Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty organizowania nielegalnego transportu migrantów

Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty organizowania nielegalnego transportu migrantów

autor: Adam Janczewski

17.01.2023, 09:25, akt. 09:37

Podlascy policjanci zatrzymali dwie osoby, które miały organizować nielegalny transport migrantów spod granicy polsko-białoruskiej na Zachód. Ujętą w ubiegłym tygodniu parę przewieziono do Białegostoku.

fotolia.com
fotolia.com

Policjanci sprawą zajmują się od początku ubiegłego roku - od czasu zatrzymania dwóch kurierów. Przyjechali oni wtedy do powiatu hajnowskiego po cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Mężczyźni do dziś są w areszcie. 

Po ich ujęciu udało się ustalić, że w organizację całego procederu może być zamieszana para ujęta teraz w województwie pomorskim. 

Jak informuje podlaska policja - 25-latek i jego o rok młodsza partnerka - mieli zamieszczać informacje o pracy dla kierowców, między innymi w darknecie. Za zwerbowanie kierowcy, który pojechałby na granicę po cudzoziemców, mieli dostawać minimum 500 euro od głównego zleceniodawcy

Kierowca dostawał lokalizację, gdzie ma jechać po osoby, które przekroczyły granicę, a następnie transportował je na Zachód. Jako dowód musiał wysłać zleceniodawcom zdjęcie dokumentujące dowiezienie migrantów. 

Z ustaleń śledczych wynika również, że auta kurierów były pilotowane. Przewodnik, który jechał około 10 kilometrów przed nimi, informował o policyjnych patrolach i najlepszej trasie. 

Para z Ustki usłyszała zarzuty organizacji nielegalnego przekraczania granicy i ułatwiania udzielania pomocy osobom nielegalnie przekraczającym granicę. 25-latek trafił do aresztu, o rok młodsza partnerka po wpłaceniu kaucji została zwolniona - jest objęta dozorem policji. Grozi im do 8 lat więzienia. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W ubiegłym roku podlaska SG zatrzymała ponad pół tysiąca "kurierów"

5.01.2023, 10:30

Straż Graniczna zatrzymuje coraz więcej tzw. kurierów. W ubiegłym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali ponad pół tysiąca pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy. To o prawie 100 więcej niż rok wcześniej.


Prawie 120 osób próbowało przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

4.11.2022, 10:01

117 osób próbowało w czwartek (3.11) przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w piątek Straż Graniczna. Zatrzymano również jedną osobę, która przewoziła migrantów.


Podlascy strażnicy graniczni zatrzymują coraz więcej kurierów

26.10.2022, 12:05

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymują coraz więcej tzw. kurierów, którzy chcą przewieźć migrantów spod granicy z Litwą i Białorusią.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok