Radio Białystok | Wiadomości | Kobieta z Białegostoku straciła 115 tys. zł - dała się oszukać przestępcom

Kobieta z Białegostoku straciła 115 tys. zł - dała się oszukać przestępcom

autor: Wojciech Szubzda

23.01.2023, 12:42, akt. 12:49

Myślała, że chroni swoje oszczędności, a straciła 115 tys. zł. 39-letnia białostoczanka padła ofiarą oszustów podszywających się za bankowców.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Przestępcy zadzwonili do 39-letniej kobiety i powiedzieli, że ktoś próbował w Niemczech zaciągnąć kredyty na jej dane.

Oszuści dodali, że bank zablokował te próby, ale potrzebne jest zainstalowania aplikacji na telefon, która ma chronić konto w przyszłości - mówi st. asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z białostockiej policji.


- Kobieta zaczęła rozmawiać z kolejnym mężczyzną, który polecił jej zainstalowanie aplikacji typu AnyDesk oraz poinformował, że jej pieniądze zostaną przelane na bezpieczne konto techniczne. Nieświadoma przestępczego podstępu kobieta zalogowała się do systemu internetowego, ujawniając w ten sposób wrażliwe dane. Chwilę później z jej konta zostało wykonanych kilkadziesiąt przelewów. W efekcie kobieta straciła 115 tys. zł - mówi st. asp. Katarzyna Molska-Zarzecka.


Policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.


- Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby oraz cel kontaktu. Nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze jakichkolwiek programów czy aplikacji, w tym oprogramowania typu AnyDesk. Warto być czujnym i ostrożnym, aby nie dochodziło do takich sytuacji - dodaje st. asp. Katarzyna Molska-Zarzecka.


To nie jedyne tego typu oszustwo, o którym zgłoszenie dostali policjanci w naszym regionie. Ofiarę cyberprzestępców padła też 31-letnia suwalczanka. Kobieta wysłała nieznajomym kody BLIK i straciła 1800 zł.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy policjanci ostrzegają przed zakupem opału w atrakcyjnej cenie przez internet

20.01.2023, 16:00

Blisko tysiąc złotych stracił 42-letni mieszkaniec powiatu suwalskiego, który chciał kupić paletę pelletu z dostawą do domu.


Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa "na policjanta"

19.01.2023, 17:53

Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta". Zdaniem funkcjonariuszy 62-latek miał odebrać od dwóch białostockich seniorek w sumie blisko 55 tys. zł.


Mieszkaniec powiatu siemiatyckiego stracił kilka tys. zł

19.01.2023, 15:26

Internetowe oferty gwarantujące szybki zysk na giełdach kryptowalut mogą być obarczone ryzykiem, a także mogą stać za nimi oszuści - podkreślają podlascy policjanci. Niestety, wciąż są osoby, które zachęcone szybkim pomnożeniem oszczędności, dają się wciągnąć w działalność przestępców.


Małżeństwo i ich wspólnik z Bielska Podlaskiego podejrzani o wyłudzenie około 350 tys. zł

13.01.2023, 15:21

O wiele oszustw podejrzanych jest troje mieszkańców powiatu bielskiego. Małżeństwo i współpracujący z nimi mężczyzna mieli przez kilka lat m.in. wyłudzać paliwo, materiały budowlane czy biurowe od firm z całego kraju. Usłyszeli w sumie blisko 80 zarzutów.


Samotna matka dwójki dzieci z powiatu białostockiego straciła 9 tys. zł

12.01.2023, 14:41

Każdy telefon w sprawie naszych oszczędności w banku powinien być dokładnie zweryfikowany - przypominają podlascy policjanci.


Policja informuje mieszkańców powiatu łomżynskiego o naruszeniu ochrony ich danych osobowych

11.01.2023, 15:32

"Doszło do naruszenia ochrony twoich danych osobowych" - pismo z taką informacją otrzymało od Komendy Miejskiej Policji w Łomży kilkudziesięciu mieszkańców powiatu łomżyńskiego. To reakcja Policji na to, że jeden z policjantów zgubił dwa notatniki służbowe.


Fałszywi policjanci zadzwonili do seniora z powiatu bielskiego - mężczyzna uwierzył w ich historię

5.01.2023, 15:26

Podlascy policjanci przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych śledztwach i nigdy też nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.


Jedna z łomżyńskich firm oszukana w sieci na ponad 6 tys. zł

4.01.2023, 12:37

Ponad 6 tysięcy złotych straciła jedna z łomżyńskich firm. Jej pracownica chciała w internecie kupić sprzęt, ale jak się okazało, trafiła na oszustów - mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok