Radio Białystok | Wiadomości | Małżeństwo i ich wspólnik z Bielska Podlaskiego podejrzani o wyłudzenie około 350 tys. zł

Małżeństwo i ich wspólnik z Bielska Podlaskiego podejrzani o wyłudzenie około 350 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

13.01.2023, 15:21, akt. 16:19

O wiele oszustw podejrzanych jest troje mieszkańców powiatu bielskiego. Małżeństwo i współpracujący z nimi mężczyzna mieli przez kilka lat m.in. wyłudzać paliwo, materiały budowlane czy biurowe od firm z całego kraju. Usłyszeli w sumie blisko 80 zarzutów.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

56-letnia kobieta oraz jej 53-letni mąż i 45-letni znajomy działali na terenie kilku województw: podlaskiego, mazowieckiego, pomorskiego czy kujawsko-pomorskiego - mówi podkom. Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.


- Małżeństwo, pod przykrywką prowadzonych przez siebie firm, zajmowało się między innymi wyłudzaniem materiałów budowlanych, biurowych, elektronicznych oraz usług telekomunikacyjnych. W katalogu ich przestępczej działalności był również szereg oszustw polegających na wyłudzaniu pożyczek od banków i parabanków, których nie spłacali. 56-latka i 53-latek wyłudzali również paliwo na szkodę pogotowia ratunkowego - informuje podkom. Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.


W sumie kobieta usłyszała 14, a jej mąż 25 zarzutów oszustwa. Policjanci ustalili, że grupą kierował 45-letni znajomy małżeństwa.


- To pod jego kierownictwem podejrzani kupowali materiały biurowe w ramach udzielonego im kredytu z odroczonym terminem płatności. W 2018 roku mężczyzna wskazał wspólnikowi firmę w Toruniu, z której 53-latek wyłudził samochód dostawczy wart 138 tysięcy złotych. Ale przestępcza działalność 45-latka nie ograniczała się jedynie do kierowania tym procederem. Mężczyzna oszukał również firmę faktoringową oraz pod przykrywką firmy należącej do 56-latki sprzedawał papier biurowy pozyskany wcześniej w wyniku wyłudzeń - dodaje podkom. Marcin Gawryluk.


Mężczyzna usłyszał 40 zarzutów. Większość z nich dotyczy kierowania przestępczym procederem. Pozostałe dotyczą oszustw i podszywania się pod inną firmę. Zatrzymanym grozi do ośmiu lat więzienia, ale kara ta może być zwiększona o połowę z uwagi na to, że oszustwa i wyłudzenia były ich stałym źródłem utrzymania.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Samotna matka dwójki dzieci z powiatu białostockiego straciła 9 tys. zł

12.01.2023, 14:41

Każdy telefon w sprawie naszych oszczędności w banku powinien być dokładnie zweryfikowany - przypominają podlascy policjanci.


Policja informuje mieszkańców powiatu łomżynskiego o naruszeniu ochrony ich danych osobowych

11.01.2023, 15:32

"Doszło do naruszenia ochrony twoich danych osobowych" - pismo z taką informacją otrzymało od Komendy Miejskiej Policji w Łomży kilkudziesięciu mieszkańców powiatu łomżyńskiego. To reakcja Policji na to, że jeden z policjantów zgubił dwa notatniki służbowe.


Fałszywi policjanci zadzwonili do seniora z powiatu bielskiego - mężczyzna uwierzył w ich historię

5.01.2023, 15:26

Podlascy policjanci przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych śledztwach i nigdy też nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANAfot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok