06.2022

- Nie mamy czasu jako województwo podlaskie na to, żeby oglądać się na inne rzeczy, powinniśmy dbać o swoje i o to, żeby jak najszybciej uzupełniać zaległości, co więcej - realizować projekty, które będą innowacyjne na skalę Polski, a nawet świata.

fot. Monika Kalicka

prof. Roman Engler

rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży
2.06.2022

"Chcielibyśmy zaproponować kształcenie młodzieży z Kazachstanu z polskimi korzeniami. Chcemy stworzyć im warunki do tego, by mogli studiować w programie "Studiuj i pracuj", gdzie zarabiają na czesne i koszty pobytu, a jednocześnie oszczędzają pieniądze" - mówi prof. Roman Engler.


Mikołaj Pawlak, źródło archiwum prywatne

Mikołaj Pawlak

Rzecznik Praw Dziecka
1.06.2022

"Miałem nadzieję, że pokolenie dzieci wojny nigdy nie wróci, a okazuje się, że mamy dzieci, które słyszały huk bomb, które widziały - jak mówią - krasne niebo, czyli czerwone niebo w nocy, które chowały się do schronów, którym zniszczono, zabrano dzieciństwo. To jest tragedia naszych czasów i musimy walczyć o to, żeby podstawowe prawa były przestrzegane" - mówi Mikołaj Pawlak.

Tomasz Madras, fot. Monika Kalicka

Tomasz Madras

wicewojewoda podlaski
31.05.2022

"Chodzi o to, żeby każda część naszego kraju, każdy powiat, północ, południe, wschód, czy zachód otrzymały taki zastrzyk inwestycyjny. Przecież te pieniądze zostają w gospodarce i społeczeństwie" - mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.05.2022

"Będziemy mieli podwyżkę średnio w całym roku w granicach 500 zł, czyli minimalne wynagrodzenie w granicach 3,5 tys. zł. Podwyżka będzie prowadzona w dwóch etapach i myślę, że to jest najistotniejsze, że ta podwyżka będzie" - mówi Józef Mozolewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok