Radio Białystok | Wiadomości | Zastępca RPO interweniuje w sprawie migrantów

Zastępca RPO interweniuje w sprawie migrantów

autor: Michał Buraczewski

20.01.2023, 14:41, akt. 15:37

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie śmierci trzech osób, których ciała odnaleziono w styczniu przy granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski

O wyjaśnienia poprosił Straż Graniczną i prokuraturę. Nowy zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski mówił w piątek (20.01) w Hajnówce, że interweniował także w sprawie migrantów, których dwa tygodnie temu ratowały służby na bagnach w okolicach Siemianówki.


- To są oczywiście interwencje punktowe, indywidualne, a zwłaszcza po wczorajszym spotkaniu z aktywistami i aktywistkami dostrzegam, że potrzeba także pewnych działań o charakterze systemowym (...). Chodzi m.in. o kwestie push-backów, odnoszenia się przez Straż Graniczną do tych osób w momencie zatrzymania (...) - mówił Wojciech Brzozowski.


Zmiana na stanowisku zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich nie powoduje zwrotu w jego polityce - zapewnia Wojciech Brzozowski.


- Każde państwo, także Polska, ma prawo do prowadzenia swojej polityki migracyjnej. Każde państwo może być mniej lub bardziej otwarte. Ale to, co leży w obszarze tej swobody, to nie jest kwestia poszanowania praw człowieka. Poszanowanie praw człowieka, prawa każdego do wolności od głodu, strachu, prześladowania, wolność od tortur - to nie są rzeczy negocjowalne, to nie są rzeczy, które leżą w zakresie swobody polityki państwa. I w tych kwestiach biuro RPO nie będzie ustępować - podkreślał Wojciech Brzozowski.


Od 1 stycznia Wojciech Brzozowski jest zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Na tym stanowisku zastąpił Hannę Machińską.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kryzys na polsko-białoruskiej granicy wciąż trwa

19.01.2023, 14:46

Kryzys graniczny, choć mniej się o nim mówi, wciąż trwa. Przy granicy polsko-białoruskiej polskie służby znalazły ostatnio ciała migrantów. Kończy się budowa zapory elektronicznej, która ma do minimum ograniczyć próby przekroczenia granicy.


Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty organizowania nielegalnego transportu migrantów

17.01.2023, 09:25

Podlascy policjanci zatrzymali dwie osoby, które miały organizować nielegalny transport migrantów spod granicy polsko-białoruskiej na Zachód. Ujętą w ubiegłym tygodniu parę przewieziono do Białegostoku.


Gmina Michałowo otrzymała nagrodę imienia Pawła Adamowicza

13.01.2023, 21:45

To odznaczenie przyznawane od 2021 roku ustanowione przez miasta i regiony zrzeszone w Międzynarodowej Sieci Schronienia, Miasto Gdańsk i Europejski Komitet Regionów. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się na początku lutego w Brukseli.


SG: Ciało mężczyzny znalezione przy granicy z Białorusią

13.01.2023, 14:50

Straż Graniczna odnalazła w piątek (13.01) kolejne ciało w okolicach polsko-białoruskiej granicy w rejonie wsi Czerlonka.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Magda Pietruczak
KULTURA
26.03.2023, 08:31, akt. 12:19

Wiosna Twórców w Supraślu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok