Radio Białystok | Wiadomości | Seniorki z okolic Piątnicy straciły łącznie blisko 70 tys. zł

Seniorki z okolic Piątnicy straciły łącznie blisko 70 tys. zł

30.01.2023, 15:24, akt. 15:39

Blisko 70 tys. zł oddały oszustom dwie seniorki z podlaskiej gminy Piątnica. Przestępcy wykorzystali metodę "na wnuczka"; przekonali obie starsze panie, że ich bliscy spowodowali śmiertelne wypadki i potrzebują pieniędzy, by nie trafić do aresztu. Po pieniądze przyjechał rzekomy policjant.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Do obu oszustw doszło tego samego dnia; grupy oszustów działające takimi metodami wykorzystują fakt, iż w konkretnym miejscu są osoby, stanowiące w tych działaniach ostatnie ogniwo - są tzw. odbierakami, czyli przychodzą po pieniądze podając się za znajomego kogoś z rodziny czy za policjanta.

Do obu kobiet, pań w wieku 80 i 84 lata, zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy podlaskiej policji, w obu przypadkach użył scenariusza o wypadku, w którym zginęła kobieta w ciąży. Sprawcą pierwszego miał być syn seniorki, w drugim przypadku - wnuk. Oszust przekonał je, że obaj zostali zatrzymani, ale mogą wyjść na wolność po wpłaceniu kaucji.

Obie kobiety uwierzyły, powiedziały też, ile mają w domu pieniędzy. W krótkim czasie przyjechał do nich mężczyzna podający się za funkcjonariusza; 80-latka straciła 16 tys. zł i 600 dolarów; 84-letnia pani przekazała nieznajomemu 50 tys. zł.

"Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych. Słysząc w słuchawce historię, że bliski spowodował wypadek, czy pieniądze na koncie są zagrożone, powinniśmy przede wszystkim rozłączyć się i zweryfikować tę informację. O takich sytuacjach natychmiast należy informować policjantów, dzwoniąc na numer 112" - podkreślała już wielokrotnie podlaska policja.

Przypomina też, że funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Seniorka dała się oszukać - za wymianę rynien zapłaciła "fachowcom" blisko 13 tys. zł

26.01.2023, 15:56

Oszustwa nie ograniczają się tylko do fałszywych telefonów i transakcji w Internecie. Mogą być to także nierzetelnie wykonane prace budowalne po zawyżonej cenie usługi i materiałów.


Kobieta z Białegostoku straciła 115 tys. zł - dała się oszukać przestępcom

23.01.2023, 12:42

Myślała, że chroni swoje oszczędności, a straciła 115 tys. zł. 39-letnia białostoczanka padła ofiarą oszustów podszywających się za bankowców.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok