Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa "na policjanta"

Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa "na policjanta"

autor: Grzegorz Pilat

19.01.2023, 17:53, akt. 18:00

Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta". Zdaniem funkcjonariuszy 62-latek miał odebrać od dwóch białostockich seniorek w sumie blisko 55 tys. zł.

Źródło: podlaska.policja.gov.pl
Źródło: podlaska.policja.gov.pl

Wcześniej do kobiet dzwonili oszuści przekonując, że bliscy seniorek spowodowali wypadki i potrzebne są pieniądze na polubowne załatwienie spraw.

Do zdarzeń doszło pod koniec grudnia i na początku stycznia na białostockich osiedlach Zielone Wzgórza i Bojary.


- W pierwszym przypadku do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował, że córka rozmówczyni spowodowała wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na poczet odszkodowania. 72-latka uwierzyła w opowiedzianą historię i wykonała polecenia oszusta. Czarną reklamówkę z blisko 34 tys. zł przekazała mężczyźnie w swoim mieszkaniu. Z kolei trzy tygodnie później swoje oszczędności straciła inna seniorka z Białegostoku. Oszustka zadzwoniła na telefon stacjonarny 75-letniej mieszkanki osiedla Bojary, podając się za jej córkę. Poinformowała seniorkę, że spowodowała wypadek i potrzebuje pomocy finansowej, po czym przekazała telefon rzekomemu znajomemu. Mężczyzna oznajmił, że aby uniknąć kary córka potrzebuje pieniędzy na kaucję. Kobieta przekonana, że rozmawiała ze swoim dzieckiem spakowała pieniądze i przekazała je mężczyźnie, który przyszedł do jej domu. W efekcie straciła ponad 20 tys. złotych - mówi st. asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z białostockiej policji.


Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, który miał pełnić rolę tzw. odbieraka.


- Okazał się nim 62-letni mieszkaniec powiatu białostockiego. Mężczyzna został zatrzymany w swoim mieszkaniu w miniony poniedziałek. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanemu dwóch zarzutów oszustwa. Zgodnie z kodeksem karnym za to przestępstwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności - dodaje st. asp. Katarzyna Molska-Zarzecka.


O dalszym losie zatrzymanego 62-latka zdecyduje teraz sąd.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkaniec powiatu siemiatyckiego stracił kilka tys. zł

19.01.2023, 15:26

Internetowe oferty gwarantujące szybki zysk na giełdach kryptowalut mogą być obarczone ryzykiem, a także mogą stać za nimi oszuści - podkreślają podlascy policjanci. Niestety, wciąż są osoby, które zachęcone szybkim pomnożeniem oszczędności, dają się wciągnąć w działalność przestępców.


Małżeństwo i ich wspólnik z Bielska Podlaskiego podejrzani o wyłudzenie około 350 tys. zł

13.01.2023, 15:21

O wiele oszustw podejrzanych jest troje mieszkańców powiatu bielskiego. Małżeństwo i współpracujący z nimi mężczyzna mieli przez kilka lat m.in. wyłudzać paliwo, materiały budowlane czy biurowe od firm z całego kraju. Usłyszeli w sumie blisko 80 zarzutów.


Samotna matka dwójki dzieci z powiatu białostockiego straciła 9 tys. zł

12.01.2023, 14:41

Każdy telefon w sprawie naszych oszczędności w banku powinien być dokładnie zweryfikowany - przypominają podlascy policjanci.


Policja informuje mieszkańców powiatu łomżynskiego o naruszeniu ochrony ich danych osobowych

11.01.2023, 15:32

"Doszło do naruszenia ochrony twoich danych osobowych" - pismo z taką informacją otrzymało od Komendy Miejskiej Policji w Łomży kilkudziesięciu mieszkańców powiatu łomżyńskiego. To reakcja Policji na to, że jeden z policjantów zgubił dwa notatniki służbowe.


Fałszywi policjanci zadzwonili do seniora z powiatu bielskiego - mężczyzna uwierzył w ich historię

5.01.2023, 15:26

Podlascy policjanci przypominają, że nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych śledztwach i nigdy też nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy.


Jedna z łomżyńskich firm oszukana w sieci na ponad 6 tys. zł

4.01.2023, 12:37

Ponad 6 tysięcy złotych straciła jedna z łomżyńskich firm. Jej pracownica chciała w internecie kupić sprzęt, ale jak się okazało, trafiła na oszustów - mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok